21

Re: Salut!

Cei pe care ii am acum par a se intelege foarte bine!
Unul dintre xipho este mascul.
Daca supravietuiesc pestii pe care ii am acum pot sa mai adaug macar o pereche de Gupy sau alt fel de pesti (danio?), ca tare pare gol acvariul asta si daca da dupa cat timp?
Daca am shimbat ultima data vineri cca 20 L din 45 L gresesc daca schimb marti sau miercuri 10 L ? Pot ca adaug niste Easy Balance de la Tetra?

22

Re: Salut!

ISI A scris:

Din pesti acum mai traiesc:
- cei doi sanitari -  Otocinclus si Corydoras
- Carasul, pe care desi stiu ca toata lumea e de acord ca nu are ce cauta acolo, am inceput sa-l indragesc si nu vreau sa-l dau. Exceptand temperatura mai scazuta pentru el mai sunt si alte incompatibilitati cu ceilalti pesti?
- si 2 xipho
Ceilalti au murit desi am schimbat aproape 50% din apa inainte sa moara, sau poate din cauza asta.

ISI A scris:

Daca supravietuiesc pestii pe care ii am acum pot sa mai adaug macar o pereche de Gupy sau alt fel de pesti (danio?), ca tare pare gol acvariul asta si daca da dupa cat timp?
Daca am shimbat ultima data vineri cca 20 L din 45 L gresesc daca schimb marti sau miercuri 10 L ? Pot ca adaug niste Easy Balance de la Tetra?

   Eu zic sa lasi entuziasmul asta cu cumparatul pestilor deocamdata, si sa te concentrezi asupra mediului in care ii vei pune, tu nu vezi ca tot mor la tine? Ai primit sfaturi bune pana acum, iar pe viitor intrebarile tale vor ramane fara raspuns daca nu tii cont de sfaturile primite. Esti culmea... pe un forum al iubitorilor de acvaristica sa porti o discutie gen "mi-au murit jumatate din pesti, cu ce alti pesti imi recomandati sa-i schimb?", este chiar jignitor.

PS: Easy Ballance este buna ca solutie, dar pentru acvariile stabilizate deja, tie-ti trebuie acum Tetra Aqua Safe, pe care o vei folosi la apa cu care schimbi saptamanal (25-30%, niciodata 50%), dar dupa ce vei pune plante in acvariu, ar fi bine sa renunti si la Aqua Safe.
PS1: NU MAI CUMPARA PESTI!!!

23

Re: Salut!

mirceajifcu A scris:

Incercam un discurs motivator smile), dar daca a iesit prea agresiv, imi cer scuze! Ideea e ca omul nici nu isi asuma responsabilitatea pentru acvariu ("nici nu pot spune ca e al meu, e al fetitei mele" si totul in acvariu este la diminutiv "pestisori, carasel etc", deci asta e o jucarie pentru copil, nu un acvariu), cum poate sa progreseze?

   Cind vei avea un copil, vei avea o revelatie: vei fi tentat sa-i atribui aproape toate bunurile tale, casa, masina, acvariu, alte animale de companie, etc. Asta nu inseamna ca se si intimpla in realitate, este o incercare fireasca a parintilor de a-si responsabiliza copii. Crede-ma ca nu o vad pe fetita colegului facind curat in acvariu sau masurind valoarea parametrilor apei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24 Editat de ISI (2011-04-26 22:43)

Re: Salut!

Hristos a Inviat!
Acum in sfarsit ,in acvariul nostru s-a limpezit apa, nu mai miroase, si pestii care au ramas par sa se simta bine.
Dupa studiu si deliberari in familie am decis sa facem schimbari in acvariu...
O sa dau carasul cuiva care sa aiba conditii corespunzatoare pentru el si eventual inca cel putin unul care sa-i tina companie.
Pentru ca nici in Moreni nici in Targoviste nu am gasit ce imi trebuie (substrat, pietris), o sa vin Luni (02/05) in Bucuresti la hornbach eventual sa le cumpar.
Acum mai am intrebari:
Daca dupa ce pun substratul, pietrisul si plantele, pun apa care este deja in acvariu, acesta mai trebuie ciclat inca o luna?
Dupa ce-l plantez pot sa reintroduc in acvariu cei doi sanitari -  Otocinclus si Corydoras pe care o sa-i pastrez?
Cand sa introduc si restul de pesti in acvariu?
Ca si pesti este OK daca mai cumpar 2 Corydoras (am citit ca se simt mai bine daca sunt mai multi), Danio margaritatus (3), Guppy(3), Neoni(6).

