221 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-20 20:04)

Re: Upgrade 300...

Cu noul pachet de plante de la Cosmin pot sa zic si eu ca am un acvariu cat de cat (ma rog 2 acvarii)
Astea sunt pozele cu noile mele setup-uri.Le postez aici ca sa se vada unde au ajuns plantele de la Cosmin si cat de bine le merge. Plantele in pachet au fost foarte ok nu am avut probleme.
Multumesc Cosmin !! :sok

P.S.  tinem aproape cu aceasta colaborare ...
P.S.2  Va rog frumos sa scuzati claritatea pozelor dar nu am aparat de fotografiat si pozele sunt facute cu telefonul (camera de 1.3 mp) scuze :fcry
P.S.3 Pentru mai multe detalii vizitati postul meu :fbr

222 Editat de Lucia (2010-07-20 16:44)

Re: Upgrade 300...

Desi intr-adevar calitatea pozelor e slabuta.. mie imi plac acvariile tale! smile

Foarte faine! :sok  :sok  :sok  Sunt convinsa ca se vor contura in niste set-up-uri.. care vor fi invidiate!

Felicitari si mult succes in continuare! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

223 Editat de lup cosmin (2010-07-20 19:21)

Re: Upgrade 300...

Si eu am fost ajutat cu sfaturi si pareri pe acest forum Mr_BigOlyMan.Ma bucur ca am reusit sa te ajut cu sfaturi,pareri si niste plante.Chiar imi place ce ai facut tu acolo in acvariu  :sok O sa tinem legatura si daca va mai trebui te voi ajuta in continuare.Ape limpezi Olimpiu  :acv

Re: Upgrade 300...

Multumesc mult.
Ape limpezi si tie Cosmin. :acv

Re: Upgrade 300...

bine'ai venit  :hug

226

Re: Upgrade 300...

inger_diabolic A scris:

bine'ai venit  :hug

ai cam intarziat...cosmin deja s-a consacrat pe forum  :frogp

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

227

Re: Upgrade 300...

Buna seara tuturor acesta este noul acvariu de 30 litri.Populat cu guppy,xiphophorus helleri,melci pomacea si o armata de  creveti red cherry.

228

Re: Upgrade 300...

Si un mic filmulet video:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0DRP98vwoFs[/youtube]

229 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-26 01:41)

Re: Upgrade 300...

Bravo Cosmin :sok super tare acvariul tau
Pestisorii sunt frumosi, crevetii la fel, plantele se dezvolta :smoke totul este ok
Problemele mele ar fi urmatoarele:
-cred ca am sa imi iau si eu niste creveti (vreo 2 sau 4 pentru inceput) ca sa vad cum ma descurc cu ei
-unde gasesc eu creveti in Deva ca aici la noi in Brad se uita astia de la petshop la mine ca si la amenda cand ii intreb de creveti
-am vazut ca tu ii ti impreuna cu guppy si cu xipho hmm  ... nu ai avut probleme cu pesti sa ii atace (ma refer la xipho ca ei sunt mai "aspri")
-cum se numesc creveti tai ca sa stiu sa ma documentez :stupid (forum sau Google)
Multumesc! :sok

230 Editat de lup cosmin (2010-07-27 00:46)

Re: Upgrade 300...

Creveti se numesc red cherry eu am 15 la numar.Pesti nu iau atacat deloc chiar nu am avut probleme cu ei deloc.Un prieten deal meu are de vinzare la pet shop,pretul este de 2 lei cei mai mari iar cei mai mici sunt la pretul de 1 leu.Chiar in seara asta am vazut pe buturuga cum o femela sia lasat ouale.Poate reusesc sai inmultesc.Daca te intereseaza cind vi la Deva mergem la el. :fok

231 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-27 02:26)

Re: Upgrade 300...

:sok Ok :sok
Daca tu zici ca nu ii ataca pesti ... atunci am sa incerc si eu sa tin si sa cresc creveti
Pretul eu zic ca este super bun. :fok
Eu nu ajung in Deva doar pe la mijlocul luni viitoare, si atunci am sa te sun si mai vedem noi ce facem :noroc


P.S. Ca sa nu populez topicul tau cu problemele mele am sa mut aceasta discutie pe topicul meu.http://www.acvariidevis.ro/forum/post/45885/#p45885
Scuzele de rigoare ^:)^

232

Re: Upgrade 300...

e cam dezordonat acvariul asta de 30 de litri...dar in fine,ai zis ca e in constructie ...
ps:arata haios cabomba aia cum sta curbata  lol  lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

233

Re: Upgrade 300...

cosmine, ai grija ca xifo adora puii de creveti ca si o delicatesa culinara. iti va fi greu sa ii inmultesti in aceste conditii. daca totusi nu vrei sa renunti la aceasta combinatie, iti sugerez sa bagi cit mai mult moss.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

234

Re: Upgrade 300...

Poze noi cu acvariul de 30 litri:

235

Re: Upgrade 300...

Stiu ca este cam golas dar voi mai baga ceva plante cit de curind.Numai sa se deschida sezonul la cosit.

236

Re: Upgrade 300...

la mine e deschis permanent, spune numai ce iti doresti si rezolvam. :noroc

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

237

Re: Upgrade 300...

Nu vreau sa te superi, dar in acvariul tau pare a fi un haos total. Incearca, n`am idee...sa mai grupezi plantele, sau poate are altcineva o alta sugestie mai buna ca a mea. Numai bine

Etiamsi omnes, sed non ego.

238

Re: Upgrade 300...

Stiu ca este cam golas dar voi mai baga ceva plante cit de curind Cezara.Numai sa se deschida sezonul la cosit in celalalt acvariu. :fok

239

Re: Upgrade 300...

Vazand ultimele imagini afisate, mi-am zis .. ce peisaj frumos...
Nu stiu.. probabil ca efectul este obtinut cu ajutorul aparatului de fotografiat... sau culoarea pietrisului...

Pacat ca este vizibila acea pompa. Odata cu cresterea si indesirea plantelor se va contura un si mai frumos tablou.
Mie imi place ca e putin mai salbatic. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

240

Re: Upgrade 300...

Multumesc Lucia de incurajare.Dupa ce voi cosi in celalalt acvariu filtrul il voi masca cu ceva plante sa nu se mai vada.Si voi grupa putin plantele.+ Lucia :sok