61

Re: Coltul meu de natura

Nu sunt in masura sa dau sfaturi dar 11w la 35l mi se pare putin.
Lumina ,co2 si schimburile de apa mi-a pus acvariul pe picioare.
O seara buna

62

Re: Coltul meu de natura

ai si tu dreptate, bine aveti amandoi dreptate, cezara si pasiune tongue eu de ex am scapat de fuzz marit nitratii si asa am dat in staghorn.
deci cel mai bine urmareste ce se petrece la tine, numai tu poti stii ce e bine si ce nu pentru borcanul tau tongue
eu iti tin pumnii, doamne ajuta sa fie bine si sa nu reapara monstrii.
apa oxigenata ai mai bagat? oare pentru cladophora o fi buna apa oxigenata? ma pun sa caut tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

63

Re: Coltul meu de natura

La mine cu apa oxigenata sa fiu sincer, n`am scapat decat de thread. Acelea le nimiceste de tot, dar la restu, sincer n`am vazut sa aiba efect.

Etiamsi omnes, sed non ego.

64

Re: Coltul meu de natura

si pentru fuzz e buna tongue pentru restul nu ma bag:P
scumpa te pup de noapte buna  :kiss

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

65 Editat de pasi_une (2010-12-17 03:12)

Re: Coltul meu de natura

lumina putina = plante topite
lumina medie= crestere rapida cu putine frunze
lumina potrivita= crestere lenta si sanatoasa
lumina in exces= alge
din cite cred eu plantele consuma lumina din acvariu de la ora 11 pina la ora 18
ai multe plante ? ai nevoie de multa lumina
depinde si de plante ce necesitati au
la citeva plante din acvariul tau ai nevoie de substrat acid
daca nu tot.. macar in locul lor de crestere
de la asta cred ca se urmareste rasaritul si apusul soarelui

66

Re: Coltul meu de natura

Pai, parca ziceai ca n`ai scapat de fuzz doar cu apa oxigenata? Hm...am sa mai bag o doza ca oricum zilele astea le schimb la apa intr`o veselie. noapte buna si tie

Etiamsi omnes, sed non ego.

67

Re: Coltul meu de natura

Cezara, lumina pe care o ai acum este foarte OK rarortat la cat CO2 bagi tu in bazin,sa nu mai zic cat si apuca sa se dizolve in apa. urmareste plantele, doar ele te vor avertiza cat , cum , si in ce fel sa sa procedezi.lumina mai multa CO2mai mult (dupa cum ai vazut si in nano-ul meu de 30 l am tot 11W la o coloana / apa de 35 cm si merge HC-ul foarte bine , fara alge , HC-ul fiind recunoscut ca o planta predispusa algelor datorita cresterii foarte lenta)
experimentul cu lumina multa si CO2 putin , fertilizare dubla, ca asa ti-a zis tie x si y , sau ca ai citit ca asa trebuie facut ,ai simtit-o pa pielea ta, ai vazut rezultatul.
eu zic ca pana te pui la punct cu un sistem CO2 (  butelia o donez eu ) lasa bazinul asa si vezi ce se intampla( in privinta plantelor nu i-ti fa probleme , stii numarul meu de telefon )
cat despre arici ai sa te convingi singura ca nu este o planta atat de pretentioasa.

marian4232 A scris:

Puii la eriocauloni nu dau din mijloc, dau din lateral ca la Blyxa Japonica.

i-mi pare rau sa te contrazic marian, dar o voi face.
am mai spus-o si pe alte forumuri ca la mine erio se inmultesc altfel decat am vazut si auzit la altii, cauza nu o cunosc,nici nu mi-am batut capul,important este ca nu i-am pierdut cum de altfel s-a intimplat in alte cazuri, stii bine ca au fost discutii aprinse pe aceasta tema si despre arici atunci cand a aparut.
eu am plecat de la doua plante si acum am o gramada , am mai dat din ei,dar nu asta vreau sa subliniez ci faptul ca la mine toti s-au inmultit in acest fel, chiar imi aduc aminte primi pui , planta mama a inceput prin a i se ingalbeni frunzele, in schimb avea frunze verzi , crude, grupate in smocuri mici, atunci l-am dezradacinat, si surpriza, toate acele smocuri s-au desprins din tuplina plantei mama,am scos atuci vreo 4 sau 5 pui.
pentru a fi mai convingator am sa pun si o poza.

planta mama cu locul in care a fost unul din pui.se mai vad si altii acolo
http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC04969.jpg

unul din pui dupa desprindere
http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC04967.jpg

68

Re: Coltul meu de natura

Eu zic ca e destul 11w la 35l tinand cont de inaltimea lui.. una e la un acvariu inalt.. si alta e la unu mic plantele fiind mult mai aproape de neon.

