21 Editat de allexya (2010-11-19 14:59)

Re: alge si iar alge :P

am aplicat direct pe alge astazi easy carbo pe staurogyne, moss si eriocauloni. singura reactie in acest moment este ca s-a ingalbenit putin "ariciul"

blestematie mare cu algele astea

acum mi-am dat seama, cred ca a inceput invazia de fuzz dupa ce am dat pomaceea, poate ca ei tineau in frau dezvoltarea insa imi si crantaneau alte plante..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

22

Re: alge si iar alge :P

allexya A scris:
Cezara A scris:

Ai grija cu oscilatiile, nu cumva sa dai ca mine in staghorn. Eu de asta banuiesc ca am facut. Am fost cateva zile plecata, s`a terminat bomba si..supriza.

bunaa  :kiss  :kiss
uu urat... pai inafara de oscilatiile bombei legate de frigul din camera (ce ti-e cu surorile astea dornice de racoarea toamnei tarzii) nu are, stau si cu "maclavaisul" in frigider cand stiu ca e pe terminate ca sa o schimb imediat sa nu stea fara co2.

si nu ai scapat de staghorn?

sunt curioasa ce a facut postul meu de a primit "-" lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

23

Re: alge si iar alge :P

ok oficial o iau razna. nu pot sub nici o forma sa controlez algele. cand dau semne ca regreseaza se intorc si mai inversunate. mi-au acaparat si plante pe care nu le pot tunde oricat as vrea (moss-ul) si de la el se raspandesc.

pozlele sunt de astazi dupa ce ieri am tuns iar cat am putut. ma gandesc serios sa reiau setup-ul, ce se intampla??? mai am si vreo 10 oto care nu sunt buni de absolut nimic

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

24

Re: alge si iar alge :P

am avut si eu si am scapat de perisorii aia.. (numai ca erau putin mai mici). tin`am lumina aprinsa de la 07.00 la 21.00 (cam mult) apoi am tinuto de la 16.00 (cand veneam de la munca) la 21.00 si au cam disparut far anici un tratament.

never say never

25 Editat de allexya (2010-12-03 13:37)

Re: alge si iar alge :P

eu tin 10 ore, 10-14 pauza 14-16 si apoi 16-22.

ma gandeam si la black out, 2 zile nici un strop de lumina, dar daca nu gasesc care este cauza .. ma chinui degeaba. si nu pot pricepe care este cauza asta blestemata  mad  mad
dupa 8 saptamani de la lansarea setup-ului au explodat, desi am fertilizat non stop la fel, tot bomba am avut...

ah si de ce s-au inrosit cele de pe mos?  hmm

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

26

Re: alge si iar alge :P

eu cred ca lumina puternica si prea mult timp ca si la mine au aparut cand am schimbat neoanele.

never say never

27

Re: alge si iar alge :P

am aceeasi lumina din aprilie anul acesta, 2 neoane de 18W la 63L nu mi se pare mult, am 0.6W/L. nu am modificat nimic la iluminare.

10 ore pe zi este mult?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

28

Re: alge si iar alge :P

din cate am citit pe aici ar fi bun un 0.45-0.5w/l  cu iluminare timp de 8-10ore. la 0.6w posibil sa fie mult. nu stiu ce sa zic. mie mi`au aparut cu 0.45w/l iluminare 12-13h. oricum trebuie sa gasesti cauza.. chiar daca faci blackout le elimini pe loc dar pot aparea din nou daca nu remediezi cauza.

never say never

29

Re: alge si iar alge :P

Ma indoiesc de faptul ca ce alga ai tu acolo are vo treaba cu iluminarea. Daca era de la lumina o dadeai in GSA sau alte minunatii.

Nu imi dau seama exact ce alga ai ca nu se vede (cel putin eu nu vad prea bine tongue ) exact din poze dar eu as merge pe lipsa de CO2 (chiar si cu bomba se poate sa ai prea putin co2) sau lipsa de ceva anume (nutrienti)

Daca este Oedogonium ar trebuii in teorie sa fie usurel de scapat de ea daca reusesti sa vezi exact ce anume nu ai in acvariu. Totodata Otto sunt cam inutili impotriva acestei alge .. se pare ca amano shrimps sau molly sunt amatori de astfel de alge.

Un rand de teste ai putea sa faci ? Ceva gen PO4/NO3/Fe sa vedem si noi cam ce parametrii ai ?:)

30

Re: alge si iar alge :P

Trei sunt cauzele Alexandra:
1.lumina foarte multa...sau lipsa ei
2.CO2 fluctuant sau deloc
3.fertilizanti în exces sau aiurea băgați în acvariu
Cine va da rețetă exacta cu aceste alge "nenorocite" se va îmbogății. Este exact ce așteaptă pescarii...aparatul minune de curățat peștii  lol
PS. Daca te face sa te simți mai bine.....99% din acvarii au alge!

