141

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RYbtXao45Lg[/youtube]

noutati : am 2 perechi de discusi formate care mi-au depus, una ieri(pe buturuga) si una care depune acum pe geam-femelele sunt san merah iar masculii marlboro; din pacate depun in acvariul comun, pe viitor am de gand sa separ perechile wink
scuze de calitatea videoclipului insa este filmat cu un telefon bb si nu are o camera tocmai buna :smoke

Daca au inceput sa depuna, e de bine, inseamna ca au tot ce le trebuie, bravo! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

142

Re: Va salut cu drag

Felicitări! :sok  :apl

143

Re: Va salut cu drag

va multumesc pentru urari; dl radu- ma straduiesc sa le ofer cele mai bune conditii big_smile
paulica- pe cand si scalarii tai ?  wink

Multi vad, putini cunosc !

144

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

va multumesc pentru urari; dl radu- ma straduiesc sa le ofer cele mai bune conditii big_smile
paulica- pe cand si scalarii tai ?  wink

Gabita....habar nu am  lol unii zic ca trebuie sa li se faca ochii rosii, altii ca sa fie mai maturi....Dumnezeu știe când se apuca de treaba. Pana una alte am o gașcă de 6 scalari...cioflaitori care sunt cei mai isteti pesti pe care i-am crescut vreodata. Stau cu ochii pe tot ce mișcă în casa și cât de curând vreau sa facă rost de o camera HD sa postez .....o dresura cum nu ați mai văzut și auzit pana acum. Ii plimb cu mana prin acvariu (evident pe geamul exterior) ca pe niște cățeluși lol

145

Re: Va salut cu drag

Scuze de greșeala făcuta Gabita.Va trebui sa-ți dau un miel pentru ca team botezat big_smile

146 Editat de sTTTk (2010-12-13 20:45)

Re: Va salut cu drag

pelly67 A scris:
sTTTk A scris:

va multumesc pentru urari; dl radu- ma straduiesc sa le ofer cele mai bune conditii big_smile
paulica- pe cand si scalarii tai ?  wink

Gabita....habar nu am  lol unii zic ca trebuie sa li se faca ochii rosii, altii ca sa fie mai maturi....Dumnezeu știe când se apuca de treaba. Pana una alte am o gașcă de 6 scalari...cioflaitori care sunt cei mai isteti pesti pe care i-am crescut vreodata. Stau cu ochii pe tot ce mișcă în casa și cât de curând vreau sa facă rost de o camera HD sa postez .....o dresura cum nu ați mai văzut și auzit pana acum. Ii plimb cu mana prin acvariu (evident pe geamul exterior) ca pe niște cățeluși lol

Exact asa faceau si scalarii mei, ai plimbam cu degetul in lung si lat  big_smile ar face orice pentru mancare :stupid, si am invatat 1 lucru : sa nu tin niciodata scalari cu discusi deoarece discusii or sa ramana nemancati, scalarii erau primi si ultimii care terminau de mancat, rupeau tot iar discusii nu prindeau nimic  big_smile

Multi vad, putini cunosc !

147

Re: Va salut cu drag

lup cosmin A scris:

Scuze de greșeala făcuta Gabita.Va trebui sa-ți dau un miel pentru ca team botezat big_smile

ce buna ar fi o pastrama de miel  big_smile
stai linistit cosminel se mai intampla wink

Multi vad, putini cunosc !

148

Re: Va salut cu drag

poze cu o noua depunere, insa nu cred ca or sa reziste nici de data asta :ang

Multi vad, putini cunosc !

149

Re: Va salut cu drag

Ce temperatura ai in acvariu?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

150 Editat de sTTTk (2010-12-17 13:48)

Re: Va salut cu drag

temperatura actuala este de 30 grade.
data trecuta dupa 2 zile in care icrele aratau perfect iar parintii le ingrijeau, pe timp de noapte au disparut ceea ce ma face sa cred ca au fost mancate insa nu stiu de cine : de parinti, de alti discusi, de neoni, de cory sau melci... parerea mea este ca au fost papate de melci deoarece pe lumina veneau mereu spre icre iar parintii ii daudeau jos wink acum pana nu le fac un acvariu separat sigur nu am sanse :ang

Multi vad, putini cunosc !

