141

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Cosmine frate, "banii vorbește".....ai văzut ca un singur peste costa 100ron si ...mor pe capete din neputința creării biotopului original!

142

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Am vazut aseara Paul suma sunt mai scumpi decit Discusi cind sunt pui de 4,5 cm.Dar sunt foarte frumosi nu am  ce sa comentez.Miar suride si mie idea sa am asa ceva prin acvariu dar rebuie sa mai treaca vremea sa mai pot capata experienta.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Nu stiu cui nu iar place asa ceva, sa fim seriosi, in ziua de astazi totul se rezuma la bani.
DAR, pentru ca intodeauna exista un "dar", pasiunea cu adevarat nu are limite.
Totusi eu am sa ma limitez la scalari mei (ma rog, viitori mei scalari big_smile )

144

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Nu stiu cui nu iar place asa ceva, sa fim seriosi, in ziua de astazi totul se rezuma la bani.
DAR, pentru ca intodeauna exista un "dar", pasiunea cu adevarat nu are limite.
Totusi eu am sa ma limitez la scalari mei (ma rog, viitori mei scalari big_smile )

Nu vreau sa te contrazic in totalitate, intr-adevar banii au o foarte mare importanta in acest hobby dar dupa parerea mea nu sunt factorul determinant. Sa ne imaginam ca anumiti useri de pe acest forum (nu dau nume, nu vreau sa se simta jigniti) ar avea banii necesari sa practice acvaristica la un anumit nivel. Ma indoiesc foarte tare, ca ar ajunge undeva sus, limitele si neputinta de a acumula cunostinte, si-ar spune cuvintul. Ca in toate preocuparile omenesti, daca nu ai chemare, banii nu fac decit minuni artificiale.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

145 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-06 00:44)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Dragi mei colegi am si eu o problema, daca se poate numi asa.
Cam de o saptamana incoace melcii mei (pomaceea), parca au inebunit.
Am avut cate doi in fiecare acvariu, dar cei de la scalari am fost nevoit sa ii scot si sa ii bag la guppy, deoarece erau folositi pe post de minge de footbal de catre scalari. Din momentul in care am bagat toti melcii intr-un singur acvariu au inebunit. I-am gasit pe toti 4 lipiti unul de celalalt si au stat asa mai mult de 12 ore (ora18<-->ora10). Dupa aceea au inceput sa stea mai mult pe la suprafata acvariului. Toate bune si frumoase pana ce i-am gasit pe 2 dinte ei cazuti afara din acvariu. I-am bagat inapoi si dupa vreo 2 ore iar au iesit si au cazut din acvariu si tot asa vreo cateva zile. Astazi am pus capac din sticla pe acvariu ca sa nu imi mai iasa (mi-a fost frica sa nu se sparga).

Intrebarile mele sunt:
-Vreau melci mei sa depuna?
-Daca da de ce nu o fac in acvariile mele?

146

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Melcii depun la maturitate sexuala si nu in apa si in afara acvariului pe peretele de sticla sau pe capac. I-ai verificat dacă sunt maturi sexuali?

147

Re: Incepator cu 2 x 30litri

pelly67 A scris:

Melcii depun la maturitate sexuala si nu in apa si in afara acvariului pe peretele de sticla sau pe capac. I-ai verificat dacă sunt maturi sexuali?

pelly si cum vezi daca melcii sunt maturi dpdv sexual ?? le canti :

Melc, melc, codobelc, scoate puta  bouresti,
Si te du la balta si bea apa calda,
Si te du la Dunare si bea apa tulbure,
Si te urca pe bustean si mananca leustean ???
lol  lol  lol  lol  lol

Re: Incepator cu 2 x 30litri

:melc  :pp  :melc  :pp  :melc  :pp  :melc  lol  lol  lol
Totusi cum imi dau seama ca sunt maturi din punct de vedere sexual?
Ii caut de ... de ce? tongue

149

Re: Incepator cu 2 x 30litri

coco A scris:
pelly67 A scris:

Melcii depun la maturitate sexuala si nu in apa si in afara acvariului pe peretele de sticla sau pe capac. I-ai verificat dacă sunt maturi sexuali?

pelly si cum vezi daca melcii sunt maturi dpdv sexual ?? le canti :

