1

Subiect: neon ciudat

Off iar deschid topic la sectiunea asta sad Am un neon care arata tare ciudat, va pun poze ca sa vedeti mai bine, nu stiu cum sa zic ca arata, parca este racait pe piele/solzi. Nu pare a fi infectie bacteriana, ceilalti vad ca nu au probleme, insa nu as vrea sa fie ceva contagios

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: neon ciudat

Off ce rau imi pare si mie....:(

Ai gasit ce avea pestisorul?
Mai traieste?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: neon ciudat

Lucia nu am descoperit ce are sad insa traieste, mananca, este activ. mai greu de urmarit pentru ca e si mic, si sta si in card, dar ma uit dupa el si il vad jucandu-se prin frunze.
Ma gandesc sa nu fi fost vreo reactioe la co2, scaderea/variantia de ph.. insa e singurul cu asa reactii.

nu imi arata a ciuperca clar, nici a infectie bacteriana. pur si simplu nu imi dau seama ce poate fi

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: neon ciudat

Am sa fac si eu "sapaturi" sa vad daca gasesc ceva asemanator.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: neon ciudat

multumesc tare mult  :kiss

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: neon ciudat

sa ars sursa smile))  lol    am un pont sursa de 450 :- W 30 lei

<<<<<Cardinal/Clownfish>>>>>

7

Re: neon ciudat

Solzisorii aceia, nu sunt ridicati?
Eu parca asa am vazut intr-una din poze.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: neon ciudat

Seamana cu asta?

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=3&GalleryId=2&klickedPic=005_s


sau poate mai bine cu asta...

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=3&GalleryId=2&klickedPic=005_e

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: neon ciudat

Sper din tot sufletul sa NU fie asta... si nu as vrea sa te supar..

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=3&GalleryId=3&klickedPic=045_a

desi.. ca sa poti diagnostica corect, trebuie sa ai cunostinta si despre astfel de boli...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: neon ciudat

nu are solzii ridicati, prima nu este.

Tins sa cred ca ar fi ultima, desi ma gandesc ca fiind o boala sa de grava pana acum murea si mai infecta si pe altii. Am citit mai multe despre ea si pare cea mai aproape de adevar.

ZIce si la simptome ca pare ca se modifica forma corpului, se curbeaza, asa pare si asta micu'. Insa este singurul care este asa, restul, inclusiv ramirezul, sunt ok.

L-as scoate in carantina, sa vad daca fac rost de un alt acvariu si l-as separa. Mai fac astazi niste poze. M-am mai uitat la comportamentul lui, inoata ok, sta cu grupul, mananca...

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11

Re: neon ciudat

Pffuuuiii intr-adevar e mai grea identificarea unei boli la un pestisor atat de mic... mai ales cand ceilalti nu au aceleasi semne...

Poate ca totusi izolarea ar fi ok, dar in cazul neonilor care sunt pesti de grup... nu stiu daca ii va face bine. Ar fi foarte stresat, si posibil ca boala sa evolueze foarte rapid, din aceasta cauza.

Poate ca totusi va intra cineva, care a mai intalnit astfel de cazuri dubioase.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: neon ciudat

Am mai gasit ceva interesant:

http://www.sera.de/en/sera-service/faq/details/article/neon-disease.html

Poate ca merita incercat Baktopurul direct, conform a ceea ce spune Dr. Bodo Schnell de la Sera.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13

Re: neon ciudat

Am gasit si un alt posibil tratament, care nu este foarte greu de realizat:

http://www.aquarium-pond-answers.com/2007/02/neon-tetra-disease.html

Vei gasi o gramada de informatii utile.

Va tin pumnii stransi sa reusiti, si sa fie o alarma falsa asa cum spune in link-ul de mai sus. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: neon ciudat

ultimul site chiar spune de abastru de metil big_smile sa fie asa de bun pe cat sa spune? stiam ca este un dezinfectat mai slab.

culmea este ca in toate simptomele apare : agitatie, izolare fata de grup, probleme cu inotul.. al meu nu are asa probleme dar are parti albe/palide si parca s-a subtiat.

Problema va fi in a-l prinde lol cum o sa reusesc nu stiu, la 20 de neoni cati am, sa il prind si identific fix pe el lol

Baktopur direct am sa ii iau, ma chinui eu sa il prind (cumva, nu stiu cum..) si il tratez. doar de acvariu sa fac rost ca John este perfect acomodat in sigurul acavriu spital tongue

luand la analizat acum fiecare neon in parte, unul din ei are 2 pete albe mici pe corp si parca o usoara de tot decolorare, ca la gris..dar normal ca nu sta si el locului sa ii fac poza

sper sa fie alarma falsa, insa am impresia ca isi vor lua un tratament cu totii in comunitar, cu parere de rau fata de plante

cum reusesc "copiii" astia sa se imbolnaveasca nu stiu, daca nu as avea grija de ei in fiecare zi si nu as analiza de 3 ori ce bag in acvariu as mai zice, dar cand stiu cata grija am..tot fac o traznaie

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15 Editat de allexya (2011-01-30 19:30)

Re: neon ciudat

:fcry  :fcry sigur asta au toti sad astazi a mai aparut unul decolorat si parca si ochii sunt albi. asta e dezavantajul cu pestii mici de card, nu ii poti vedea pe toti, nu ii poti numara.. un neon rosu are parca solzii zbarliti putin de tot, zona arata ca o pata alba de gris dar de aproape tind sa cred ca sunt zbarliti.
si doi neoni decolorati. deja ma gandesc la o epidemie serioasa

sa fac tratament cu baktopur in comunitar sau deja e clar ca nu mai am ce face?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

16

Re: neon ciudat

Salut din cate se vede din poza ce ai facuto eu zic ce este Pleistophora s-au asa zisa boala a neonuli .Aceasta boala nu are leac si cel mai  bien pentru a evita o epidemie este sa indepartezi pestele bolnav din avariu

17

Re: neon ciudat

am scos deja 2 neoni, pe al 3-lea nu l-am prins de nici un fel. se ascunde foarte bine si are o viteza uimitoare. pe cel rosu cu un punct alb il bag sub tratament, celalalt...il supraveghez sa vad cum se simte.
otto sau ramirezii pot fi afectati de aceasta boala? ca imi fac griji pentru toti acum sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

18

Re: neon ciudat

Da poate afecta si celelalte specii de pesti cel mai bine este sa ai urmaresti