151

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

temperatura actuala este de 30 grade.
data trecuta dupa 2 zile in care icrele aratau perfect iar parintii le ingrijeau, pe timp de noapte au disparut ceea ce ma face sa cred ca au fost mancate insa nu stiu de cine : de parinti, de alti discusi, de neoni, de cory sau melci... parerea mea este ca au fost papate de melci deoarece pe lumina veneau mereu spre icre iar parintii ii daudeau jos wink acum pana nu le fac un acvariu separat sigur nu am sanse :ang

   Asa imi explic de ce la mine, nu au mai depus din vara, cind aveam tot aprox. 30 grade. De cind temperatura a scazut la 28, nu s-a mai intimplat nimic...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

152

Re: Va salut cu drag

bradraqua A scris:
sTTTk A scris:

temperatura actuala este de 30 grade.
data trecuta dupa 2 zile in care icrele aratau perfect iar parintii le ingrijeau, pe timp de noapte au disparut ceea ce ma face sa cred ca au fost mancate insa nu stiu de cine : de parinti, de alti discusi, de neoni, de cory sau melci... parerea mea este ca au fost papate de melci deoarece pe lumina veneau mereu spre icre iar parintii ii daudeau jos wink acum pana nu le fac un acvariu separat sigur nu am sanse :ang

   Asa imi explic de ce la mine, nu au mai depus din vara, cind aveam tot aprox. 30 grade. De cind temperatura a scazut la 28, nu s-a mai intimplat nimic...

Eu tin incalzitorul pe la 28grade, insa caldura de la neonane si caldura din casa il fac sa ajunga la 30 grade constant  wink

Multi vad, putini cunosc !

153

Re: Va salut cu drag

acvariul a suferit o mica re-amenajare (pozele vor venii in curand), pana atunci cateva specificatii cu valorile apei :
GH=9
PO4=0.1
KH=5
PH=6.6
FE=0.1
NO2=0.01
NO3=10
binisor zic eu  wink

Multi vad, putini cunosc !

Re: Va salut cu drag

sTTTk A scris:

temperatura actuala este de 30 grade.
data trecuta dupa 2 zile in care icrele aratau perfect iar parintii le ingrijeau, pe timp de noapte au disparut ceea ce ma face sa cred ca au fost mancate insa nu stiu de cine : de parinti, de alti discusi, de neoni, de cory sau melci... parerea mea este ca au fost papate de melci deoarece pe lumina veneau mereu spre icre iar parintii ii daudeau jos wink acum pana nu le fac un acvariu separat sigur nu am sanse :ang

Melcii sunt principalul motiv. Dar pot fi si parintii daca sunt la primele depuneri.
Iti recomand sa ii pui intr-un acvariu steril, asa vei avea o singura varianta ca parintii sa isi manance puii. Asta in general este posibil sa se intample la primele 2-3 depuneri, insa vei observa un progres la ei, cum ca isi vor duce icrele tot mai aproape de eclozare de la depunere la depunere.
Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

155 Editat de sTTTk (2010-12-24 20:39)

Re: Va salut cu drag

multumesc frumos de sfat, luna viitoare vreau sa imi fac un mic rastel cu 2 bazine a cate 80 litrii fiecare special pentru depunere  wink
chiar acum la icrele de pe buturuga au inceput sa le dea coditele, si totul se intampla in acvariul comun  big_smile

Multi vad, putini cunosc !

156

Re: Va salut cu drag

Felicitari pt acvariu si pestisori!
Sunt superbi discusii tai. :sok
Ce mai fac puisorii de pe buturuga,au reusit sa traiasca in acvariu comunitar?
Spuneai ca le-au dat coditele. .  hmm

Grabeste-te incet.

157

Re: Va salut cu drag

nevada A scris:

Felicitari pt acvariu si pestisori!
Sunt superbi discusii tai. :sok
Ce mai fac puisorii de pe buturuga,au reusit sa traiasca in acvariu comunitar?
Spuneai ca le-au dat coditele. .  hmm

Multumesc pentru aprecieri, din pacate nu au rezistat(au disparut pe timp de noapte-eu banuiesc melcii); singura solutie este un acvariu steril pentru depunere care va venii destul de curand.
Momentan ma focusez pe diversificarea plantelor si inlocuirea unora dintre ele cu alte specii mai tentante, si bineinteles cresterea discusilor in cele mai bune conditii  :smoke
Este de munca, este frumos, iubesc aceasta pasiune si vreau mai mult(e); iti urez ape limpezi si acvarii superbe.

Multi vad, putini cunosc !

158

Re: Va salut cu drag

2 poze cu acvariul !

Multi vad, putini cunosc !

159 Editat de ionutz.m (2011-01-09 20:09)

Re: Va salut cu drag

Bravo un acvariu de nota 10+.Discusii cei din poza de la avatar sunt spectaculosi ^:)^ .Nu cred ca am mai vazut asa ceva!Frumosi copacei! :fok Bravo inca o data! :apl

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

160

Re: Va salut cu drag

ionutz.m A scris:

Bravo un acvariu de nota 10+.Discusii cei din poza de la avatar sunt spectaculosi ^:)^ .Nu cred ca am mai vazut asa ceva!Frumosi copacei! :fok Bravo inca o data! :apl

multumesc frumos pentru aprecieri, copaceii sunt 2 fosti bonsai de la un prieten drag pe care am pus moss smile iar discusii din poza sunt san merah-femele si se pot vedea si in acvariu; multumesc frumos pt aprecieri.

Multi vad, putini cunosc !