Melc, melc, codobelc, scoate puta  bouresti,
Si te du la balta si bea apa calda,
Si te du la Dunare si bea apa tulbure,
Si te urca pe bustean si mananca leustean ???
lol  lol  lol  lol  lol

lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  :sok

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

:melc  :pp  :melc  :pp  :melc  :pp  :melc  lol  lol  lol
Totusi cum imi dau seama ca pomaceea mei sunt maturi din punct de vedere sexual?
Ii caut de ... de ce? tongue
Azi de dimineata i-am gasit pe toti 4 jos langa acvariu :fo

151

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Tare asta:)):))

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

152 Editat de pelly67 (2010-09-01 01:43)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Nu ai aflat pana acum dacă sunt sau nu maturi?....Femelele cresc mai accelerat la inceputul vietii decat masculii.La masculi, deschiderea cochiliei tinde sa fie mai mare si mai rotunda, datorita asezarii aparatului genital.Este mai simplu de diferentiat sexele, privind inauntrul cochiliei pentru a vedea aparatul genital, care la masculi este vizibil iar la femele nu, in acea zona.Diferentierea sexelor: Se scoate melcul din apa, tinandu-l de cochilie, in timpul acesta el se inchide inauntru (cu ajutorul operculului).
Apoi se scufunda partea cu operculul in apa, astfel incat acesta sa fie sub apa de jumatate, in timpul acesta melcul se va relaxa si se va deschide.
Cu operculul si talpa in apa, se priveste pe sub cochilie. Masculii au organul genital la vedere, femelele nu.
Cel mai des pomacea nu vor depune dacă exista carente ale apei sau daca sunt stresati sau prea mulți intr-un spatiu mic
Exemplarele tale par a fi suficient de mari dar poate inca nu sunt pregatiti(depun cel mai frecvent primăvara si toamna ... deci răbdare)
Si ultima cauza pentru care poate nu iti depun si care ar fi cea mai sa zicem "belea" poate exemplarele tale sunt de acelasi sex. lol

153

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Uite și o poza

154

Re: Incepator cu 2 x 30litri

cata112000 A scris:

Tare asta:)):))

Ce e tare?

155

Re: Incepator cu 2 x 30litri

coco A scris:
pelly67 A scris:

Melcii depun la maturitate sexuala si nu in apa si in afara acvariului pe peretele de sticla sau pe capac. I-ai verificat dacă sunt maturi sexuali?

pelly si cum vezi daca melcii sunt maturi dpdv sexual ?? le canti :

Melc, melc, codobelc, scoate puta  bouresti,
Si te du la balta si bea apa calda,
Si te du la Dunare si bea apa tulbure,
Si te urca pe bustean si mananca leustean ???
lol  lol  lol  lol  lol

Coco ....este ca la gaini, ridici si verifici sub!.....nu trebuie cantat! :-

156

Re: Incepator cu 2 x 30litri

nea paule te tii de prostii...lasa copii in pace...:P :noroc

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

157

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Mai Remuse, când e de gluma este de gluma...când trebuie lămurita problema sexului și înmulțirii melcilor e altceva wink

158

Re: Incepator cu 2 x 30litri

:sbr  :sbr  :sok .....gata ce sa mai...ce sa mai zic....le urez si eu inca o noapte furtunoasa.... :noroc ...(melcilor)

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

159

Re: Incepator cu 2 x 30litri

remus242004 A scris:

:sbr  :sbr  :sok .....gata ce sa mai...ce sa mai zic....le urez si eu inca o noapte furtunoasa.... :noroc ...(melcilor)

lol  lol  lol  lol  :sok

160 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-01 10:41)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

:sok  :apl  lol  lol  :apl  :sok
In urma unei "nopti furtunoase" vorba lui Remus, acum de dimineata am gasit asa ceva in acvariu.
Daca nu ma insel acestea sunt "ouale" depuse de una dintre femele de melc. Spun una deoarece soarta a facut ca din 4 pomaceea cati am eu 2 sa fie femele big_smile .
Multumesc Paul pentru poza si explicatie.

P.S. Am incercat si varianta lui Coco dar degeaba  :fcry

le canti :
Melc, melc, codobelc, scoate puta  bouresti,
Si te du la balta si bea apa calda,
Si te du la Dunare si bea apa tulbure,
Si te urca pe bustean si mananca leustean ???

:sok  :sok Multumesc tuturor de ajutor! :sok  :sok