81

Re: alge si iar alge :P

cezara  :kiss bine eu aveam si padure amazoniana lol am avut ce scapa lol
daca te uiti la al meu acum, e ca al tau, golas tongue si am si optat pentru un decor cu plante de front si middle level. astept sa creasca sa pun poze

acum ca sunt safe, o data ce incep sa creasca, iti mai dau si de la mine big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

82

Re: alge si iar alge :P

Pai, nu am vazut acvariul ca sa`mi dau seama cat ai putut sau nu salva, dar ideea e ca tu ai putut reface un setup cu ce ramasese, eu canci lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

83

Re: alge si iar alge :P

eh eu am pierdut toata aromatica, jumatate din indica si bacopa, 3/4 din efectivul de moss si microsorium.. am avut si eu pierderi, dar aveam cantitate mare de plante asa ca am reusit intr-adevar sa raman cu multe.
doamne ajuta am curata bine staurogyne de staghorn si am ramas cu toate! si helferi la fel. planta superba, sunt lesinata dupa ea! dar oribil de pretentioasa, totul ii pute! si pe net spun ca cica e planta easy..pe naiba

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

84

Re: alge si iar alge :P

Daca zici de helferi da...si la mine. Le`am primit mici rau de tot si intr`un final se dezvoltasera superb, si deodata, cand erau in plina forma, au inceput sa piarda frunze. Si cand au ramas cu frunza doar in coronita asa, ce crezi?! Au dat pui lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

85

Re: alge si iar alge :P

lol  lol mai fitzoase ca o pitzi  lol ma scuzati comparatia tongue
eu nu stiu ce sa le fac! fac comparatie si eu cu rotala indica, eriocaulon, staurogyne care se zice ca sunt plante tare pretentioase..pe naiba! helferi le ia pe toate!  lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

86

Re: alge si iar alge :P

algeee  mad  mad astazi curatenie, cand colo, fuzz pe geam!  mad ok calm, calm, am luat am racait. ma uit mai bine, anubiasii au fuzz pe frunze  mad deci nu se poate, iara fuzz? ce blestematia masii de alga mai e asa? e mai iar ca(,) cladophora??  mad
ma omoara, ce sa ii mai dau, sange ca sa dispara?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: alge si iar alge :P

Las ca am si eu in acvariul cu bomba smile)).

Dau vina pe lumina puternica instalata de curand 125W la 130L net si pe co2 insuficient.
Maine bag butelia si ii dau co2 sa se sature. Te voi anunta daca va disparea.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

88

Re: alge si iar alge :P

vai nu, si tu brutus?  lol te rog mult sa imi spui daca scapi dupa ce bagi butelia, daca asa va fi, inseamna ca e clara "cauza".
intre timp cred ca voi investi in 2 SAE, cum mi-o fi norocul, poate ma ajuta

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

89 Editat de narcis.b (2010-12-22 00:45)

Re: alge si iar alge :P

P.Helferi este la level mediu,dar planta asta iubeste foarte mult un substrat foarte bine asezat,practic un acvariu bine ciclat la orice nivel.Cu resurse de CO2 ,micro si lumina vor creste mai desi si mult mai mari,dar pot merge incet e drept si in acvarii "fara suplimente" dovada vie setupul lui Merlin. Cezara ,Anubiasul e destul de dificil de crescut intr-un acvariu fertilizat si luminat ok asta pt ca are o dezvoltare prea lenta,motiv intru care algele gasesc un suport bun pe frunzele lor,nu spun ca e imposibil,dar e mai greu.Pe de alta parte,intr-un acvariu "experimental" adica unul in caretot umbli la plante schimbi etc si nu ai o filtrare bio corespunzatoare ,dar bine fertilizat, e greu de presupus ca nu vei avea alge.Sae sunt intradevar cei mai buni dar,exista un dar,daca ai moss e cam nashpa,vor sevi la greu frunzulitele mossului si vor ramane doar niste tije uratzele.
Se poate tine sub control acvariul prin aditia de CO2 dar sunt destule alge care se simt bine si foarte bine in compania CO2ului ba chiar s-ar putea sa apara altele  :apl

90 Editat de allexya (2010-12-22 00:53)

Re: alge si iar alge :P

intr-adevar cu helferi am avut mari probleme, insa in sfarsit acum incepe sa isi dea drumul, am deja 2 puiuti si .. creste.
recunosc ca tot umblu in el, tot tund, mut, mai adaug pe ici pe colo cate ceva, abia astept sa ma opresc din modificari si sa se stabilizeze. de anubias am auzit ca sunt adunatori de alge, de aceea incerc sa ii tin cat mai la umbra, insa vad ca tot ei au fost primii care au prins fuzz-ul iar. ori ii dau, ori .. habar n-am  :stupid
cu partea biologica ma ocup acum. tot trag sperante sa imi iau filtru extern si asa sa rezolv cam toate problemele. filtrul intern este tare dificil de mascat, cum il obturez putin nu mai curata bine apa si de aici=>mizerie=alge.

genial.. pomaceea nu pot ca papa staurogyne si helferi, otto nu mananca fir de fuzz desi am destui, SAE se infrupta din moss din care am o gramada  :fcry  :fcry  :fcry neritinele lasa ouale care strica apa..
amano shrimp e ok? lol desi am inteles ca au nevoie de apa salmastra si nici nu se gasesc usor

ca co2 am doar o mica bomba tongue ma gandeam sa fac 2 la 2 litri si sa le pun "in serie" asa sa am mai multa aditie. insa de la fluctuatie faci BBA  sau fuzz big_smile prea putin staghorn si fuzz big_smile prea mult eh asta nu mai stiu dar sunt convinsa ca e ceva pe acolo si pentru asa ceva lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

91

Re: alge si iar alge :P

Imi pare rau sa aud asta. Sper sa rezolvi rapid acum, cat inca sunt in faza de inceput. Eu inca n`am dat in niciuna si sper sa ramana asa....Mult succes!!! :pls

Etiamsi omnes, sed non ego.

