1 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-08-24 09:26)

Subiect: Gyrinocheilus Aymonieri

Am aflat de la un prieten despre acesti pesti si eu nu stiu nimic despre ei.
As dori sa stiu totul despre acest peste.
Denumire stiintifica, modul de viata, conditiile de viata, calitatea apei, etc.etc.etc.
Va rog frumos sa ma ajutati.

2

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

Nu cred ca exista o asemenea specie, poate te referi la aymonieri. Acestia: Chinese Algae Eater - Gyrinocheilus Aymonieri

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

Cred ca ai dreptate Cezara, multumesc :hug
Sincer sa fiu nici macar nu stiam cum arata, doar ca sunt mancatori de alge.
Eu am scris dupa cum se aude asa ca scuze ^:)^
Astept in continuare detalii despre aceasta specie de pesti
Multumesc!

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

If you want a fish that gives your other fish hickies on their first date, then you want a (so-called) Chinese (so-called) algae eater.  Little guys suck hickies.  The big guys suck holes.

Daca doresti un peste care ofera celorlalti pesti "hickies" la prima intalnire, atunci iti doresti un (asa numit) mancator de alge (asa numit) Chinezesc. Cei mici fac "hickies". Cei mari fac gauri.

Am gasit ceva despre ei. Cred ca nu sunt recomandati pentru pesti lati (gen: scalari, gourami, discusi) pentru ca se lipesc de ei. La inceput sunt ok mananca alge foarte mult, dar dupa aceea o sa incerce sa elimine concurenta prin atacuri repetate asupra pestilor care se misca mai incet.

Daca gresesc imi cer scuze. Informatiile sunt preluate de net, asa ca daca eu gresesc inseamna ca si net-ul greseste big_smile  yikes  hmm  sad

5

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

Eu personal am 3 pestisori de acest tip in acvariu, dintr`o greseala. Am decis sa`i pastrez o perioada, nu ma deranjeaza. Alge, nu pot spune ca am avut vre`o problema majora si le`am vazut contributia. Adevarul este sa singurul tip de alge cu care am avut intradevar probleme au fost thread algae, si am inteles ca asa ceva nu mananca indivizii. In rest au fost pasnici pana acum cateva zile cand am observat ca s`au apucat sa`l alerge pe Sae.

Cat despre recomandarea "nu sunt ok ptr pestii plati", un prieten a avut probleme si cu niste ancistusi, sau pleco, care i se urcau pe discusi.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

Cezara A scris:

In rest au fost pasnici pana acum cateva zile cand am observat ca s`au apucat sa`l alerge pe Sae.

Cat despre recomandarea "nu sunt ok ptr pestii plati", un prieten a avut probleme si cu niste ancistusi, sau pleco, care i se urcau pe discusi.

Deci totusi am avut dreptate (adica am cautat bine pe net big_smile ) in privinta lor.
Acum daca o sa ajung imi iau niste "ventuzari" de care ma sfatuiesti sa iau ... ?
Si de ce?
Te rog  :pls am nevoie de raspuns ... multumesc

7

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

Nu ma bag la sfaturi pentru ca nu i`am crescut pe toti, sau daca i`am avut la un moment dat, era pe vremea cand erau pesti, ca orice alt peste. Eu personal de astia mici sunt multumita, nu`mi aduc nici belele, dar nici beneficii. Sunt simpatici, asta e adevarul, dar daca vrei un as in alge, am inteles ca Otto sunt cei mai buni, din pacate cam rari si foarte pretentiosi in ceea ce priveste conditiile de viata.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

Si CAE deasemenea mananca alge, dar nu cele care produc fire lungi gen Staghorn, Spirogira, Fuzz,etc. Am un exemplar foarte frumos care are aproximativ 15 cm si nu am pic de BBA/GDA/GSA pe sticla sau decorul din acvariu. Nu ca nu s-ar forma in conditiile din bazin dar domnisoara nu le lasa sa prospere. Ce nu-mi place la ea ca este destul de violenta, cand se pune contra cu botul in sticla acvariului si da din coada sa isi sape o grota sub un lemn muta o cantitate importanta de nisip ceea ce nu-l face recomandabil pentru un acvariu plantat, in special cu substrat fertilizant.

Pentru cei care vor simti nevoia sa completeze precizez, nu face asta de stres, poate ca este mic bazinul pentru ea dar in acest rastimp de aproape doi de cand o am ii stiu comportamentul destul de bine. Se sperie putin daca observa miscare in jurul acvariului si este luata prin surprindere dar ne cunoastem si chiar nu fuge daca bag mana in apa si incerc sa o ating. daca simte ca vreau sa o apuc sau mai stiu ce i se nazare fuge, in rest e ok.

Este un peste destul de rezistent chiar mai rezistent decat altii. Am avut, din lipsa de spatiu, si alti pesti in acvariul ei care pana la urma au prezentat diverse boli gen gris, finrot dar din fericire nu a fost afectata.

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

neneaaa pune si matale o poza cu el ca tare l-asi vrea si eu:)

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

Ok multumesc frumos !!! :sok
Se poate inchide.

11

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

Uite aici un link cu o filmare. A fost crescut intr-un bazin micut din frica sa nu se urce pe ciclide. Dar dupa ce a fost mutat a fost acceptat in trib dupa numai 5 minute iar acum e seful haitei. Bazinul era plin de alge pe sticla din spate si laterale iar pietrele de alge verzi, strat gros.

In momentul de fata numai la cateva zile toate elementele de decor scartaie de curate ce sunt, sticla nu mai are pata de alga, pana si siliconul de la imbinarea acvariului e curat luna. Banana, asa cum a fost botezata, se ascunde in spatele pietrei mari din stanga. Bazinul e de 100 x 40 x 50 cm, ca sa vizualizati dimensiunea bestiei.

  www.youtube.com/watch?v=_sD-KrOzGeM

Re: Gyrinocheilus Aymonieri

Se poate inchide. Multumesc  :sok