1

Subiect: larve de tantari

is bune larvele de tantari ca hrana pentru pesti?am acasa intr-un borcan niste apa in care am pus o piatra sa se faca alge pe ea,si in apa respectiva am observat ca au aparut si larve de tantari,sa torn din apa la pesti?

ignoranta doare cel mai tare:)

2

Re: larve de tantari

alynn A scris:

is bune larvele de tantari ca hrana pentru pesti?am acasa intr-un borcan niste apa in care am pus o piatra sa se faca alge pe ea,si in apa respectiva am observat ca au aparut si larve de tantari,sa torn din apa la pesti?

Mai bine NU! Cine stie ce germeni ai unor boli contine apa aceea?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: larve de tantari

ok,multumesc,chiar daca apa e de la robinet e posibil sa apara de nicaieri germeni ai unor boli?

ignoranta doare cel mai tare:)

4

Re: larve de tantari

alynn A scris:

ok,multumesc,chiar daca apa e de la robinet e posibil sa apara de nicaieri germeni ai unor boli?

De nicaieri nu, de undeva da! lol  In primul rind de la tintarii care-si depun ouale in apa!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: larve de tantari

a,da cam ai dreptate:)

ignoranta doare cel mai tare:)

6

Re: larve de tantari

alynn A scris:

a,da cam ai dreptate:)

Daca-i cresti si pe tintari in borcan (in casa), se reduce riscul contaminarii... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: larve de tantari

da,ma gandesc si eu:D

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: larve de tantari

Poate iti fac pestii malarie smile) mai Aline, fi pe faza. Tantarii is mari si cunoscuti purtatori de boli (?!?!)... si se mai stie ca pot scoate ochii la un peste cat ai zice ... peste.

9

Re: larve de tantari

da,dar am inteles ca sunt si de vanzare asa ceva:)

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: larve de tantari

Tantarii pot fi vectorii unor boli, dar de obicei ei sunt gazde intermediare si transmit bolile nu progeniturilor, ci mai departe cui ii e destinata boala (malarie --> om). Si daca au aparut in borcanul tau de acasa, eu zic ca poti pune la pesti acele larve si daca ai prea multe, pune si la congelat, ca le vei cauta mai tarziu,cand nu mai e sezonul de reproducere al tantarilor big_smile

11

Re: larve de tantari

nu s-o facut tare multe:)ma gandeam ca vor fi mai multe,doar cateva sunt pe acolo

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: larve de tantari

Atunci merita riscul doar pentru posteritate. Sa ne zici si noua ce se intampla sau daca se intampla ceva? lol

13 Editat de alynn (2011-07-02 00:17)

Re: larve de tantari

le-am dat putin,nu m-am putut abtine,si pe urma tot cautau pe larve dupa ce le-o halit pe toate,nu s-a intamplat nimica:) toti pestii sunt sanatosi

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: larve de tantari

Pai vezi?! Ia acu un butoi si incepe sa economisesti banii de papa pentru pesti smile).

15

Re: larve de tantari

sigur nu voi face asta,chiar daca le plac,din pacate aici la mine in oras nu gasesc pureci de blta de cumparat(vii)ca le dadeam de aia

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: larve de tantari

Sa nu iei, ca apa aia chiar contine boli. Ca, dupa cum le spune numele, chiar sunt luati din balta smile)

17 Editat de Ancistrus (2011-07-02 00:39)

Re: larve de tantari

alynn A scris:

din pacate aici la mine in oras nu gasesc pureci de blta de cumparat(vii)ca le dadeam de aia

   Puricii de balta respectiv Daphnia au mai mult un rol laxativ decat hranitor, deci degeaba cauti. Hraniti-va oameni buni pestii cu hrana uscata, are destui ani de studiu in spate, este foarte variata, si nu se imbolnavesc pestii de la ea :sok

Re: larve de tantari

Ancistrus A scris:
alynn A scris:

din pacate aici la mine in oras nu gasesc pureci de blta de cumparat(vii)ca le dadeam de aia

   Puricii de balta respectiv Daphnia au mai mult un rol laxativ decat hranitor, deci degeaba cauti. Hraniti-va oameni buni pestii cu hrana uscata, are destui ani de studiu in spate, este foarte variata, si nu se imbolnavesc pestii de la ea :sok

Aia da, dar cand ai o delicatesa la tine in bucatarie direct in borcan data de d-zeu, de ce sa nu le-o dai  lol . Nu a zis nimeni de inlocuit , ci doar ca bonus.