21

Re: salut

daca as cumpara  http://shop.magicaquarium.ro/products.php?product=Substrat-JBL-Manado-25-l-#  ar mai trebui sa pun substrat decorativ?

22 Editat de Ancistrus (2011-02-08 00:03)

Re: salut

25 litri de JBL Manado iti ajung http://www.nevertebrate.ro/Fertilizare- … _info.html
PS: Manado nu este un substrat fertilizant, este decorativ, deci daca vrei plante frumoase trebuie sa cumperi si JBL Aqua Basis, adica fertilizantul care se asterne in strat de 2-3 cm la fundul acvariului, ca prima mana de nisip.

23

Re: salut

peste jbl manado  trebuie sa mai pun si altceva? pietris decorativ sau altceva?

24

Re: salut

peutz2008 A scris:

peste jbl manado  trebuie sa mai pun si altceva? pietris decorativ sau altceva?

Ti-am scris mai sus, Manado este decorativ, adica el vine pe deasupra de frumusete... sub el in strat de 2-3 cm (la fundul acvariului) se asterne JBL Aqua Basis, asta fiind fertilizantul.

25

Re: salut

eu m-am luat dupa descrierea produsului    Descriere
Substrat nutritiv ce stimuleaza cresterea plantelor.

JBL Manado reduce duritatea apei.

Este un substrat care ajuta cresterea si dezvoltarea plantelor cu radacina.

Cu o suprafata poroasa, este mediul ideal pentru crearea bacteriilor.

Are o forma rotunjita care protejeaza pestii, in mod special pe cei de fund.

Previne cresterea algelor.

26

Re: salut

mai peutz jbl manado este substrat inert pentru acvarii. adica pur si simplu decorativ. ca scrie si altceva pe punga pentru publicitate si ca sa iti ia o gramada de bani aia e altceva. stai tu linistit ca acel substrat a fost testat la sange de marii acvaristi de la noi si toti au spus in cor: este un substart inert.

sfatul meu prietenesc pentru tine , asta daca vrei sa nu te chinui si sa inveti acvariul sa zboare, este sa mergi sa iei pietris cuartos din hornbach este 25 de lei 25 kg si sa fertilizezi in masa apei cu ce vrei tu de ex: jbl ferropol.
daca te apuci cu doua randuri de substrat unul  fertilizant unul inert vei face un talmes balmes plecand de la ideea ca fiind incepator tot timpul vei avea ceva de aranjat la el si odata ce ai deranjat ambele straturi de pietris sa te tii la apa tulbure si colorata ca si un parau de munte dupa o ploaie torentiala
deci pana la urma faci cum crezi, e acvariul tau.
noapte buna si spor la treaba.

27

Re: salut

coco A scris:

sa mergi sa iei pietris cuartos din hornbach este 25 de lei 25 kg si sa fertilizezi in masa apei cu ce vrei tu de ex: jbl ferropol.

Exact asta iti recomand si eu, nu stiu unde gasesti tu Hornbach la tine acolo, dar pentru pasiunea ta te descurci. Mai tarziu, dupa ce iti faci mana, si mai inveti despre cum se mananca nisipul, si cum se bea fertilizantul  big_smile o sa stii singur ce sa cumperi si cum. Succes!

28

Re: salut

sal si bine ai venit !deci sa recapitulam
Ca incepator foloseste nisip (pietris de rau) granulatie 2-3 mm(in nici un caz asta a
http://shop.magicaquarium.ro/products.php?product=Aquatic-Nature-Dekoline-Pearl-White-5-kg )ala este facut de niste idioti unde ai vazut tu in natura nisip alb pe fundul apei ?si oricum la banii aia iei nisip din JIU il cerni cu o sita de 3 mm ...pietisul il speli il fierbi

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

29 Editat de Ancistrus (2011-02-08 04:03)

Re: salut

TweeTy A scris:

Aquatic-Nature-Dekoline-Pearl-White ala este facut de niste idioti unde ai vazut tu in natura nisip alb pe fundul apei ?

Aquatic Nature nu numai ca nu sunt idioti, ba chiar sunt un brand destul de bun in acvaristica internationala, iar in ceea ce priveste folosirea nisipului alb... se foloseste in acvariile biotop amazoniene, uite-l in natura http://www.youtube.com/watch?v=QCDEzthv … re=related incepand cu minutul 3:51. Colegului @peutz2008 nu i-as recomanda folosirea acelui nisip alb, deoarece in combinatie cu lumina neoanelor iti oboseste ochii, plus ca se vad toate impuritatile si resturile de mancare de pe substrat, pestii albinos nu se prea mai vad... etc. Deci este un substrat alb, pretentios, facut special pentru acvariile biotop "Black Water".

30

Re: salut

vad ca raspunsul la o intrebare naste alte 2 intrebari .Ce culoare are pietrisul cuartos de la hornbach?daca lumea il lauda asa poate reusesc sa pun mana pe un sac de 25 kg.Poate vine vreun prieten spre casa

31

Re: salut

Hornbach are si componente de acvariu sau e ceva gen bricostore?

