21

Re: acvariul si ciclidele mele

Cezara A scris:

Ok, nu am intentionat sa te jignesc, dar acvariul tau nu ilustreaza experienta. De ce ai renuntat la substrat n`am inteles, parerea mea e ca ar fi fost oricum mult mai estetic cu, decat fara. Iar culorile neoanelor, ma abtin, poate sunt pozele de vina, dar pana sa observi culorile trebuie sa vezi pestii, treaba care la tine e deficitara, e semi`intuneric. Aici poate sunt pozele de vina, si deci observatia nu si`ar avea rostul...


nu m-ai jignit chiar deloc...am renuntat pt ca asa imi place mai mult si dupa cum am observat si petilor................da pozele sunt devina defapt aparatul ca nu scoate asa clar de aproape se vede foarte clar si cuart tot.......doar ca cu aparatul e mai naspa sa zic asa.....o sa incer sa fac altele poate asa se vede mai bine.....................

22

Re: acvariul si ciclidele mele

NU AM INTRAT CAM DE MULT TIMP
SA MAI PUN CATE CEVA  big_smile

Re: acvariul si ciclidele mele

zola d6, te rog sa nu mai folosesti litere mari atunci cand scrii pe forum, multumesc

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

24 Editat de d4nu7z (2011-01-22 16:34)

Re: acvariul si ciclidele mele

Pestele acela galben ar putea fi Labidochromis caeruleus , cati pesti ai in acvariu in momentul de fata ? Ciclidelor le plac mult mai mult acvariile mai putin inalte dar mai lungi ,deoarece nu sunt pesti de suprafata ci de fund , le place foarte mult sa plimbe subtstratul in gura si eu zic ca ar trebuii sa bagi niste pietre calcaroase. Acvariul tau pare mai degraba facut pentru Scalari ...

Doua culori ce le ador

25

Re: acvariul si ciclidele mele

zola d6 A scris:

NU AM INTRAT CAM DE MULT TIMP
SA MAI PUN CATE CEVA  big_smile

   Experienta si priceperea la care faceai referire, nu prea este justificata de prezenta acelui Aequidens rivulatus (Green Terror) alaturi de ciclide africane.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: acvariul si ciclidele mele

bradraqua A scris:
zola d6 A scris:

NU AM INTRAT CAM DE MULT TIMP
SA MAI PUN CATE CEVA  big_smile

   Experienta si priceperea la care faceai referire, nu prea este justificata de prezenta acelui Aequidens rivulatus (Green Terror) alaturi de ciclide africane.

fiecare tine in acvariu lui ce ii plece nu?

27

Re: acvariul si ciclidele mele

d4nu7z A scris:

Pestele acela galben ar putea fi Labidochromis caeruleus , cati pesti ai in acvariu in momentul de fata ? Ciclidelor le plac mult mai mult acvariile mai putin inalte dar mai lungi ,deoarece nu sunt pesti de suprafata ci de fund , le place foarte mult sa plimbe subtstratul in gura si eu zic ca ar trebuii sa bagi niste pietre calcaroase. Acvariul tau pare mai degraba facut pentru Scalari ...

asa am avut loc in mobila nu cred ca nu le place la pesti in acvariu 300 de litri

Re: acvariul si ciclidele mele

zola d6 A scris:
bradraqua A scris:
zola d6 A scris:

NU AM INTRAT CAM DE MULT TIMP
SA MAI PUN CATE CEVA  big_smile

   Experienta si priceperea la care faceai referire, nu prea este justificata de prezenta acelui Aequidens rivulatus (Green Terror) alaturi de ciclide africane.

fiecare tine in acvariu lui ce ii plece nu?

Domnule  - Zola d6 - colegii incearca sa va dea niste sfaturi, pentru ca pestii sa traiasca armonios intr-un mediu propice lor.  Intr-adevar fiecare tine ceea ce vrea in acvariu, dar la fel de adevarat este si faptul ca trebuie sa creezi conditii pentru ceea ce vrei sa tii in acvariul tau.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

29

Re: acvariul si ciclidele mele

zola d6 A scris:
bradraqua A scris:
zola d6 A scris:

NU AM INTRAT CAM DE MULT TIMP
SA MAI PUN CATE CEVA  big_smile

   Experienta si priceperea la care faceai referire, nu prea este justificata de prezenta acelui Aequidens rivulatus (Green Terror) alaturi de ciclide africane.

fiecare tine in acvariu lui ce ii plece nu?

Da, perfect de acord cu tine, dar asta nu te face si acvarist si mult mai putin, unul priceput. Daca vrei sa ramai doar la stadiul de detinator de acvariu poti pune in el absolut ce vrei tu, cu conditia sa stie sa inoate. Insa daca doresti sa fi acvarist parerea mea este ca ar trebui sa ti cont de sfaturile unor colegi cu mult mai experimentati decat multi altii de pe acest forum.
Niciodata nu poti spune ca nu mai ai ce invata.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

30 Editat de lup cosmin (2011-01-29 22:36)

Re: acvariul si ciclidele mele

Domnule zola d6 te rog sa completezi locația în profil. :fok

Re: acvariul si ciclidele mele

Daca mai era activa chestia cu votarea mesejelor scrise de fiecare utilizator, cred ca dumneavoastra aveati multe voturi cu minus, parerea mea ...
Domnu' Zola, va rog frumos incercati sa tineti seama de sfaturile unor acvaristi mai avansati decat dumneavoastra, macar de dragul pestilor pe care ii detineti. Eu stiu, si va cred, ca totul merge OK in acvariu, dar puneti-va in locul lor, al pestilor, ... nu cred ca v-ar coveni conditiile de trai ...
Spatiul nu va permite un acvariu de alta forma, perfect de acord, dar totusi cred ca exista solutii si in cazul dumneavoastra ...  :stupid eu unul nu am idei :stupid  ... o sa fie alti colegi care vor venii cu idei si sugestii pentru dumneavoastra. Tot ce trebuie sa faceti este sa le puneti cap-la-cap (ideile), sa luati tot ce este mai bun din ele si cred ca va iesi un acvariu extraordinar ... dar, va rog frumos inca odata, incercati sa ascultai si parerile altora ... doar asa veti avea un acvariu superb.
Numai bine si ape limpezi va doresc! :sok

32

Re: acvariul si ciclidele mele

zola d6 A scris:
bradraqua A scris:
zola d6 A scris:

NU AM INTRAT CAM DE MULT TIMP
SA MAI PUN CATE CEVA  big_smile

   Experienta si priceperea la care faceai referire, nu prea este justificata de prezenta acelui Aequidens rivulatus (Green Terror) alaturi de ciclide africane.

fiecare tine in acvariu lui ce ii plece nu?

Corect!!!  pe cit de adevat, pe atit de elocvent in ceea ce priveste timpul pierdut, pe care ti l-am alocat...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!