never say never

69

Re: Coltul meu de natura

kanabyss A scris:

Eu zic ca e destul 11w la 35l tinand cont de inaltimea lui.. una e la un acvariu inalt.. si alta e la unu mic plantele fiind mult mai aproape de neon.

ce experienta ai cu plantele incit sa iti exprimi parerea ?
din cite stiu ai inceput acum fix o luna  :fok

Re: Coltul meu de natura

costi8 A scris:

Cezara, lumina pe care o ai acum este foarte OK rarortat la cat CO2 bagi tu in bazin,sa nu mai zic cat si apuca sa se dizolve in apa. urmareste plantele, doar ele te vor avertiza cat , cum , si in ce fel sa sa procedezi.lumina mai multa CO2mai mult (dupa cum ai vazut si in nano-ul meu de 30 l am tot 11W la o coloana / apa de 35 cm si merge HC-ul foarte bine , fara alge , HC-ul fiind recunoscut ca o planta predispusa algelor datorita cresterii foarte lenta)
experimentul cu lumina multa si CO2 putin , fertilizare dubla, ca asa ti-a zis tie x si y , sau ca ai citit ca asa trebuie facut ,ai simtit-o pa pielea ta, ai vazut rezultatul.
eu zic ca pana te pui la punct cu un sistem CO2 (  butelia o donez eu ) lasa bazinul asa si vezi ce se intampla( in privinta plantelor nu i-ti fa probleme , stii numarul meu de telefon )
cat despre arici ai sa te convingi singura ca nu este o planta atat de pretentioasa.

marian4232 A scris:

Puii la eriocauloni nu dau din mijloc, dau din lateral ca la Blyxa Japonica.

i-mi pare rau sa te contrazic marian, dar o voi face.
am mai spus-o si pe alte forumuri ca la mine erio se inmultesc altfel decat am vazut si auzit la altii, cauza nu o cunosc,nici nu mi-am batut capul,important este ca nu i-am pierdut cum de altfel s-a intimplat in alte cazuri, stii bine ca au fost discutii aprinse pe aceasta tema si despre arici atunci cand a aparut.
eu am plecat de la doua plante si acum am o gramada , am mai dat din ei,dar nu asta vreau sa subliniez ci faptul ca la mine toti s-au inmultit in acest fel, chiar imi aduc aminte primi pui , planta mama a inceput prin a i se ingalbeni frunzele, in schimb avea frunze verzi , crude, grupate in smocuri mici, atunci l-am dezradacinat, si surpriza, toate acele smocuri s-au desprins din tuplina plantei mama,am scos atuci vreo 4 sau 5 pui.
pentru a fi mai convingator am sa pun si o poza.

planta mama cu locul in care a fost unul din pui.se mai vad si altii acolo
http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC04969.jpg

unul din pui dupa desprindere
http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC04967.jpg

Intr-adevar, am uitat ca se inmultesc si prin centru dar nu la fel cum descrii tu.
Daca lasi mult planta in acelasi loc, din centru ii dau tije lungi care in varf fac ca o floare de unde iese un pui.
Si eu am plecat de la un puiut care a avut aceasi provenienta ca si la ai tai. De fiecare data s-au inmultit prin lateral.
Probabil ca la tine au dat din centru deoarece planta mama era pe moarte si neavand loc sa-i dea pui din lateral (daca rupeai frunzele galbene ar fi putut sa-i dea de acolo) au dat din centru. De obicei puii dau de acolo de unde se rup alte frunze. E un fenomen ciudat oricum.

HC-ul meu a crescut repede. Nu l-as incadra la crestere lenta.

Referitor la Co2 putin si lumina multa nu stiu cine ti-a recomandat asta.
CO2-ul tre sa fie pe masura luminii. De aceea ti-am spus sa-l visezi.
Fertilizarea dubla nu face nimic grav plantelor.

Inca o data iti repet, 11W sunt putini pentru acvariul tau.
Mareste iluminarea si CO2-ul.

Plantele nu consuma lumina din acvariu smile.
Lumina este aceeasi indiferent de cate plante ai in acvariu.

H2O2 e buna pt toate algele in afara de GSA si GDA.

Ramane la latitudinea ta sa alegi cele mai bune sfaturi.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

71 Editat de kanabyss (2010-12-17 16:22)

Re: Coltul meu de natura

cam tot atat lumina am si eu pe litru si le merge bine.. de ex cabomba caroliniana am luat-o de 15cm acum 3 saptamani iar acum mai are 2cm si ajunge la suprafata (h=50cm) si e "foarte verde".. si nu folosesc co2 si fertilizanti deocamdata. Daca nu era buna lumina nu cred ca crestea cam 20-25cm in 3 saptamani.