32 Editat de Ancistrus (2011-02-08 04:13)

Re: salut

peutz2008 A scris:

Ce culoare are pietrisul cuartos de la hornbach?daca lumea il lauda asa poate reusesc sa pun mana pe un sac de 25 kg.Poate vine vreun prieten spre casa

Nu cred ca l-a laudat nimeni, dar este special selectat de nemti, necalcaros (pentru acvariile de apa dulce, plantate), si recomandat in acvarii nepretentioase. Culoarea este cea din poza, clasica.
LE: Referitor la intrebarea ta despre Hornbach http://www.hornbach.ro/brochure/ro/data … nd_Zoo.pdf

33

Re: salut

10x   culoarea e super   deci magazinul are si acvarii si cumpar pietrisul de la standul pt acvarii sa intaleg

34 Editat de Ancistrus (2011-02-08 04:18)

Re: salut

Este raion mare de acvaristica, destul de mare, ti-am pus si link cu oferta lor PDF in postul de mai sus. Sper sa nu fii deranjat administratia acvariidevis cu reclama, daca da voi sterge link-ul.

35

Re: salut

e asta din oferta?25kg la 29,99 granulatie2-4 mm?ma deruteaza ca-i zice rosiatica

36

Re: salut

Urmatoarea coloana, primul de sus, culoare beige 10 kg, se gaseste si la 25 kg, granulatie 1-3mm sau 2-4 mm. Tu sa ajungi in Hornbach ca sigur o sa stii ce iti doresti, oferta este doar sa-ti faci o idee.

37

Re: salut

nu ajug eu  dar o sa rog pe cineva sa mearga si sa stiu exact ce sa cumpere sa nu ma pacalesc

38 Editat de Baracuda (2011-02-08 12:11)

Re: salut

peutz2008 A scris:

vad ca raspunsul la o intrebare naste alte 2 intrebari .Ce culoare are pietrisul cuartos de la hornbach?daca lumea il lauda asa poate reusesc sa pun mana pe un sac de 25 kg.Poate vine vreun prieten spre casa

   Stimate coleg, se pare ca esti intr-o confuzie totala. Ce ti-am scris eu acum citeva zile, se regaseste sub alte forme in comentariile ulterioare ale colegilor, unii chiar inconstanti in sfaturile pe care ti le dau: ba ca ti-ar trebui substrat fertilizant, ba ca nu... Ai bunavointa si mai citeste o data postul meu, poate te ajuta sa te hotarasti! Ce mare filozofie este sa mergi la un depozit de materiale de constructie si sa ceri nisipul pe care ti l-am recomandat? Nisipul de riu nu poate avea decit culorile si proprietatile care se armoniazeaza cu cerintele unui acvariu de apa dulce.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

39 Editat de Ancistrus (2011-02-08 12:34)

Re: salut

bradraqua A scris:

Stimate coleg, se pare ca esti intr-o confuzie totala. Ce ti-am scris eu acum citeva zile, se regaseste sub alte forme in comentariile ulterioare ale colegilor, unii chiar inconstanti in sfaturile pe care ti le dau: ba ca ti-ar trebui substrat fertilizant, ba ca nu... Ai bunavointa si mai citeste o data postul meu, poate te ajuta sa te hotarasti! Ce mare filozofie este sa mergi la un depozit de materiale de constructie si sa ceri nisipul pe care ti l-am recomandat? Nisipul de riu nu poate avea decit culorile si proprietatile care se armoniazeaza cu cerintele unui acvariu de apa dulce.

"inconstanti" sau neintelesi in limba materna. Eu nu vad unde am recomandat substrat fertilizant, in schimb i-am explicat colegului @peutz2008 ce este manado (un substrat decorativ), si i-am explicat ca pentru a avea un acvariu plantat, sub acest Manado se mai pune ceva (asa zice JBL  wink nu eu), ceva ce nu i-am recomandat sa cumpere, doar i-am spus ce se mai pune si cum. Faptul ca tu ai impresia ca esti "citat" sau neinteles este treaba ta. Singura mea recomandare a fost pietris pentru acvarii (quartz), asta la propunerea colegului @coco. Nu este nici o problema, cu totii mai gresim.

40

Re: salut

Radu,hai sa-l mai lamurim !
Prietene,poti folosi fertilizare cu substrat fertil,de exemplu JBL Aquabasis,acesta se monteaza pe fundul bazinului in strat egal,peste el,conform instructiunilor producatorului,asterni un strat de nisip ,grosimea stratului sa fie de 4cm,granulatia e drept ca e indicat sa fie de 2-3mm,oricum nu mai mic! Se poate pune si manado, care e drept ca e inert chimic,dar acesta ,pe termen lung are oarece propietati fertilizante si anume ,asemeni dupa spusele producatorului,acest Manado inmagazineaza elemente fertilizante pe care apoi ar trebui sa le elibereze treptat.Personalnu sunt un fan al acestui produs si nici similar,asta pentru ca in mare  absoarbe elemente din seria macro si nu imi place in mod deosebit. Poti in schimb sa cresti plante si fara substrat fertil ,nu in acelasi ritm dar se poate. Ar mai fi de zis ca Manado e foarte usor si plantele mici pot fi smulse usor de unii pesti...