1 Editat de ady vladutz (2010-10-16 17:16)

Subiect: din nou la treaba

salut!
sunt din campina si dupa cativa ani de pauza m-am virusat iar de acvaristica. pentru inceput am cativa vivipari si nu e amenajat prea frumos, astept sa mai fac rost de ceva plante si sa vad ce imi mai permite bugetul.
problema mea e ca ma plictisesc  repede de amenajare si sunt tentat sa schimb mereu decorul.
poza nue prea clara, dar totusi astept pareri

2

Re: din nou la treaba

Salut si bine ai venit ..... ce sa zic ... si eu sunt incepator asa ca ii las pe cei in masura sa te indrume ,.... dar ce pot sa zic este ca ai multe de citit si de invatat si aici vei gasi oameni care te vor ajuta cu sigurata ...
Succes !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

3 Editat de orly (2010-10-16 22:22)

Re: din nou la treaba

In primul rand "Bine ai venit " printre noi.
Cam multe pietre observ pe acolo , plante cam putine si lista poate continua.
Incearca si tu sa aranjezi cat mai salbatic petrele dar sa reprezinte cat de cat ceva ( o ascunzatoare sau cele mici acopera cateva cu moss sau riccia ) ceva plante rosii ca fundal , ai prea mult verde acolo. Grupeza si tu plantele caci observ ca ai valisneria atat in spate cat si in fata . Incerarca sa maschezi aparatura cu plantele din dotare.

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

Re: din nou la treaba

bine ai venit. nu ai specificat de cati l e acvariul, din poza pare prea mic filtrul pentru el. ai putea sa pui ceva care sa-i faca fata. daca acvariul nu poate fi privit si din spate incearca sa pui un autocolant albastru sau negru acolo, iar incalzitorul poate sa stea si intr-o margina unde sa nu iasa in evidenta.
asa
ca tot iti place sa schimbi peisajul acum poti sa te apuci smile

5

Re: din nou la treaba

Simpatic.Dpdv estetic nu se combina in decor pietrele de rau cu granitul colturos. Buretele bolborositor este intradevar un un mediu filtrant biologic foarte bun pentru acvarii de pana in 80l,depasete cu mult celelalte filtre interne,problema este ca e cam mare,in curand va deveni murdar si inestetic,iar daca vei dori sa fertilizezi cu CO2 va fi un handicap

6 Editat de ady vladutz (2010-11-19 21:19)

Re: din nou la treaba

asa arata acum acvariul meu
scuze , am gresit poza.

Re: din nou la treaba

asa arata. intre timp a mai aparut un resun bf 200 care va merge in paralel cu buretele o perioada

8

Re: din nou la treaba

Salut Vladut si bine ai venit!
Abia acum am vazut postul tau si ce pot spune, asa la prima vedere, ai schimbat in bine acvariul in foarte scurt timp. Este vizibila evolutia, ar fi interesant sa dai mai multe amanunte despre dimensiuni ale acvariului, aparatura, lumina, fertilizare, pesti , plante....
In rest, iti doresc multa bafta in continuare si sa auzim  numai de bine!!!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: din nou la treaba

E dragut, cum a spus si colegul o evolutie ok. Dupa parerea mea, doar pietrele acelea mari si multe nu`si au locul. Una, doua de decor merg, dar la tine sunt un fel de al doilea substrat si e cam inestetic. Numai bine :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

10

Re: din nou la treaba

inesteticul imaginii provine, dupa parerea mea, si din lipsa unui fundal. incearca sa lipesti ceva autocolant negru pe spatele bazinului.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: din nou la treaba

intre timp acvariul a ajuns si el o mica jungla daca pot spune asa.
intre timp a aparut si fratele mai mic , care este in curs de amenajare si pe care o sa il prezint cat de curand.
poza nu are o claritate prea buna, dar imediat dupa curatenie o sa revin cu poze mai clare si cu alte detalii.

Re: din nou la treaba

Am un acvariu cu dimensiunile 35L, 35H,15l  care pana acum a fost o puiernita si pe care prietena mea vrea sa il transforme intr-un nano.
ce pesti de talie mica as putea sa tin in el?

13

Re: din nou la treaba

ady vladutz A scris:

Am un acvariu cu dimensiunile 35L, 35H,15l  care pana acum a fost o puiernita si pe care prietena mea vrea sa il transforme intr-un nano.
ce pesti de talie mica as putea sa tin in el?

Referitor la intrebarea ta  eu personal ti-as recomanda un  banc de 6-10 micro rasbora galaxi , sau numai un acvariu dedicat crevetilor.
A-mi place evolutia pe care ai afisat-o.  :sok

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

Re: din nou la treaba

Am avut si noi aceasi idee cu microrasbora(sunt foarte frumosi) dar nu se gasesc in zona campina-ploiesti, si nu stiu daca as reusii sa fac cumva sa gasesc pe cineva care ar putea sa mi-i aduca din bucuresti, unde presupun ca se gasesc.

P.S. o sa prezint si cele 2 acvarii imediat ce o sa termin de amenajat si pe cel de sun masa big_smile