Ps: depinde si de cerintele plantelor. sunt care cer multa lumina si care nu.
Oare cati "W" ajung pe fundul apei acolo de unde provin plantele?

never say never

72

Re: Coltul meu de natura

sigur ai cabomba si nu ce vezi in poza ?

73

Re: Coltul meu de natura

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/5953/acvariul-meu/

Uite-te la postul 16 cum erau acum 11 zile.. acum sunt pana sus aproape. Si da e cabomba avea si eticheta pe ea.

never say never

74

Re: Coltul meu de natura

Acum n`am sa citesc in urma sa vad daca am scris ca e vorba de co2 putin si lumina multa. Probabil am zis o prostie, n`as fi avut cum sa gandesc asa ceva. Am bagat clar la cap echilibrul care trebuie sa existe intre cele 3 elemente, lumina-co2-fertilizanti.

De substrat acid, imi pare rau n`am auzit nu stiu care e treaba. Daca vorbesti de substratul fertilizant am chiar prea mult pe toate suprafata acvariului.

Momentan bag aproape 1 ml de EasyCarbo, 1 picatura de ferropol, 2-3 bule pe secunda la co2, si urmaresc plantele. Pare ok, rotala mini a dat deja 3 pui, dar moss`ului imi pare ca ii merge cam prost. Din pacate nu`mi dau seama de ce a aparut iar biofilmul, intradevar e varianta aceea foarte usor de dispersat, nu cum am avut pana sa restartez acvariul.

Repet, iluminarea nu am cum sa o maresc pana de craciun. Atunci o voi mari. Oricum, nu cred ca in momentul de fata, cerintele sunt prea mari. Am plante putine rau de tot, si abia plantate. Am avut grija sa pun erio si ludwigia in locul unde patrunde cel mai bine lumina, si pana in acest moment sunt bine toate plantele.

Iti multumesc inca odata Costi pentru toate cele, si tie Marian pentru amabilitate, si de fapt tuturor care au incercat sa`mi dea un sfat

Etiamsi omnes, sed non ego.

75

Re: Coltul meu de natura

marian4232 A scris:

Referitor la Co2 putin si lumina multa nu stiu cine ti-a recomandat asta.

nu i-a recomandat nimeni asta, pur si simplu asa avea ea pana acum 2x24W / 35 l si CO2 putin dat de o bomba.

din acest motiv ii recomand lumina pe care o are acum.pana nu rezolva probleme CO2-ului
nu ii recomand sa mareasca lumina.
acum eu merg pe un nano cu 11W/ 30 L si CO2 1 bula / 3 sec si fertilizara 0, asta din cauza crevetilor CRS .si sincer ca plantele mele supravietuiesc.

Re: Coltul meu de natura

Cabomba este o planta usor de crescut.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

77

Re: Coltul meu de natura

Am o buba mareeeeeeeeeee...Am bagat buturuga aceea in acvariu. A mai fost folosita dar am spalat`o bine bine, am frecat`o si am pus`o frumusel. Acum pe unde din ramuri, vad ceva care aduce groaznic de mult cu Black Beard Algae, dar nu e deloc deloc verde, e negru-gri ca puful acela de mucegai. E posibil sa fi fost deja pe buturuga? Poate sa...invie? Sau e doar moarta si prinsa acolo?

Etiamsi omnes, sed non ego.

78

Re: Coltul meu de natura

Black Beard Algae nu e verde, este neagra neagra. e posibil sa fie.. sau sa o fi dezvoltat din nou din cauza fluctuatiei de co2
ai mai avut pana acum? daca da.. e o alge oribil de greu de indepartat din cate am auzit. eu am avut un inceput de bba pe moss si dupa ce am tuns partile afectate a disparut. insa sunt multi care se plang ca si dupa reset tot a aparut

substrat acid din cate stiu eu include turba. sunt plante care cer asemenea mediu, dar nu as stii exact care

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

79 Editat de Cezara (2010-12-18 04:15)

Re: Coltul meu de natura

Pai...e neagra dar n`am mai avut inainte:((( Si sa apara asa repede, sau sa invie de pe buturuga?

Etiamsi omnes, sed non ego.

80 Editat de costi8 (2010-12-18 10:10)

Re: Coltul meu de natura

este posibil sa reapara  dupa ceva timp daca lemnul a stat intr-un mediu umed ,(asa am patit si eu cu ceva moss) si al tau a stat. da cu EasyCarbo direct pa alga cu o seringa si va disparea, repeti operatiunea de doua trei ori , daca va mai apare si in alta parte inseamna ca ai fluctuatii de CO2 si o lipsa de curenti in masa apei pe acele zone din bazin.