161 Editat de Lucia (2010-11-22 22:01)

Re: mamica de caras bolnav

Mai lasa-l.
Noaptea e un sfetnic bun.
Nu-ti fie frica, nu i se va intampla nimic grav.

L.E. Am sa incerc sa urmaresc maine, sa vad daca ai sa postezi noutati.

A! Si inca ceva. Pe anumite site-uri americane, se recomanda 3 zile de post, abia dupa aceea o bobita de mazare.

Abia astept pana maine.
Totusi eu cred ca-si va reveni, fara masuri drastice.
In cazul in care nu-si va da drumul... Medicamentul magic.... o bobita de mazare ... si gata! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

162

Re: mamica de caras bolnav

si daca maine este la fel ce fac? il mai tin la post? stiu ca nu pateste..amaratul vreo 2 saptamani nu a mancat nimic cand era bolnavior. ma gandeam la mazare dar nu stiu daca merge impreuna cu bakto tabs

ma bucur intr-un fel ca zburataceste pe peste tot, se duce si se joaca cu bulele de oxigen tongue dar cand vrea sa stea jos atinge fundul dar sta cu capul in jos si coada in sus, parca face sfoara lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

163

Re: mamica de caras bolnav

Aha!.. daca se joaca cu bulele.. inseamna ca de acolo i se trage...
Eu pe perioda iernii o anulez, fix din acest motiv.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

164

Re: mamica de caras bolnav

pai ce sa fac... am filtru bolborositor, cu burete tongue ca filtrul normal intern e prea puternic. si se joaca cu bulele de cand a inceput sa pluteasca pe peste tot. si s-a intamplat fix dupa schimbul de apa si o pastiluta de bakto cu fishtamin. dupa ce am schimbat apa a inceput sa se "plimbe" peste tot si nu putea sa revina la sol.
acum poate sa ajunga la fund dar nu sa si aiba o pozitie normala.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

165

Re: mamica de caras bolnav

Dupa schimbul de apa ? :omfg
In loc sa fie mai bine.... el.. se dezechilibreaza...
Posibil sa fi inghitit aer cumva...
Foarte interesant fenomen...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

166

Re: mamica de caras bolnav

pai nu e chiar cel mai normal carasel din lume  lol la el merge totul "pe invers" lol

el e bine asa, pofticios, ii cresc solzii, isi mai intinde si el ce aripioare mai are (asa am vazut si eu mai bine cat de afectate au fost), mananca tot ce ii dau, cerseste, dar sta in cap  lol
il mai las si maine fara mancare daca si asa nu excreta...cred ca trec pe mazare.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

167 Editat de Lucia (2010-11-22 22:36)

Re: mamica de caras bolnav

Pai Mimi cel putin o data pe saptamana isi tine codita la bronzat... smile
M-am obisnuit cu el acum. Inainte imi era atat de mila...
Dar uita automat cand il strig la mancare... smile
Are zile mai bune, zile mai proaste.. Si daca n-as selecta absolut totul ce intra in acvariul lor... Na ce sa-i facem... mergem inainte! smile

L.E. Isi va reveni si John.. Fii optimista!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

168

Re: mamica de caras bolnav

da, sa stii ca. le dai ce e mai bun, ai grija de ei ca de ochii din cap dar tot mai patesc o traznaie d-asta.
si tacanitul meu cand ma apropii sa ii dau mancare e la apel, nu rateaza ocazia lol oricat de "plutitor" ar fi lol
am citit tot week-end-ul despre problemele cu vezica, la multi aparea ca simptom statul cu burta in sus, al meu nu are treaba cu asta. nu cred sa fie infectie bacteriana ca doar mananca antibiotic pe paine cu vitamine tongue

daca si mimi e la fel, o fi ceva de-al lor, de nu stim noi tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

169

Re: mamica de caras bolnav

Am citit totul cu sufletul la gura si astept cu nerabdare continuarea, care sper sa fie cel putin la fel de fericita, pe cat au fost si eforturile de asidue! Ai respectul meu Alexya si sper sa te bucuri de John multa vreme de acum inainte smile Daca as fi administrator pe forum as schimba titlu din ,,mamica caras bolnav'' in ,,mamica eroina'' si atat smile
Minunat a fost ajutorul oferit de comunitatea de pe acest forum ! Mai sunt membru si al altor comunitati acvaristice dar asa camaraderie n-am mai intalnit pana acum... :apl
Tineti-o tot asa !

Daca nu tipa nimeni la tine, inseamna ca mesajul tau n-a avut impact!

170 Editat de allexya (2010-11-24 11:00)

Re: mamica de caras bolnav

Aquahappy iti multumim mult de incurajari  :kiss
ma bucur sa vad cata lume ii ureaza sanatate lui John, este frumos sa vezi ca mai exista si oameni buni pe lume.