25

Re: Salut!

Am pus plantele luate astazi de la ddmickey!

26

Re: Salut!

Altceva... frumos. Doar pietrele alea din fata le-ai asezat putin artificial (gramajoara), dar asta deja este chestie de gust, ideea este ca acvariul acum arata bine.
PS: In poza de la avatar este fetita ta? Daca da sa-ti traiasca, este frumusica foc :hug

27

Re: Salut!

Incearca sa mai pui apa , ca e inestetic asa cum se vad urmele acelea , + ca daca mai adaugi apa este si mai mult loc pt pesti .

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

28 Editat de ISI (2011-05-02 22:46)

Re: Salut!

Multumesc Ancistrus!

29

Re: Salut!

Vorba colegului Marius baga apa pana la nivelul capacului, iar stratul de nisip ce grosime are? Plantelor cu radacini le trebuie o grosime a substratului de minim 5-6 cm, si o granulatie de 2-3 mm.

30 Editat de ISI (2011-05-02 23:56)

Re: Salut!

Apa o sa adaug maine ca mai are de stat cca 13 ore.
Pietrisul are cca 6,5 - 7 cm in spate si este in plan inclinat pana in fata unde are 1-2 cm dar nu este plantat nimic in aceasta zona. Oricum in partea din fata 1,5-2 cm nu am pus nici substrat. Unde sunt plantele pe langa substrat JBL Florapol am pus la radacina plantelor si mingii fertilizante la indemnul lui Marius (ddmickey), iar in apa am pus si Florapol fertilizator lichid.
Multumesc pentru sfaturi !

PS: In avatar sunt eu cu fetita mea  :flove - Maria.  ^:)^

31 Editat de ddmickey (2011-05-03 14:43)

Re: Salut!

salut!usor cu fertilizarea,parca erau mai multe plante,sau le-ai strans buchet si le-ai pus pe toate intr-un loc ?monteaza si cel de-al doilea neon,ce ai tu acum  ucide plantele,si fa niste teste de apa si vb lui ancistrus:"nu mai cumpara pesti",ai suficienti acum,referitor la 7balls ti le-am recomandat pt ca tu ai spus ca ai luat o cutiuta de Florapol  big_smile ,daca ai strans gramada toata egeria densa,te rog desfa manunchiul in 2 si punele sa zicem in colturile opuse din spate sau cum vrei tu,la fel procedeaza si cu najas.si dupa ce pui neonul,citeste si despre fertilizare si co2,chiar daca momentan nu folosesti.
P.S. Mi-a placut mult lista ta cu "easy" plants !!!! :noroc
P.P.S. rupe fiecare fir de leucocephala in 2 si mutale mai sus,nu prinse in substrat,eventual prindele intre pietra sau de vreo "craca"

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

Re: Salut!

bradraqua A scris:

   Cind vei avea un copil, vei avea o revelatie: vei fi tentat sa-i atribui aproape toate bunurile tale, casa, masina, acvariu, alte animale de companie, etc. Asta nu inseamna ca se si intimpla in realitate, este o incercare fireasca a parintilor de a-si responsabiliza copii. Crede-ma ca nu o vad pe fetita colegului facind curat in acvariu sau masurind valoarea parametrilor apei.

Pai sa ii lase la fata casa, masina, iar acvariul, dupa ce e pus la punct, sa il lase si pe el, dar doar dupa lol  Tocmai pentru ca nici io nu vad fata sa faca curatenie prin el...  :ang

33 Editat de mirceajifcu (2011-05-03 15:12)

Re: Salut!

Oricum, acum arata acvariul a ... acvariu! Superb. Doar o mica obiectie as avea, dar asta tine de gust, doar mi se se pare ca oul acela din mijlocul peisajului atrage toata atentia si arata ca si cum acvariul ar fi un recipient pentru el (i-ai facut chiar si piedestal)? Parca si lumina e focusata pe el, sau e doar imaginatia mea smile bolnava?

Succes in continuare!

34

Re: Salut!

mirceajifcu A scris:

Oricum, acum arata acvariul a ... acvariu! Superb. Doar o mica obiectie as avea, dar asta tine de gust, doar mi se se pare ca oul acela din mijlocul peisajului atrage toata atentia si arata ca si cum acvariul ar fi un recipient pentru el (i-ai facut chiar si piedestal)? Parca si lumina e focusata pe el, sau e doar imaginatia mea smile bolnava?

