141

Re: mamica de caras bolnav

mama ce bataus Jimmy  lol  lol stiam eu ca imi place de el  :flove golanas cu fes  lol

pai mai am 2 pastile de furanol, un borcan plin de praf de ektol cristal si 3/4 solutie de fungol.
ti-am povestit cum stateam cu marian sa dozam praful de ektol?  lol  lol daca ne vedeai mureai de ras, nu eram buni de traficanti deloc  lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

142

Re: mamica de caras bolnav

lol
Stii cum se spune: "totul e bine cand se termina cu bine"...:)
Si ... pt partea cu dozatul.. lol
"Totul are un inceput".. trebuie doar antrenament..:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

143

Re: mamica de caras bolnav

lol promit sa ne antrenam, cine stie unde ne va duce viata, ne schimbam cariera lol

Am gasit ceva haios rau pe net lol

Regulile carasilor

1)    Mananc cat mai repede si cat de mult pot, ignorand bulele de aer pe care le inghit.
2)    Imi petrec TOATA ziua langa stapan, umilindu-ma si implorandu-l pentru inca cateva bobite. Poti sa pui cat mai mult, mananc TOT!
3)    Infulec mai mult decat pot inghiti.
4)    Daca mancarea este tocata marunt astfel incat sa o pot manca fara probleme, o voi mesteca de mai multe ori, acest moment trebuie savurat!
5)    Daca e verde, trebuie mancat! smile
6)    Scoica trebuie mancata. Daca nu o pot manca, incerc macar sa scot mancarea din ea.
7)    Daca nu am voie sa mananc ceva, il voi manca. Mai ales daca a costat o gramada de bani!
8)    Mereu ma simt ca si cum as tine dieta.
9)    Intotdeauna verific, poate a ramas ceva nedigerat!
10)    Daca cineva baga mana in acvariu, incerc sa o mananc.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

144

Re: mamica de caras bolnav

si asta  :flove cat de scumpi sunt!

http://www.youtube.com/watch?v=vcWvCrPru18&watch_response

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

145

Re: mamica de caras bolnav

sal ce faceti am si eu nevoie de ajutor il loc de acea pata alba sa facut mov

146

Re: mamica de caras bolnav

1) puneti 2 picaturi de tinctura de metaphen la 37L de apa pentru a distruge organismul. Alte cateva        tratamente pentru pestele bolnav sunt recomandate.
2) tratament cu sare
3) tratament prin cresterea ternperaturii
4) verde de malachit
5) albastru de metil
6) acriflavin.
asta e tratamentul pe care i lam administrat  si acum nu stiu de ce i-a aparut o pata mov pe o parte cum vam spus si mai sus

147

Re: mamica de caras bolnav

alexandru A scris:

sal ce faceti am si eu nevoie de ajutor il loc de acea pata alba sa facut mov

Buna smile

Ar trebui sa faci un topic separat si sa descri acvariul: capacitate, temperatura, valori (ph, GH, KH, NO2, NO3) si ce problema are pestele tau.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

148

Re: mamica de caras bolnav

am nevoie de un sfat celalat caras acum sa ascuns nu mai inoata nici sa manance de azi de dimineata sta numai pe fundul acvariului ce sa fac

149

Re: mamica de caras bolnav

FA-TI TOPICUL TAU!!  Asta ar trebui sa faci in primul rand!! spune-ne cati litri ai, ce le dai de mancare, fa-le o poza sa vedem mai bine, de unde sa stim noi ce are saracul peste daca nu ne dai nici o informatie? te rog mult de tot, fa-ti topicul tau si asculta de ce ti-a spus axa_io sau vorbesc cu un admin sa iti stearga anunturile din al meu

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

150

Re: mamica de caras bolnav

Hai sa va mai dau vesti despre John big_smile

este bine, sanatos, mananca in stilul caracteristic caraseilor cu patos si pofta lol
in fiecare zi ii schimb cam 3-4L de apa sa fie curat, doar e carasel, e nevoie
acum 3 zile am vazut ca iar incepuse sa ii apara puful alb si se umplusera si pereti acvariului cu acel puf asa ca am schimbat frumos apa, am curatat bine acvariul si i-am repetat doza antifungica JBL Fungol + Ektol cristal. oricum stiu ca ciupercile sunt pacatoase si se vindeca greu.
in a 3 zi de tratament (astazi) arata grozav, puful a disparut, incep sa ii creasca solzii in jurul cozii si pe lateral putin, codita incepe si ea sa creasca usor usor, aripioara dorsala nu da semne inca de revenire.
codita  pe la margini s-a innegrit, nu am idee de ce.

este bine, foarte vioi si sanatos, partenerul de joaca preferat al uneia dintre matze tongue si asteapta dimineata si seara cu bucurie cand stie ca primeste bobita de JBL Backto Tabs

mai este cale lunga dar cu putina rabdare cred ca se va rezolva totul tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

151

Re: mamica de caras bolnav

pozele de astazi

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

152

Re: mamica de caras bolnav

Ce mai face micutul? Isi revine in acelasi ritm imbucurator?

