Subiect: Radacini naturale

Salut, as vrea sa aflu mai multe pareri despre radacinile naturale. Am colectat cateva radacini din rau, dar vreau sa stiu ce tratament trebuie facut inainte sa le plantez in acvariu si daca este indicat. Ce am facut eu : le-am sterilizat cu apa clocotita si dupa racire am pus verde de malachit peste, am de gand sa le tin 1 zi 2 dupa care sa le introduc in acvariu.
Astept sfaturi de la voi, multumesc!

Re: Radacini naturale

daca ai putea sa le fierbi vreo 2 ore cu sare ar fii perfect wink

Re: Radacini naturale

e gluma??? o sa iasa o supa:)):lol:

Re: Radacini naturale

nu e gluma e serios:
temperatura ridicata si sarea vor omora orice bacterii si vor scoate taninul din ele wink
eu iti sugerez sa le fierbi daca ti-se pare ca te iau la misto nu esti obligat sa ma asculti wink big_smile tongue

5

Re: Radacini naturale

radacina se fierbe cam 2 zile nu 2 ore ...asta daca nu vrei sa ai surprize eu am acuma in acvariu 2 buturugi mari si asa am procedat cu ele si nu am probleme ....am facut  o gramada de buturugi la toti prieteni mei care au acvari si nici unul nu a avut probleme ....dupa ce o fierbi e bine sa o lasi 24 de ore in apa in care se pune dezinfectant pt acvari....garantat 100% ca nu o sa ai probleme.....rabdarea e de aur in acvaristica...e o arta frumoasa dar poate fi nemiloasa uneori......RABDARE

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

6

Re: Radacini naturale

mai Soto ..mai! Bravo...!!!
Cel mai bine e sa ascultati de el,stie ce face,chiar daca unii nu inteleg.

7 Editat de Schlaffen (2009-05-13 15:42)

Re: Radacini naturale

Acum depinde, pe mine nu ma deranjeaza tanini eliberati de buturuga, avand in vedere ca este un setup `amazonian`...
Daca chiar vrei sa sa scapi de tanini, nu este nevoie de sare, din moment ce o fierbi... si nici de doua zile ca mai trebuie sa si dormi. tongue
Dupa cum au zis si cei doi, o fierbi - vreo saptamana in fiecare zi iar intre timp o lasi in apa. Poate dura si mai mult si tot o sa scoata tanini (depinde esenta). Acum depinde de tine cat de bec vrei sa o scoti si ce ce setup doresti.
Acum intreb eu... ce rost mai are sa pui sare din moment ce o fierbi? sau alte substante chimice?... care este rostul lor..
Singura chestie care am observat-o este ca buturugile pot face fungi in caz ca au vreun ciot afara, de aceea le tratez decat cu albastru de metil, dar efectul nu este spectaculos smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

8

Re: Radacini naturale

IusBellum A scris:

Salut, as vrea sa aflu mai multe pareri despre radacinile naturale. Am colectat cateva radacini din rau, dar vreau sa stiu ce tratament trebuie facut inainte sa le plantez in acvariu si daca este indicat. Ce am facut eu : le-am sterilizat cu apa clocotita si dupa racire am pus verde de malachit peste, am de gand sa le tin 1 zi 2 dupa care sa le introduc in acvariu.
Astept sfaturi de la voi, multumesc!

Am urmarit discutia iscata de acest subiect si as vrea sa spun si eu ceva! In primul rand, Florin parca, sustinea, ca buturuga trebuie fiarta cu sare... CORECT!!! Sarea are mai multe proprietati printre care - rol de conservare (un fel de conservant) insa si rol "deparazitar". Cat despre perioada de fierbere... 2 zile pare cam exagerat - fara suparare, iar daca discutam despre lemn cum ar fi mahonul sau mopani african il poti fierbe si tine in apa si 2 ani si tot elibereaza tanin si se descompune... nu ai ce sa-i faci, este in firea normala a lucrurilor. Eu unu' ti-as recomanda cele 2 specii mentionate mai sus (mopani african si mahonul) din varii motive: 1. greutatea mare - in felul asta scapi de "povara" ancorarii. 2. calitatea acestor 2 esente - rezista mult mai mult decat orice ce alta specie din tara noastra!!! Cat despre taninul eliberat in apa... cred ca da un aspect natural... Decizia este in totalitate a ta!!!

9 Editat de Schlaffen (2009-05-14 19:26)

Re: Radacini naturale

Cred ca utilizatorul care a propus acest subiect a primit destule raspunsuri din care poate trage o concluzie, cu toate acestea vreau sa stabilim ceva...
Nu imi place sa intru in polemici, dar ce paraziti mai traiesc din moment ce eu fierb buturuga, apoi o tin intr-un recipient cu apa (sa zicem fara alta substanta) si repet acest proces timp de o saptamana?

Cum afecteaza pestii - acesti paraziti din/de pe buturuga care nu este fiarta in mod expres cu sare?

Va rog sa argumentati raspunsul sau sa mentionati o carte unde scrie asta...

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

10

Re: Radacini naturale

Pai e destul de simplu! Eu am mentionat sarea ca pe un "deparazitar" deoarece in concentratii mari tinde sa "ucida" si formele de rezistenta a unor bacterii in principal! Si aici fac trimitere numai la cioatele luate din mediul acvatic! Intr-adevar prin fierbere repetata (metoda Pasteur) se pot distruge si formele de rezistenta a bacteriilor iar sarea nu este necesara. Un rol mai important l-ar avea ca post de "conservant" impiedicand putrezirea acesteia. Cat despre surse... cursuri de ecotoxicologie, biologie, patologie, diverse publicatii acvaristice... wink

Re: Radacini naturale

deci am gasit in albia unui rau o "cioata" de salcam(cred).o am de 2 sapt la apa intr-un cazan de 20 litri(acea galeata de var de plastic.acum aproape s-a apropiat de fundul cazanului,inca o sapt. cred si sta pe fund.am tinut-o in prima sapt cu sare,intrebarea e ca mai trebuie tinuta cu sare?inca mai elibereaza tanini,pt k la 2 zile apa e galbuie,o schimb si tot asa.am uitat sa specific ca cioata e cam putrezita pt ca are acele mici gaurele.ce ziceti sa o bag sau nu.ca vedere mie mi se pare chiar faina..........