Succes in continuare!

   Mircea, Mircea, mi se pare mie sau nu gasesti maniera lipsita de ironie, in care sa-ti critici colegii? Discursul tau incepe sa semene cu al altui coleg de aici de pe forum, la fel de intransigent. wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

35 Editat de mirceajifcu (2011-05-03 16:13)

Re: Salut!

Cristi e baiat bun tongue, iar exprimarea "jucausa" sa stii ca imi dauneaza si in meserie cand le zic "a murit, cumparati-va altul" "nu are rost sa il mai tratam pentru ca nu este un exemplar valoros" s.a.  As fi putut sa o spun intr-o maniera mai ... sobra (Arata mai bine ca la inceput, muta oul!), dar nu ma caracterizeaza  :hug. Si am precizat la inceput, poate sunt doar eu smile) cu impresia asta, poate altora le place oul pus pe piedestal si tot acvariul construit in jurul acestei teme.

36

Re: Salut!

mirceajifcu A scris:

Cristi e baiat bun tongue, iar exprimarea "jucausa" sa stii ca imi dauneaza si in meserie cand le zic "a murit, cumparati-va altul" "nu are rost sa il mai tratam pentru ca nu este un exemplar valoros" s.a.  As fi putut sa o spun intr-o maniera mai ... sobra, dar nu ma caracterizeaza  :hug. Si am precizat la inceput, poate sunt doar eu smile) cu impresia asta, poate altora le place oul pus pe piedestal si tot acvariul construit in jurul acestei teme.

   Nominalizarea colegului trebuie sa ti-o asumi in totalitate, nu-mi apartine. Despre modul de adresare catre clienti: tocmai asta este reperul, care ne obliga pe noi pacientii, sa-i impartim in categorii pe doctori:
a) simtititori
b) ceilalti...
   Noi, cei de rind, credem ca doctorii se fac doctori, pentru ca iubesc oamenii (animalele) mai mult decit majoritatea oamenilor. Asa sa fie sau sintem naivi?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: Salut!

Acvariu 2.1  smile
Din pacate pozele au iesit cam intunecate.

38

Re: Salut!

Plin cu apa arata si mai bine, dar vorba lui @mirceajifcu:

mirceajifcu A scris:

oul acela din mijlocul peisajului atrage toata atentia si arata ca si cum acvariul ar fi un recipient pentru el

   Termometrul ai putea sa-l pozitionezi pe o laterala a acvariului ca sa nu stea in ochi asa, in rest :sok

Re: Salut!

bradraqua A scris:

   Nominalizarea colegului trebuie sa ti-o asumi in totalitate, nu-mi apartine. Despre modul de adresare catre clienti: tocmai asta este reperul, care ne obliga pe noi pacientii, sa-i impartim in categorii pe doctori:
a) simtititori
b) ceilalti...
   Noi, cei de rind, credem ca doctorii se fac doctori, pentru ca iubesc oamenii (animalele) mai mult decit majoritatea oamenilor. Asa sa fie sau sintem naivi?

Imi asum nominalizarea, mai ales ca mi-a dat dreptate smile), iar legat de doctorie, iti raspund cu o intrebare: daca pun la suflet toate eutanasiile si toate animalele pe care nu am putut sa le salvez, unde crezi ca ajung?
Iti zic eu: sa observ oul smile) din acvariul colegului si sa ma gandesc: oare gainusha ce l-a creat e sanatoasa?

PS: O sa incerc sa fiu mai putin acid, mai ales ca astept o vizita la Moosbach a colegului mai putin educat :stupid  al carui subiect l-ai inchis de curand!

Re: Salut!

Dl Radu, desi ai o experienta de viata mai vasta ca mine, iti pot spune un lucru: doctorii sunt ori prefacuti, ori cinstiti si corecti ca mine care nu asteapta cu un zambet fals pe buze cu buzunarul spre dumneata sa ii rasplatesti acel zambet. Eu spun omului ce e de zis, mai ales ca lucrez cu tarani care stiu si ei ca zambetul tamp nu aduce animalul inapoi.
Nu bat animale, doar le injur in romaneste cateodata, deci teoretic sunt un doctor iubitor de animale smile). Dar nu mai vreau sa poluez topicul omului . . .

Daca ai nevoie de vet pentru ce va iesi din oul din imagine, iti stau la dispozitie cu sfaturi  lol