Etiamsi omnes, sed non ego.

153

Re: mamica de caras bolnav

bolnaviorul pare a fi ok, pe cap si pe o laterala s-a colorat parca in galben, de parca am scapat tempera pe el. din pacate date despre pestii fara solzi nu prea exista si nu stiu daca este normal sau nu. mai gasesc pe peretii acvariului puf dar este posibil sa ife si pielea care se descuameaza. cum am zis, greu sa afli ceva despre acest tip de problema.

in schimb mananca cu o pofta incredibila, da din ciotul de coada ca un catel si una din pisici este prietenul lui bun, se joaca toata ziua. aia ii da palme, el se intoarce si da din coada lol talk to the tail cause the head ain't listening lol

pare ca ii cresc solzii, adica sunt zone care devin sidefii. desi este vesel si mancacios, recuperarea fizica este foarte foarte lenta.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

154

Re: mamica de caras bolnav

Ma bucur ptr el. Sincer, cand am vazut prima data postul, mi`a fost asa mila de el si nu credeam ca va scapa. Dar uite, unii pur si simplu nu se lasa "omorati" de viata. Numai bine ptr el, o sa fie bine :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

155

Re: mamica de caras bolnav

nu ai fost singura care a crezut asta tongue nimeni nu ii dadea nici o sansa, nici macar eu doar ca nu voiam sa il las sa moara fara sa incerc ceva.
desi vindecat se pare ca este, va urma o perioada luuuunga de recuperare, rabdare sa am ca el clar are vointa
o sa ii spun ca l-ai salutat  :kiss

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

156

Re: mamica de caras bolnav

Desi timpul meu liber, din pacate devine din ce in ce mai scurt, am urmarit sa vad noutatile despre John.
Ma bucur sincer pentru el...

Acum fiindca schimburile de apa sunt mai rare, poti sa-i pui si niste Vitamine.
Eventual inainte sa-i dai pastila de Bakto Tab, pune o picatura de fishtamin pe ea.

Va doresc tuturor (fiindca stiu ca mai ai o gramada de sufletele in jur) Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

157

Re: mamica de caras bolnav

Multumim mult Lucia, la fel si tuturor sufleteilor tai  :kiss

Astazi i-am facut curatenie generala (apa devine asa de murdara dupa 1-2 zile incat se ingalbeneste, o schimb mai toata. i-am dat o bakto cu o picatura de fishtamin. a papat tot

dar dupa schimbul de apa am vazut ca nu mai poate sa stea jos. pana acum nu putea sa inoate si statea numai pe fundul bazinului. acum incearca sa ajunga pe fund si nu poate, pluteste la suprafata, se chinuie el pe acolo da din toate aripioarele dar nimic.
ma gandeam la problema cu vezica dar nu i-am dat decat pastile de bakto atat si alea inmuiate putin.
azi dimineata nu avea nimic, dupa schimbul de apa s-a schimbat

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

158

Re: mamica de caras bolnav

vai deci abia astept sa se faca modificarea forumului sa vad si eu cine este geniul care imi tot da minus fara nici un motiv? vai de el daca aflu...

in continuare sta cu capul in jos sad poate sa stea si pe jos dar ceva il trage la suprafata apei si sta mai mult in pozitia verticala, cu capul in jos. sa fie de la vezica? nici nu mai excreta, cel putin ieri chiar deloc. sa fac o zi doua de pauza poate este constipat?
mazare nu stiu daca merge sa ii dau daca ii dau bakto.. ce sa fac sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

159

Re: mamica de caras bolnav

Imi pare rau sa aud de aceasta problema...

Da, o zi de pauza (post) nu-i strica.
S-ar putea ca vezica inotatoare sa fie problema intr-adevar.

Maine... post negru... pt. el.

Si ai mei au avut azi zi de post, fiindca tot asa, am observat ca Jim.. nu a excretat.
Asa ca a tinut post azi. Si.... se vede... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

160

Re: mamica de caras bolnav

Lucia astazi a tinut post negru ca numai in cap statea. si nu s-a vazut deloc sad nu a excretat nimic. sa il mai las o zi, sa ii dau mazare...ce sa fac? sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....