1 Editat de Cezara (2010-09-18 22:12)

Subiect: Coltul meu de natura

Buna, am sa ma prezint din nou si pentru cei care nu ma cunosc. Ma numesc Cezara, am 20 de ani si sunt din Constanta.
Acesta este micutul meu acvariu home-made, de numai 35l.

Substrat AquaBasis, si pietris de 2-3mm

Filtru: Aquael FAn1

Iluminare: 2 becuri economice Osram 865 de 23w

Bomba Co2

Fauna: O pereche de ramirezi, 3 aymonieri, 1 sae si 3 neritine

Flora: Marsilea Hirsuta, Pogostemon Helferi, Rotala Rotundifolia, Echinodorus Parviflorus, Bacopa Caroliniana, Hemianthus Micranthemoides, si 3 fire de Cryptocoryne Undulata

Alte decoratiuni: o buturuga

Fertilizare: Ferropol, Ferropol 24, PPS-pro

Cam asta este ce am. Dupa ce v`am tinut in suspans, cam asta a iesit. Nu as vrea sa fie o forma finala, voi mai umbla, dar pana atunci...rezultatul!! Nu fiti prea duri :fbr

Ps: Scuzati calitatea pozelor. Sunt o fotografa groaznica si nici aparatul nu ma prea ajuta

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Coltul meu de natura

Nu pot sati spun bine ai venit pentru ca esti de foarte multa vreme pe acest forum printre noi.Dar iti pot spune felicitari este frumos acest colt de natura pe care lai creat.Foarte frumoasa pereche de ramirezi ai.Inca o data felicitarile mele si tineo tot asa. :sok Ape limpezi  :acv

3

Re: Coltul meu de natura

Foarte frumos. Insa nu cred ca ai facut bine cu aymonieri si SAE, cresc destul de mari pentru acvariul tau, mergeau mai bine niste otto daca chiar mai vroiai ceva pe langa ramirezi. Oricum imi place mult. Felicitari!

4

Re: Coltul meu de natura

Foarte frumosi ramirezii, frumos acvariu...

Cum a zis si bondo, mai bine scapi de SAE.

Re: Coltul meu de natura

inca un iubitor de ramirezi in constanta big_smile

microgeophagus ramirez maniac big_smile

Re: Coltul meu de natura

frumos cezara..., frumos...!!! :sok

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Coltul meu de natura

Felicitari Cezara, ti-a iesit ceva splendid pentru un 35L!  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

Re: Coltul meu de natura

Felicitarile mele Cezara :sok
Foarte frumos acvariul tau, si ramirezi sunt superbi :sok
Intrebarea mea este: "nu ti-ai dorit niciodata sa ai un acvariu de macar 100 de litri?"
Te intreb lucrul acesta pentru ca si eu am 2 de 30 de litri si de abia astept sa ii pot da drumul la cel de 140 de litri pe care il tin gol in casa mad
Toate cele bune, sa auzim de bine si ape limpezi iti doresc :sok

9

Re: Coltul meu de natura

Va multumesc sincer pentru aprecieri. Cat despre cei mici, n`as fi avut cum sa nu`i iubesc, sunt niste pesti superbi cu o personalitate pe masura. Referitor la sae si aymonieri. In momentul in care am cumparat 2 sae de fapt, unul a decedat pe drum spre casa, saracul, a zis ca ii voi tine pana se fac putin mai marisori urmand sa`i dau. Acum, cel pe care il am o sa ajunga la un prieten, pentru ca deja e marisor. Iar cei 3 aymonieri nici macar nu i`am cumparat, nu erau in plan, dar primindu`i le`am oferit "cazare" tot in ideea de a`i da cand cresc. N`as fi apelat la niciuna din acestei idei, dar otto mi`a fost imposibil sa gasesc. Stiu ca ei ar fi fost cei mai potriviti pentru dimensiunile borcanului meu de muraturi.

Si da, cum sa nu`mi doresc ceva mai mare. Ca prima dorinta, ar fi un "peste 400l" ca al lui pomi, ca deh, in sufletul meu tot iubitoare de africani raman, dar acum, de cand am inceput sa invat una alta despre plante, parca mi`as dori si unul mai mare sa`l fac plantat. Din pacate ambele au de asteptat. Cel foarte mare din cauza bugetului si a spatiului, iar cel mai mic, din cauza spatiului.

Etiamsi omnes, sed non ego.

10

Re: Coltul meu de natura

Frumusel! Ramirezii sunt o nebunie.
Apa e tulbure sau aparatul e de vina?

11

Re: Coltul meu de natura

:apl  :apl  :apl

12

Re: Coltul meu de natura

cezara ciclidele ce iti mai fac ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Coltul meu de natura

Foarte frumos noul tau colt de natura. (sunt invidios datorita marsileei, dar se dezvolta si la mine) Felicitari si multumesc pentru sfaturile de pana acum, tine-o tot asa.  :bf

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

14 Editat de Cezara (2010-09-20 02:28)

Re: Coltul meu de natura

Va multumesc!! :s)  Apa nu era tulbure, dar intradevar erau in suspensie cateva particule din substrat, ca umblasem in urma cu putin timp, sa mai scot din gazon ca urca pe pereti. Aparatul oricum a ajutat la sporirea impresiei de apa tulbure. Ce fac ciclidele?! Ce pot si ele, nu stiu, nu le`am mai vazut...  :scry va veni si vremea lor, pana atunci suspin la acvariul lui pomi :flove

Etiamsi omnes, sed non ego.

15

Re: Coltul meu de natura

parca totusi as renunta la marginile alea negre ...banda adeziva ce este ?
dau impresia de spatiu mic..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: Coltul meu de natura

Stiu..nici eu nu ma omor dupa ele. Dar am primit acvariul cu niste imbinari groaznice, adica avand urme urate rau de silicon. N`am reusit sa`l curat indeajuns de bine asa ca am apelat la aceasta varianta. Ce sa`i facem, lucram cu ce avem :fp

Etiamsi omnes, sed non ego.

17

Re: Coltul meu de natura

Frumos Cezara! Bravo :apl  :apl  :apl

18 Editat de Lucia (2010-09-20 15:17)

Re: Coltul meu de natura

Arata foarte bine acvariul tau! smile
E frumos si verde si plantele aranjate cu gust.
Felicitari Cezara! smile  :fok  :fok  :fok

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19

Re: Coltul meu de natura

tot timpul am fost curios sa vad ce acvariu are o acvarista. imi pare un hobby exclusiv masculin, fara nici o urma de misoginism. mie imi place, dar daca ar fi dupa mine as baga ceva rosu acolo: rotala macrada, althernathera... ceva

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

20

Re: Coltul meu de natura

:apl  :apl  :apl  :apl  :apl