92

Re: alge si iar alge :P

doamne ajuta cezara desi cred ca, orice as face, oricate reseturi, tot va aparea blestematia. daca este dela bomba asa cum banuiesc, aleluia la multi ani, cu fuzz am sa mor de gat. am vazut 2 fire lungi si pe bacopa. daca ma pun pe tuns anubiasii, la ritmul lor lent de crestere, chei ajung lol

vreau sae  :fcry  :fcry de ce trebuie sa imi placa asa mult moss-ul ?  :fcry am de ales ori moss si alge, ori fara moss si fara alge. si tot setup-ul meu se bazeaza pe ideea de moss  :fcry

de amano shrimp cine stie ceva? are acelasi "spectru de alge" ca si sae? ca daca citesc pe net spune ca si otto mananca "paroasele" si nu e asa. cineva care chiar a incercat?
se gasesc pe la noi asa "gandacei" ?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

93

Re: alge si iar alge :P

varianta cu bai in clor ai sudiat-o (luat in calcul) ?

diseara fac un experiment.... cu niste bacopa plina de BBA ...
dar inca nu zic ce voi folosi  cool
am ideea de mult in cap ar trebui sa functioneze....

Re: alge si iar alge :P

Nu incerca cu clor ca e mai periculos decat apa oxigenata.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

95

Re: alge si iar alge :P

Pentru cine mai crede ca nu bomba a fost de vina pentru infestarea cu fuzz si staghorn, va aduc acum dovezile.

Bomba dezafectata complet de 2 zile. Ludwigia Rubin nu mai are strop de fuzz desi era saraca acoperita la fel si ech vesuvius , staghorn... pai zici ca am corali. Las pozele sa vorbeasca de la sine.
Ideea este ca... nu merita bomba. Adevarat, plantele cresc mai repede, dar bolnave. Sper ca sa nu sufere din lipsa co2 pana ma ocup de o butelie.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

96

Re: alge si iar alge :P

blestem  mad  mad nu am nici un emoticon cu capul care se da de pereti ca il puneam  mad  mad
am dat in BBA, bine ca s-a dus naibii staghorn si fuzz si cianobacteriile (normal aveam si din alea, aparent din cauza acumularii de materie organica datorata bombei) ca am dat in blestematia de BBA, a aparut pe filtru si pe lemne.

deja gata, renunt, nu mai pot. cat naiba sa ma mai lupt cu ele? scap de una dau de alta, ce nu ii place uneia adora cealalta, ce mai vor, sange???

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

97

Re: alge si iar alge :P

Cred ca...daca te consoleaza cu ceva, eu inca mai am fuzz, adica au revenit, la fel si cladophora...de altele inca n`am dat, dar cladophora ma omoara cu zile mad te inteleg....

Etiamsi omnes, sed non ego.

98

Re: alge si iar alge :P

off nenorocite alge! blestemate nu alta! de cand am renuntat la bomba se vede si pe plante ca sunt mai ok, culmea, nu mai am biofilm, nu mai fac spuma..
cezara sa nu fie la tine ca si la mine, sa ne luptam cu ele din cauza bombe aleia blestemate. eu am terminat cu ea, momentan ma chinui putin sa imi iau butelie si sigur voi da restart, probabil cu totul, inclusiv substrat. imi chinui si pestii cu atatea schimbari, ba cu co2, ba fara, ba ph 6, ba ph 7.5, materie organica in apa de era sa imi moara ramirezul (ca fata a murit) otto erau pe duca...

nu merita... te chinui cu bomba cu drojdie pentru cativa cm in plus de crestere

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

99

Re: alge si iar alge :P

nu vreau sa pun paie pe foc, dar se pot creste plante frumoase (parere personala) si fara co2.
bine nu eriocauloni si tonine.
vreau sa spun ca se poate si pana la achizitionarea co2-ului presurizat.
mie dintre toate algele care exista, cel mai mult mi-e frica de cladofora.. o urasc..

100

Re: alge si iar alge :P

ai dreptate merlin, asa este! pana acum stateam potolita fara co2, dar dupa ce am luat eriocauloni am zis "gata bag" desi vad ca de o saptamana nu au absolut nici o problema. toninele in schimb saracele s-au chinuit, belem a dus-o cat de cat bine dar.. tot degeaba.
asta e, am renuntat la tonine cu durere in suflet.

restul o duc ok, chiar foarte ok, macar sunt curatele de alge cat de cat.

nu stiu de cladophora caci nu am avut, dar staghorn si bba deja sunt teroare pentru mine, de bba nu stiu cum voi scapa..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....