Subiect: Salutare si bine v-am gasit!

Sunt Sorin acvarist incepator cam de 1 an. Am un acvariu comunitar,plantat de 140 litri brut in care cresc xifo helleri(14-18 buc),puntius tetrazona(sumatrani-8 buc),nematobrycom palmeri (emperor tetra-5 buc) plus melci planurbis (cred nu sunt sigur..maron la culoare foarte comuni in acvarii cochilie rotunda si plata pe laterale). Ca si flora anubiasbarteri,riccia,ludvigiarepens,hygrophila polysperma.rotala rotundifolia si cam atat...In principal am mult anubias restul 1-2 fire ici colo. Hardware un filtru hang on -600L/h (Milenium 2000)de la Aquarium System, incalzitor 150w de la aceeasi firma. Lumina n-am decat 2x18 wati neoane comune (o sa imbunatatesc in curand) +lumina naturala...Momentan nu am avut probleme cu algele din cauza luminii naturale poate pentru ca au melcii grija de ele sau datorita pozitionarii locuintei mele care nu ofera decat 3-4 ore de soare/zi dupa amiaza cam de pe la ora 15.30-19.00. Cam asta ar fi tot...Pesti sanatosi tuturor si bine v-am gasit!

Daca nu tipa nimeni la tine, inseamna ca mesajul tau n-a avut impact!

2

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Salut Sorin si bine ai venit!
Arata bine acvariul tau, pe partea de lumina mai ai de facut modificari (865 pentru plante). Chiar daca nu ai avut probleme pana cum cu algele, sugestia mea ar fi sa muti acvariul intr-un loc unde nu ajunge lumina soarelui. In rest ape limpezi si sper sa te simti bine in aceasta comunitate. Sa auzim numai de bine !  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Bine ai venit! Daca și pozele tale sunt recente iar acvariul are un 1an vechime înseamnă ca ai reușit sa treci cu brio peste "belelele" începutului. Atât plantele cât și peștii par mai mult decât in regula :sok

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Pozele sunt facute chiar ieri smile Mersi de urari si de aprecieri. Acvariul sta in locul ala de aproape 1 an si n-au fost probleme cu algele pana acum... E adevarat am si melci multi.Daca o sa am probleme ma gandesc sa las jaluzelele inchise catava vreme pana rezolva melcii algele...Sper sa nu apara daca n-au aparut pana acum...

Daca nu tipa nimeni la tine, inseamna ca mesajul tau n-a avut impact!

5

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Bine ai venit! smile

Din ceea ce se vede... apare dragut acvariul...

Mie mi-ar fi placut o poza din prim plan...

Numai bine, multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.