31 Editat de marian4232 (2010-12-04 02:02)

Re: alge si iar alge :P

Da le ai pe alge vad smile.
Parca erau mai putine.
Degeaba resetezi setupul.
Pe plante tot se vor gasi spori ai algelor.
Atata timp cat nu stii cat CO2 ai in acvariu, ai o problema.

Fertilizanti lipsa nu are ca i-am recomandat sa bage mai mult.
Tot CO2-ul ar putea fi cauza. La fel cum zice pelly67, CO2 putin si fluctuatiile duc la aparitia algelor.
Fertilizantii in excess nu dauneaza (poate doar sa aiba excess de anumite elemente si carenta de altele - aici ar dauna carenta).

Cum apare o alga (aici sa nu luam in calcul GSA si GDA), trebuie sa dati vina prima data pe CO2, dupa aceea pe nutrienti lipsa.
Eu am avut de-a face pana acuma cu urmatoarele alge:

Staghorn - a aparut la nitrati mici, l-am omorat cu H2O2 si am marit nitratii
Fuzz - a aparut cand am inceput sa fertilizez si sa bag CO2 de la bomba avand o lumina de 1W\L. Cum am pus CO2 de la butelie si l-am tinut constant cu pH controller, a disparut.
GSA - apare din cand in cand dar foarte putina (se spune ca valori mari de PO4 - 2 ppm, o fac sa dispara)
GDA - o enigma. Se formeaza pe geamuri. In ultima perioada in care am marit PO4 spre 2-3 ppm am observat ca nu prea a mai aparut. Cauza poate fi insa alta.

Algele rosii din cate stiu sunt pe moare. La fel si cele ce se albesc.
Poate la tine prospera din cauza posibilei lipse de nitratii.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

32 Editat de allexya (2010-12-04 03:19)

Re: alge si iar alge :P

^:)^  ^:)^

intr-adevar s-au inrosit dupa doza "soc" de nitrati de ieri.
asa e, erau mai putine  :fcry ba dispar, ba reapar in forta  :fcry am avut si inceput de Staghorn pe staurogyne, am tuns ce era de tuns si nu m-a mai deranjat (inca), acest fapt combinat cu faptul ca s-a redus considerabil cresterea plantelor ma duce la concluzia lui marian, nitratii sunt scazuti. acum ca adaug separat vedem ce iese. am si plante "mancatoare" de nitrati.. off unii se chinuie sa ii scada, eu sa ii cresc lol

ok ramanem la ideea de co2, bomba baga deci e problema cu dizolvarea lui. am amenajat sistemul recomandat de Paul, este atractia principala a ramirezilor care doar acolo isi fac veacul ( :omfg ) dar mari modificari nu vad. am sa incerc cu difuzor ceramic.

mereu am urat chimia  :fconf

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

33

Re: alge si iar alge :P

aaa stii ce allexya daca nu reusesti sa le dai de cap nu da reset ... lasa-le asa si zi ca ai un acvariu sauvage!  :pp
Sa vezi cand o sa vrei tu sa le tii .. nu o sa mai doreasca ele sa stea  :sbr

Re: alge si iar alge :P

poate ceva sae te ajuta sa scapi un pic mai repede?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: alge si iar alge :P

Daca vei veni duminca la intalnire si voi veni si eu, voi aduce un difuzor ceramic sa incerci.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

36

Re: alge si iar alge :P

acvariidevis A scris:

poate ceva sae te ajuta sa scapi un pic mai repede?

ma gandeam sa incerc si cu sae, dar m agandesc cu groaza cum scap de ei dupa lol sunt pesti nebuni! ingrozitor de agitati, nu cred ca as putea sa stau cu ei de buna voie lol desi daca nici acumnu scap, iau si sae big_smile

lol lol adevarat cheloo lol cand deja o sa "cultiv" alge or sa dispara pe capete lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

37 Editat de scifficus (2010-12-17 22:36)

Re: alge si iar alge :P

ZERO

38

Re: alge si iar alge :P

schimb apa o data pe saptamana in jur 15L, am 50L net.
reflectoare la neoane...? nu cred sa am asa ceva..
mersi de link, am sa il studiez

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

39 Editat de scifficus (2010-12-17 22:36)

Re: alge si iar alge :P

ZERO

40 Editat de pelly67 (2010-12-04 20:42)

Re: alge si iar alge :P

scifficus...meserie mare semnătura ta! :sok  Eu personal cred ca 99% din tainele acvaristicii se găsesc acolo...și 1% dacă nu pui apa! lol