81

Re: Va salut cu drag

pajeroking A scris:

Foarte frumos acvariul tau,bravo.Ce intrebare am :Nu au existat conflicte intre discusi si scalari?Am mai intalnit cazuri si deasta intreb.Ape limpezi in continuare.


Nu au existat dispunte intre ei, insa scalarii erau mai iuti cand venea vorba de mancat smile
In prezent scalarii sunt la altcineva, eu am ramas doar cu discusii, din care vreau sa dau puiutii.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Va salut cu drag

mai vrem poze!...mai vrem poze!!!...chiar avem la ce sa ne uitam!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

83

Re: Va salut cu drag

remusica in limita timpului am sa incerc sa fac poze individuale pestilor + poze plantelor;

Multi vad, putini cunosc !

84

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

remusica in limita timpului am sa incerc sa fac poze individuale pestilor + poze plantelor;

Gen pasaport, urmate de amprente digitale.... lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

85 Editat de Lucia (2010-11-09 19:53)

Re: Va salut cu drag

E tare frumos acvariul tau! smile

Sper sa nu te deranjeze comparatia, imi aminteste de acvariul lui Radu (Bradraqua) smile
L.E. Pe care eu il gasesc un acvariu deosebit de frumos.

Frumos! smile

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

86

Re: Va salut cu drag

Andi66 A scris:
sTTTk A scris:

remusica in limita timpului am sa incerc sa fac poze individuale pestilor + poze plantelor;

Gen pasaport, urmate de amprente digitale.... lol

adevarat andi, ai pun la zid(la geam) si ai pozez  big_smile

Multi vad, putini cunosc !

Re: Va salut cu drag

daca toti am iubi coltul nostru de natura asa cum o face gabi...sigurandu-le toate conditiile pestisorilor si biotopului....mare lucru ar fi....
numai ca de la o vreme vocile din capul lui....cam tac...:)))))...are niste idei!!!!! :noroc  :noroc

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

88

Re: Va salut cu drag

Lucia A scris:

E tare frumos acvariul tau! smile

Sper sa nu te superi, imi aminteste de acvariul lui Radu (Bradraqua) smile

Frumos! smile

Multa sanatate si bucurii! smile

multumesc frumos de apreciere Lucia esti o dulce, insa acvariul dl-ui Radu este ceva ''greu''.

Multi vad, putini cunosc !

89

Re: Va salut cu drag

remus242004 A scris:

daca toti am iubi coltul nostru de natura asa cum o face gabi...sigurandu-le toate conditiile pestisorilor si biotopului....mare lucru ar fi....
numai ca de la o vreme vocile din capul lui....cam tac...:)))))...are niste idei!!!!! :noroc  :noroc

remusica am niste idei legate de aranjamente, insa sa vedem ce o sa iasa; din punct de vedere hardware am cam tot ce imi trebuie(se poate si mai bine insa am ajuns la fundul sacului) prietenii stiu de ce  :noroc

Multi vad, putini cunosc !

Re: Va salut cu drag

acvariu greu....experienta grea,...si rabdarea de care da dovada cu noi incepatorii si nestiutorii foarte grea....sa ni-l tina Dumnezeu sanatos tun sa mai beneficiem si noi de sfaturile lui ca tare sunt bune!!!!!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Va salut cu drag

orly A scris:

Scuze Gabi.
Marian le da prafuri , iar Cristi le da lichide.
Daca pui nu stiu ce apa si nu-ti prieste este vina ta ca nu ai pus nu stiu ce fel de apa  referitor la Marian , pe cand la Cristi nu poate sa-ti spuna ca seringa nu a masurat bine datorita faptului ca el da in stare lichida. :smoke
Fara reclama

Treaba cu apa nu are nici o relevanta.
Se recomanda apa distilata pentru a stii cu exactitate cantitatea de nutrienti adaugata.
Apa distilata nu are nici un element (apa chioara) iar apa de la robinet mai are ceva urme.
Sa iti dau un exemplu:
La mine la robinet am:

6 ppm NO3
3 ppm K
7.5 ppm Mg
50 ppm Calciu

Valorile astea diluate in acvariu, nici nu se vor putea masura cu vreun test la cat de mici sunt.
Imparte 6 mg/L NO3, ca asta inseamna ppm, la 1000 (ml) ca sa afli valorea de NO3 pe 1 ml. Este 0.006 mg. Dupa aceea imparte 0.006 mg la 40L. Este 0.00015 mg/L. O nimica toate smile.
Eu folosesc de mai mult de jumate de an aceste prafuri diluate in apa de la robinet.
Rezultatul:

http://i798.photobucket.com/albums/yy267/marian4232/Acvariu/IMG_3829.jpg

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z1RFAzGr8pA[/youtube]

Succes.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

92

Re: Va salut cu drag

merci de info marian, stiam si personal cred ca este cam acelasi lucru intre prafuri si solutie lichida, o sa ne vedem curand pentru cateva masuri wink
sa auzim numai de bine

Multi vad, putini cunosc !

Re: Va salut cu drag

frumos acvariu la fel si pesti,imi plac discusi mult,nu ti-ar strica si ceva ramirezi pe langa ei,la fel de frumosi :fok
pesti sanatosi sa ai! :flove

Natura face  parte din viata mea!

94

Re: Va salut cu drag

multumesc frumos dorele, ce pot sa zic sunt inebunit dupa discusi, sunt sanatosi, frumosi si cresc pe zi ce trece-acum astept sa mai creasca putin si sa se formeze(sper) perechi si dupaia mai triez din ei; am sa revin si cu poze cam peste 1 saptamana deoarece am mai facut niste schimbari la care mai am de lucru; stiu ramirezii imi plac insa am sa tin doar discusi+neoni+cory big_smile
ce as vrea sa imi mai iau sunt niste discusi mandarin insa mai astept sa vad cati pastrez dintre cei pe care ai am acum + ar mai fi pretul lor de aprox 400-500 lei/buc  :stupid

Multi vad, putini cunosc !

Re: Va salut cu drag

bine v-am gasit.voi fi scurt si la obiect:detin un acvariu mic,pe care sper sa-l schimb cat mai curand.sper sa invat multe de la voi...

Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!

96

Re: Va salut cu drag

hai sa pun o mica poza  wink

Multi vad, putini cunosc !

97

Re: Va salut cu drag

dl costin daca vrei sa iti prezinti acvariul si sa primesti sfaturi te rog sa deschizi un thread nou in sectiunea prezinta-te si prezinta-ti acvariul iar colegii sigur or sa te ajute, numai bine big_smile

Multi vad, putini cunosc !

98

Re: Va salut cu drag

costinbanu A scris:

bine v-am gasit.voi fi scurt si la obiect:detin un acvariu mic,pe care sper sa-l schimb cat mai curand.sper sa invat multe de la voi...

Salut Costin,
Foarte frumos te-ai gandit...dar parca nu este locul potrivit sa-ti faci prezentarea.
Nu ar fi mai frumos sa-ti deschizi topicul tau in care sa te prezinti pe tine si pestii tai ???
Sa auzim numai de bine...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

99

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

dl costin daca vrei sa iti prezinti acvariul si sa primesti sfaturi te rog sa deschizi un thread nou in sectiunea prezinta-te si prezinta-ti acvariul iar colegii sigur or sa te ajute, numai bine big_smile

Na ca ai si musafiri...asa pe ne-puse masa... lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

100

Re: Va salut cu drag

inca cateva poze  :pp

Multi vad, putini cunosc !