21

Re: Imi mor pestii.

scifficus A scris:

Posibil sa aiba legatura dar nu neaparat. Conditiile precare in care ai tinut pestii au dus la slabirea lor si a imunitatii, unde orice virus/bacterie care era prezenta in acvariu a invins in lupta cu pestii.

Dupa cum am zis, laudabil ca folosesti doua filtre, nu unul cum am mai vazut, dar la ce ai tu acolo acele filtre ofera o filtrare biologica extrem de mica. Vezi cum faci sa rezolvi problema asta. Vezi daca poti sa introduci ceva medii bio ceramice poroase. Ai la dispozitie o gama foarte variata din care poti sa alegi.

Iti recomand o cutie de 250 ml de Substrat Pro de la EHEIM, este vreo 25 lei. Faci in asa fel incat sa lasi buretii pentru filtrarea mecanica dar numai in dreptul grilajului de admisie de la filtru iar restul de spatiu umpli cu acele bile.

Ma repet, nu cred ca exista peste de acvariu in romania care sa nu aiba paraziti/virusi in corp dar un mediu stabil si adecvat il tine "pe picioare" astfel incat sa nu fie afectat.

22

Re: Imi mor pestii.

pestisorii stau in 2 acvarii mici de 10l dar voi face saptamana asta unu de 30-40L pentru ei sa`i tin cat dureaza ciclarea. de murit nu a mai murit nici unu si nu vad vreun comportament ciudat la ei.

never say never

23 Editat de Lucia (2010-11-25 19:07)

Re: Imi mor pestii.

kanabyss A scris:

pestisorii stau in 2 acvarii mici de 10l dar voi face saptamana asta unu de 30-40L pentru ei sa`i tin cat dureaza ciclarea. de murit nu a mai murit nici unu si nu vad vreun comportament ciudat la ei.

Intervin si eu doar cu o umila parere...

Daca tu vei face acum un nou acvariu... acela nu va fi ciclat. Nu?
Ce rost are sa-i tii acolo si apoi sa-i aduci in astalalt?

Plus ca acum stau in 2 acvarii mai mici...

In afara ca vor fi si mai stresati, si ca sistemul lor imunitar e compromis... nu rezolvi nimic.


Eu as cumpara niste bacterii nitrificatoare din comert (Ex. Sera Nitrivec, JBL Denitrol), le-as pune in apa si in filtru conform instructiunilor din pachet, as mai cumpara un sumpliment de vitamine pentru pesti (ex. Sera Fishtamin, JBL Acclimol, JBL Atvitol etc.), si i-as tine acasa, in acvariul prezentat.

Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24 Editat de Baracuda (2010-11-25 19:57)

Re: Imi mor pestii.

imi A scris:

Buna
formol 37%;
pentru imbaiere am folosit 5ml/10l apa/30min
pentru dezinfectare se poate dubla  [acvarii, ustensile]
asteapta si alte pareri

Corecta dozarea/folosirea!!! As adauga ca acest tratament este indicat in tratarea stadiului avansat impotriva: Ichthyophthirius, Costia, Chilodonella, Trichondina. Aviz celor care vedeau folosirea formolului in cu totul alte scopuri...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: Imi mor pestii.

Lucia A scris:
kanabyss A scris:

pestisorii stau in 2 acvarii mici de 10l dar voi face saptamana asta unu de 30-40L pentru ei sa`i tin cat dureaza ciclarea. de murit nu a mai murit nici unu si nu vad vreun comportament ciudat la ei.

Intervin si eu doar cu o umila parere...

Daca tu vei face acum un nou acvariu... acela nu va fi ciclat. Nu?
Ce rost are sa-i tii acolo si apoi sa-i aduci in astalalt?

Plus ca acum stau in 2 acvarii mai mici...

In afara ca vor fi si mai stresati, si ca sistemul lor imunitar e compromis... nu rezolvi nimic.


Eu as cumpara niste bacterii nitrificatoare din comert (Ex. Sera Nitrivec, JBL Denitrol), le-as pune in apa si in filtru conform instructiunilor din pachet, as mai cumpara un sumpliment de vitamine pentru pesti (ex. Sera Fishtamin, JBL Acclimol, JBL Atvitol etc.), si i-as tine acasa, in acvariul prezentat.

Multa sanatate si bucurii!

:apl
E acelasi lucru cu ciclarea? Nu e mai recomandata ciclarea?

never say never

26

Re: Imi mor pestii.

Nu e acelasi lucru cu ciclarea, dar poate ajuta foarte mult.

Eu ma gandeam la faptul ca pestii vor fi oricum pusi in acvariu neciclat, si atunci... ce rost ar avea atatea .... acvarii?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

27

Re: Imi mor pestii.

Am niste alge cu ce sau cum pot scapa de ele?

never say never

28

Re: Imi mor pestii.

Lucia A scris:

Nu e acelasi lucru cu ciclarea, dar poate ajuta foarte mult.

Eu ma gandeam la faptul ca pestii vor fi oricum pusi in acvariu neciclat, si atunci... ce rost ar avea atatea .... acvarii?

Pai au.. ca asa il pot cicla pe ala mare. asa o solutie pot pune si in ala care il fac si il ciclez linistit pe ala mare.

never say never

29

Re: Imi mor pestii.

Inca o poza cu algele.

never say never

30

Re: Imi mor pestii.

Omule, chiar nu e diferenta. Ce conteaza ca ii tii in doua acvarii mici si neciclate, sau ii muti in altul putin mai maricel necliclat si el, pana ajung in final acasa? :omfg  :omfg

Etiamsi omnes, sed non ego.

31

Re: Imi mor pestii.

pai daca pun solutie nu e asa bine ca si cum as cicla acvariu nu? asa pun solutie cu bacterii intr-un acvariu de 40l si ii tin acolo cat ciclez acvariu mare sa nu mai am probleme mai incolo. alt acvariu oricum poate o sa`mi trebuiasca mai incolo.. ca maternitate poate.

never say never

32

Re: Imi mor pestii.

Apa s-a facut cristal sper sa o tina tot asa. dar am vazut niste melci mici de unde au aparut? cum scap de ei? is niste melci lunguieti maro cu negru.

never say never