Astazi dupa a 2 zi de post tot nu a excretat asa ca... i-am fiert niste bobite de mazare si i le-am servit la cina tongue cred ca saracul nici nu stie ca e vegetarian  lol  lol a mancat, a scuipat, a repetat operatiunea de cateva ori  lol n-a mancate nimic vegetal de cand se stie el pe pamant sau na, in apa tongue. insa cand a vazut ca altceva nu pupa el astazi, a mancat obligat fortat.
dupa cateva bobite papate l-am lasat in pace, sper maine sa gasesc "surprize"  lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

171

Re: mamica de caras bolnav

astazi dimineata am facut schimb de apa, nu excretase peste noapte sad
dupa schimb a eliminat cate ceva, dar foarte putin. si atat.. in continuare astept

sa ii dau astazi bakto tabs macar 1 si daca tot nu excreta maine iar mazare?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

172 Editat de Lucia (2010-11-24 18:05)

Re: mamica de caras bolnav

Nu ii da Bakto tabs.
Pana nu i se relaxeaza sistemul digestiv nu.
Daca i-ai dat mazare si a papat-o "obligat, fortat" asteapta sa-si faca efectul.
Lasa-l flamand, pana vei vedea ..."efectele"..:)

N-are nimic.. o sa manance cu mai multa pofta Bakto tabs-ul.
Si eu am mai patit cu ai mei asa. A trebuit sa intrerup tratamentul din asttfel de motive.

Acuma... alta chestiune. Mazarea era fiarta bine? Se putea zdrobi usor?
Ar trebui sa fie de consistenta piure-ului cand este bine fiarta.
In mod normal chiar se dezintegreaza putin in apa fiind atat de moale, iar el n-ar trebui sa scuipe nimic... poate o firmitura prin coltul gurii.. smile

"Blocaje" de genul se mai intampla. Tine-i apa curata, si atat. Nimic de papa.
Ai vazut ca atunci cand era la tratament, fara hrana.... a golit instalatia bine. Cine stie? Poate fi predispus la constipatie, si dupa ce isi va termina tratamentul, va trebui sa-i dai tot timpul cate ceva crud, verde, fibros... smile

Hai John odata, ca tii aici o tara in suspans.. lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

173

Re: mamica de caras bolnav

Ceva ceva de culoare verde mazare tot a scos astazi lol nu i-am dat nimic de mancare, ma gandeam maine sa ii mai dau niste mazare, 1-2 boabe acolo, poate il mai ajuta.
mazarea era fiarta bine, am despielitat-o imediat, insa tot facea nazuri tongue
apa i-o schimb zilnic, nu toata, cativa litri cat sa curat fundul. asta de cand il am.

cred ca ii fac 2 schimburi astazi ca e plin de pulbere verde pe acolo lol d-zeu stie ce a facut astazi lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

174

Re: mamica de caras bolnav

eheee astazi am gasit surprize lol nu foarte multe dar na, erau nu? big_smile am facut schimb de apa si nu i-am dat nimic de mancare, ii dau astazi mazare sau bakto tabs sau il mai las 1-2 zile in repaus sa elimine tot?

se misca incet John dar sigur lol si este "greu de ucis" lol lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

175

Re: mamica de caras bolnav

Buna Lucia si tie Allexya

Ai incaput pe maini bune, fa ce zice Lucia si o sa fie bine,este un dulce John si un mare rasfatat.M-am distrat,este haios,deci inteleg ca-si revine la normal? :bf

176

Re: mamica de caras bolnav

Cel mai bine este sa-l mai lasi o zi la post.
Astfel se evita poluarea cu mancare a apei, mai ales daca nu-i place mazarea...

Incep sa ma atasez de Johnica si ma trezesc uneori, gandidu-ma daca ai postat cumva ceva despre starea lui, si daca nu sunt in preajma unui calculator.... incep sa impacientez..  :omfg  ...  lol


Iuliana ... esti o draguta! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

177

Re: mamica de caras bolnav

Astazi tot nimic sad offf maine ii dau iar mazare, vad ca elimina putin si rar si e a 2 zi de post. cate bobite ar merge sa ii dau ca sa ii ajunga toata ziua?

Lucia  :kiss pai doar e intruchiparea lui Bruce Willis nu, cum sa nu placa ? lol acum serios, iti multumesc tare mult ca m-ai ajutat cu el, n-am avut probleme cu bolile niciodata si ca John..rar mai gasesti pesti. daca nu ai intra tu sa mai ma sfatuiesti nu stiu ce as face.

am vorbit cu ai mei, o sa ii luam un acvariu turnat, fara lipituri, sa arate ca cele dennerle lol

si eu si Johnica iti multumim ca ai grija de noi tongue si promitem sa ne revansam cand o sa avem o coada frumoasa si voalata ca ai tai big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

178

Re: mamica de caras bolnav

azi de dimineata din nou cate ceva tongue
deja numai noaptea vad ca mai excreta, este ok? e rezolvat sau il mai las in post?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

179

Re: mamica de caras bolnav

never mind lol i-am dat astazi o tableta bakto cu fishtamin si gata tongue e rezolvat baiatu'

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

180

Re: mamica de caras bolnav

allexya A scris:

never mind lol i-am dat astazi o tableta bakto cu fishtamin si gata tongue e rezolvat baiatu'

Ai facut bine!
Asa as fi facut si eu.
E importanta cura asta de antibiotic acuma...



lol Ce figura John asta al tau...

Ce orar de "toaleta" si-a facut... lol

Cu multa placere si cu mult drag ajut in limita cunostintelor mele.. smile
Nu-ti fa griji si ganduri pe tema asta..:)

Sanatate sa avem cu totii ca subiecte de discutat ne gasim noi... lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.