21

Re: Salutare si bine v-am gasit!

bradraqua A scris:

- "In cazul blocarii incalzitoarelor pe "deschis" .... nu vreau sa ma gandesc" - tocmai, la asta trebuie sa te gindesti!
   - Incalzitorul de 250w sau unul de 300w.
   - "Sunt inca in garantie" - ma indoiesc ca aceasta garantie include si pierderile materiale si emotionale, in urma decesului pestilor si plantelor.
   - Ai spus ca ai 5 Scalari mari si frumosi, deci cel putin in ceea ce-i priveste, trebuie sa le asiguri necesarul de spatiu, socotind si spatiul folosit de ceilalti pesti, la dimensiunea pe care o au acum.
   Nu vreau sa fac din afirmatiile mele, un subiect de polemica sau sa-ti impun punctul meu de vedere, este parerea mea si nimic mai mult!


Ok, voi pastra un singur incalzitor atunci. Eu m-am gandit sa poate fi mentinuta o temperatura constanta in tot acvariul, de aceea optasem pentru 2. Eventual, le voi inlocui cu alte 2 incalzitoare de o capacitate mai mica.
Iar in ceea ce priveste numarul de pesti/ marimea lor, voi tine cont de aceste aspecte.

Multumesc!

22

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Madari A scris:
bradraqua A scris:

- "In cazul blocarii incalzitoarelor pe "deschis" .... nu vreau sa ma gandesc" - tocmai, la asta trebuie sa te gindesti!
   - Incalzitorul de 250w sau unul de 300w.
   - "Sunt inca in garantie" - ma indoiesc ca aceasta garantie include si pierderile materiale si emotionale, in urma decesului pestilor si plantelor.
   - Ai spus ca ai 5 Scalari mari si frumosi, deci cel putin in ceea ce-i priveste, trebuie sa le asiguri necesarul de spatiu, socotind si spatiul folosit de ceilalti pesti, la dimensiunea pe care o au acum.
   Nu vreau sa fac din afirmatiile mele, un subiect de polemica sau sa-ti impun punctul meu de vedere, este parerea mea si nimic mai mult!


Ok, voi pastra un singur incalzitor atunci. Eu m-am gandit sa poate fi mentinuta o temperatura constanta in tot acvariul, de aceea optasem pentru 2. Eventual, le voi inlocui cu alte 2 incalzitoare de o capacitate mai mica.
Iar in ceea ce priveste numarul de pesti/ marimea lor, voi tine cont de aceste aspecte.

Multumesc!

   Sa cresti mare si... puternica! Eu in locul tau, m-as mobiliza (dupa renovare) si in maxim 2 luni de zile, as posta poze cu acvariile mele, in asa fel incit, oponentii de acum (misogini, cred lol ) sa se transforme in admiratori! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare si bine v-am gasit!

bine ai venit.
sa stii ca toti colegii, cei ce te-au atentionat nu au facuto cu rautate, sunt multi ce au cu adevarat experienta in domeniu si merita toata atentia si tot respectul.
nu am reusit sa identific acvariu descris de tine.
sa auzim de bine si ape limpezi.

24

Re: Salutare si bine v-am gasit!

m_ionut2007 A scris:

bine ai venit.
sa stii ca toti colegii, cei ce te-au atentionat nu au facuto cu rautate, sunt multi ce au cu adevarat experienta in domeniu si merita toata atentia si tot respectul.
nu am reusit sa identific acvariu descris de tine.
sa auzim de bine si ape limpezi.


Mai mult ca sigur ca nu au facut-o cu rautate, doar ca, fiind atat de experimentati in domeniu, uita anumite aspecte. Iar eu am venit aici sa invat nu sa primesc doar castane smile)
Asa ca, ii respect pentru toate cunostintele in domeniul acvaristicii, atat...

Numai bine si tie!

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Pai prin castane inveti big_smile! Eu primesc castane cam cu fiecare post ce il pun, si de aia tot nu ma dau batut smile). Am investit enorm in acvarii in ultima vreme si inca sunt dispus sa investesc: si timp, si bani si nervi smile). Dar ma bucur ca am invatat cate ceva, si totodata ma intristez ca mai am ENORM de invatat.

26

Re: Salutare si bine v-am gasit!

In cazul acesta o sa imi iau un cos maaare sa le adun pe toate.... in timp ce rasfoiesc forumul smile)

Am vazut ca si tie iti plac pestii mari...:)

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Io am umplut deja un sac de ele smile). Da, intentia era de bazin cu rechini (si acum ma gandesc la piranha), si erau tare dragalasi la 2 cm lungime. Nu am stiut ca pot sa ajunga la 35 cm si am luat 4 smile), si pe langa mai am si alte specii de rechini. Dar acvariul mare e inca in deriva, ca nu l-am inceput grozav si vreau sa ma mut si sa il refac. Rechini si somni in el. Si mi-e si frica sa ma apuc de el, gandindu-ma la cate greseli pot face smile)...si cat costa acestea.

Re: Salutare si bine v-am gasit!

nu e nimeni sa nu isi fi luat "castane". fiecare la randul nostru am patito. nu trebuie sa ne suparam cand cineva ne atrage atentia asupra unei greseli. poate acel cineva stie de ce o face, iar daca ai fi auzit numai cuvinte bune, cum spunea un coleg zilele trecute nu ai fi sesizat ce si anume unde ai fi gresit.

29

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Salutare din nou!

Vin cu vesti si fara poze... 1mai-ul meu muncitoresc a fost....
Am renuntat la un incalzitor in acvariul mare si am mai dat din xipho, asa cum am fost sfatuita. Acvariul pare mai gol acum, dar daca este spre binele pestisorilor...
Am vazut ca exista o oarece predispozitie catre "castane" pentru incepatori asa ca nu ma mai simt deranjata de modul de abordare.

Ma gandesc sa schimb decorul acvariului total... dar e doar un gand dat fiind ca nu stau foarte bine cu timpul liber. Si vreau sa mai dau din pesti, eventual pe plante...

Cam atat...

See ya!