21

Re: viermi in acvariu

poate nu e nevoie de o asemenea masura drastica insa in cazul in care nu ii da de cap nici la acvariu nici pe plan personal nu are decat.

22

Re: viermi in acvariu

coco A scris:

poate nu e nevoie de o asemenea masura drastica insa in cazul in care nu ii da de cap nici la acvariu nici pe plan personal nu are decat.

Cocoooooooooo.....ma refeream doar la acvariu! Cat despre planul profesional....Alexandra este o forță!...nu cred ca are nevoie de apa sfintita :sok

23

Re: viermi in acvariu

atunci '' sforta sa fie cu ea'' lol  lol  lol

24 Editat de iuliana-24 (2011-02-04 00:57)

Re: viermi in acvariu

Chiar ai magnet nu gluma ,daca vrei te trimit eu undeva si afli exact ce este si cu ce-l   termini  pe nemernic si eu sunt satula de ei.

25 Editat de allexya (2011-02-04 01:30)

Re: viermi in acvariu

of Paul  :kiss  :kiss multumesc voua, forta fie cu mine lol cred ca am nevoie de vreo 2-3 sa fiu sigura lol maine ajung pe la medic, poate primesc vesti mai bune decat cele legate de acvaristica tongue

Iuliana pe bune pana asta toamna nu aveam nici pe naiba, totul mergea ca pe roate, apoi au inceput sa moara pesti, sa am alge cu chilul, sa moara plantele, acum viermii, serios incep sa cred ca zeul acvaristicii se razbuna pe mine lol lol
astept sfatul tau tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

26 Editat de iuliana-24 (2011-02-04 13:19)

Re: viermi in acvariu

sper sa-ti fie de folos ,cu plantele (alge) ce-ai mai facut?

27

Re: viermi in acvariu

mersi mult pentru mail iuliana  :kiss daca mai gasesc unul am sa merg cu el. ideea e sa mai gasesc sau.. sa nu lol

cu algele merge ok cat de cat, inca acolo dar mai putine tongue


acum cu nota serioasa: daca neonii, betta si alti pesti mananca astfel de lighioane, de ce au aparut la mine? daca nu ii hranesc mult (si nu ii hranesc deloc mult) de ce au aparut? mai ales ca nu am mai adus plante sau pesti noi din toamna.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

28

Re: viermi in acvariu

uite aici ce zic cei care au asa ceva....
"Se ia cam o lingura (sau o lingurita, depinde de marimea acvariului) de carne tocata, cruda, de vita si se pune intr-un saculetz din tifon, ciorap de dama, etc.
Se scufunda in bazin un recipient, o ceasca de cafea, ceva de genul...
Apoi, seara, dupa stingerea luminii, dai drumul saculetului (evident ca il legi cu un fir, ceva) in ceasca respectiva.
Acum vine partea mai nasoala:
Ori te scoli cu noaptea in cap, pina sa se lumineze afara, ori dormi cu desteptatorul la cap ca si cind ai lua antibiotice.
"Spurcaciunile" sunt atrase de mirosul de carne si invadeaza saculetul cu carne.
Nu-ti ramine decit sa scoti cu grija saculetul, dar impreuna cu cescuta, caci "bestiille" sunt foarte sensibile la vibratii si se desprind de pe saculet imediat.
Acum nu-ti ramine decit sa oparesti cescuta si saculetul cu carne si RIP scrie pe ele.
Repeti operatia in fiecare seara pina le diminuezi considerabil. De ele nu cred ca vei mai putea scapa in veci, decit cu chimicale sau cu alte masuri radicale: spalare bazin, ferbere substrat, renuntare la plante, etc
Saculetul il poti pastra in frigider, nu trebuie inlocuita carnea. Cu cit este mai alterata cu atit planariile vor fi mai atrase"
:sok

29

Re: viermi in acvariu

cat de scarbos ... saculet cu viermi in acvariu, cred ca nu am sa ma pot atinge de el dupa bleah...
desi ce sa fac... o fac si pe asta.. the things i do for my hobby...  :frogp

la un moment dat se spunea ca un anumit deparazitar pentru caini ar fi bun, dar se gaseste numai in anumite medicamente. cautam tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: viermi in acvariu

in  spirit de gluma,cred ca vor sa te scuteasca de hranit :frog ,asa papa singuri,nu stiu si la mine sa sti, ca se mai intampla lucruri ciudate ,dar uite o veste buna, la mine au inceput sa se inmulteasca  cara si am un puiut de doua saptamani :pp ,nu viermisori :fbr Acum sincer,lasand gluma, sper sa se rezolve ca sunt tare scarbosi :frogp

31

Re: viermi in acvariu

varianta cu carne nu merge, mit pur..
allexya imi pare rau sa te dezamagesc, dar ai o problema mai mare decat algele.
in momentul in care l-ai rupt in 2 ai facut 2 planarii, si corect, unde e una sunt mai multe..
metode sunt multe, dar nu stiu una care sa functioneze..
unii incearca cu pui de pesti, guppy etc, zic ei cu rezultate, dar ma indoiesc.
eu am incercat metoda chimica cu medicamente de deparazitare pt caini pisici pasari etc, dar daor anumite medicamente care contin o anumita substanta.. greu de gasit la noi.. in fine la mine a functionat.. dupa tratament in vreo 4-5 zile au disparut complet, fericire mare pe capul meu, dar dupa cum mi-a spus un acvarist mai batran, substanta omoara doar exemplare mature, dar nu si ouale care raman sub forma de chist.. si peste ceva timp apar iar.. ceea ce s-a intamplat..
solutia cea mai buna, reset urmat cu o deinfectare total si temeinica..
am mai auzit si varianta cu temperatura crescuta cateva zile pana la 36 de grade si tinuta acolo vreo 5 zile, dar putine incalzitoare urca atat..
totusi ca sa nu fi total dezamagita, un prieten cu acvariul ca al meu a avut aceasi problema si el a folosit cu succes un medicament (altu fata de mine) si acum la mai mult de un an dupa nu au mai aparut.. daca vrei o sa il rog sa imi dea reteta..
p.s. ii hranesti cu mancare congelata? eu banuiesc ca asta a fost cauza la mine.

32

Re: viermi in acvariu

merlin s-a rupt in 2 dar am prins jumatatile si le-am aruncat. nu ii hranesc decat cu fulgi tetra rotunzi pentru culoare, 4-5 fulgi la 15 neoni + 1 ramirez, deci nu e mult.

deci m-am lamurit... la 36 de grade fac ciorba de peste cu plante.
daca imi poti face rost de reteta ti-as ramane indatorata. daca nu, voi face reset, lua alt pietris, alt subtrat... si alte plante..

fir-ar sa fie ca nu gasesc sursa aparitiei lor !! si de ce nu le vad, nu gasesc nici una, daca nu statea aia pe geam nici nu stiam ca exista

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

33

Re: viermi in acvariu

iuliana-24 A scris:

in  spirit de gluma,cred ca vor sa te scuteasca de hranit :frog ,asa papa singuri,nu stiu si la mine sa sti, ca se mai intampla lucruri ciudate ,dar uite o veste buna, la mine au inceput sa se inmulteasca  cara si am un puiut de doua saptamani :pp ,nu viermisori :fbr Acum sincer,lasand gluma, sper sa se rezolve ca sunt tare scarbosi :frogp

vai felicitari  :apl  :apl ai puisori de blonzi umflati big_smile  :apl sa-ti creasca sanatosi  :flove

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....