21 Editat de Lucia (2010-09-14 12:20)

Re: caras bolnav

costyy_78 A scris:

saptamana asta urmeaza sa-mi vina un acvariu de 420  litri , pentru asta i-am luat
am un acvariu de 25 litri , gol cum as putea sa procedez?

Pot sa-ti spun ca te-ai grabit un pic, cu achizitia pestisorilor.
In mod normal acvariile trebuiesc ciclate inainte de a pune pestisori in ele.

Depinde si de dimensiunea noilor pestisori. Daca sunt mai mici (max. 3cm)... hai ca ar merge in 25 l, o saptamana, sau maxim doua.

Acuma.. daca nu mai ai cale de intors... te apuci umpli acvariul de 25 de litri. Acesta trebuie sa aiba toata aparatura! Filtru, incalzitor, neon.. etc. Apa care o vei pune trebuie sa fie la 25-26 de grade. 

Pui declorinator (de ex. Sera Aquatan) si mai cumperi obligatoriu Sera Nitrivec (sau se mai gasesc o gramada de firme producatoare de bacterii nitrificatoare: JBl Filter start.. etc. Mai multe nu-mi amintesc acum). Acelea sunt bacterii care vor ajuta la ciclarea acvariului.

Caraseii sunt pesti rezistenti, dar daca sunt puiuti, o ciclare de acvariu cu ei inauntru, le stopeaza cresterea pentru o perioada si le slabeste sistemul imunitar.

Acuma, tu in acvariul de 54 litri ai un carasel, care are are pusa o doza de Costapur. Daca tu consideri ca acesti noi carasei sunt din sursa sigura.. ai putea risca totusi, sa-i pui cu el impreuna. Doar ca transferul din apa de transport in apa medicata, trebuie sa dureze cat mai mult. O data pentru temperatura, si in al doilea rand pentru parametrii chimici extrem de diferiti ai apei medicate.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

22 Editat de Lucia (2010-09-14 22:14)

Re: caras bolnav

Ti-am dat doua variante mai sus, sa-i pui in 25 de litri, sau sa-i pui in cel de 54l pana se cicleaza cel care va veni. Ma gandesc, ca, si asa vor avea putin de suferit datorita atator transferari, si cred ca varianta a doua e mai ok.

Ai mai facut transferuri de pesti, dintr-un mediu in altul?
E foarte, foarte, foarte important.

Mai bine mai scriu eu inca o data cum se face.

In momentul in care aduci punga cu pestisorii acasa, stingi lumina acvariului si lasi punga sa pluteasca deasupra apei 20 de minute. Faza asta este pentru egalizarea temperaturii. Daca afara este mai rece, mai bine o lasi 30-35 de minute, pentru siguranta.

Apoi, daca ai un vas super ultra curat in care pot incapea ei (de circa 2-3 litri), pune-i usurel in acel vas cu apa de la transport, langa acvariu. Cu un pahar de unica folosinta, iei apa din acvariu si torni cate putin peste apa lor, pana se umple acel vas. Operatiunea asta ar trebui sa dureze macar o ora, o ora si jumatate. Dupa aceea (nu uita acvariul are lumina stinsa) ii prinzi in mincioc si ii introduci in acvariu. Azi nu vei mai aprinde lumina la acvariu, decat maine.

Pestisorii noi au nevoie sa se acomodeze cu noul mediu, si de obicei lumina ambientala din incapere le este suficient.

Daca ai intrebari sau nelamuriri, te rog nu ezita.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23

Re: caras bolnav

ar fi ok sa pun in asta de 25 apa din acvariu de 54  si sa-i pun in el ?

24 Editat de Lucia (2010-09-14 13:14)

Re: caras bolnav

costyy_78 A scris:

ar fi ok sa pun in asta de 25 apa din acvariu de 54  si sa-i pun in el ?

Cred ca totusi le-ar fi mai bine, pusi direct in ala de 54.
Daca sunt la fel de marisori ca si cel pe care il ai deja, este o cruzime, sa-i pui in ala de 25.
Un caras adult are nevoie de 40-45 litri de apa numai pentru el.
Ala de 25 nici nu este ciclat.
Asta de 54 desi are medicament in el, macar este ciclat. (sau nu?) De cat timp este in functiune?

Ei produc o gramada de amoniu, prin fecale si respiratie, asa ca cei 25 de litri de apa, cu 2 carasi in ei... ajung otrava pentru pesti in cateva zile.

E dificila situatia..... dar decat chinuiti in 25l .. mai bine ii obisnuiesti in ala de 54, iar cand o fi sa fie gata, ii muti pe toti deodata in acela mare.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

25

Re: caras bolnav

cum pot sa procedez cu acvariu de 25? sa iau apa din cel de 54 si sa-i pun in el ? daca iau boala de la al meu ?????nu stiu cum sa fac  :fcry  :fcry  :fcry  :fcry

26

Re: caras bolnav

foarte frumos caraselul.
nu mai folosi acvariul de 25,pune-i in cel de 54 impreuna.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

27

Re: caras bolnav

va multumesc , cred ca asa am sa fac ...