301

Re: Sa ma prezint...

Multumesc frumos pentru aprecieri. Ma straduiesc sa mentin anubiasii, ce-i drept cam greu, pentru ca se umplu de alge. In rest totul decurge normal si am pui in permanenta, numai ca mi-a fost lene sa ma ocup mai bine de problema si acum trebuie periodic sa-l golesc de pietre si plante ca sa-i pot captura.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

302

Re: Sa ma prezint...

Pufosule ia ocupate si mai posteaza un videoclip pt posteritate  tongue

Multi vad, putini cunosc !

303

Re: Sa ma prezint...

Inca nu am noutati marcante ca sa merite filmate....putina rabdare.  :smoke

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

304

Re: Sa ma prezint...

Va salut,
Iata ca au sosit si noutatile...ce-i drept nu prea multe si nu majore dar.... e ceva  lol  In primul rand am facut ceva curatenie printre pietre si mi-am adus aminte ca acum ceva vreme am primit ceva frumos de la Dl. Radu asa ca m-am pus pe treaba. Mai exact este vorba despre sisturi de tigla in stare naturala. Nu stiu daca combinatia si felul in care le-am asezat sunt tocmai reusite....asta ramane sa-mi spuneti voi  hmm
Am schimbat pozitia powerhead-ului cu doua coturi montate in asa fel incat jetul de apa sa ajunga cat mai la suprafata. In ceea ce priveste filtrarea am mai suplimentat cu ceva siporax si spartura de lava iar acum cele doua canistre sunt burdusite...
A mai aparut si un moonlight achizitionat la Pet expo de la cei de la Aquarium Prest la pretul modic de 29 lei pentru un tub de Aqua Zonic - 35 cm/6W de culoare albastra complet submersibil.
Nici pestii nu au scapat de curatenie...  lol 
M-am gandit foarte mult si din lipsa de spatiu a trebuit sa renunt la unii pesti pentru a le face loc loc altora. Astfel au plecat familiile de Labidochromis caeruleus si Maylandia lombardoi impreuna cu o familie tanara de Labidochromis hongi "red top", pentru a le face loc puilor de Metriaclima sp. "Membe Deep" si Pseudotropheus elongatus Mpanga si unei frumoase familii de Iodotropheus sprengerae.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

305

Re: Sa ma prezint...

Fain mai Andi  wink , sisturile de tigla in stare naturala sunt foarte faine, era fain de aveai destule sa faci acvariul doar cu ele fara si retule bolovanilor...tiglele negre si nisipul alb, tare fain contrast ar fi iesit  big_smile
Numai bine, rau la nimeni!

306

Re: Sa ma prezint...

Nu e cam puternic moonlight-ul ? Cred ca iesea mai bine cu 3-4 leduri de culoare alba smile Aranjamentul imi place.

307 Editat de Andi66 (2011-07-02 18:15)

Re: Sa ma prezint...

Ai dreptate Bogdanele dar nu am avut mai multe tigle, ca sa zic asa, intradevar ar fi iesit ceva super, oricum am in gand, pe viitor, realizarea unui aranjament nou care sa fie contrastant.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

308 Editat de Andi66 (2011-07-02 18:15)

Re: Sa ma prezint...

Cat despre moonlight nu este puternic, cred ca nu am stiut eu sa fac pozele, in realitate nu este asa de luminos, poate am sa incerc si varianta cu leduri pe viitor. Pentru moment, a fost un facelift cu ce am putut incropi cu un minim de investitie si sa mai fac o improspatare a acvariului.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

309 Editat de Andi66 (2011-07-02 18:16)

Re: Sa ma prezint...

Va multumesc in aceeasi masura pentru sugestii cat si pentru aprecieri.
Sa auzim numai de bine!  :noroc

PS: astept si critici....  lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

310

Re: Sa ma prezint...

Critici?!, mno stai asa sa ma gandesc  :smoke, mda...stiu!...ai grija cu numarul pestilor, ai tendinta de a suprapopula  lol  lol  lol

Te-am tzucat!  :noroc

311

Re: Sa ma prezint...

Frumos mai Andi!  :apl  :apl  :apl  :apl Tiglele alea de la Raducu sunt de vis, de unde le scoate frate?

312

Re: Sa ma prezint...

Nu stiu Nea Paule....sper ca nu din demolari  lol  lol  lol
Intradevar, tiglele sunt deosebite si de efect, imi pare rau ca nu le-am folosit pana acum.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

313

Re: Sa ma prezint...

Auzi Andi...Radu ti-a precizat ceva in legatura cu materialul? calcaros,etc?

314

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

Multumesc pentru urare. Mie nu mi se pare ca am multi dar sunt deschis la pareri. Am citit undeva, nu mai imi aduc aminte unde, ca numarul pestilor depinde de volumul apei, adica mai precis 2,5 cm / litru...

formula este 1cm peste la litru apa! bafta!

315

Re: Sa ma prezint...

Andone ai un acvariu foarte frumos insa am de gand sa te critic, zic eu constructiv :
IMI PLACE combinatia pestilor, culoarea si marimea lor.
IMI PLACE aranjamentul pietrelor, insa as incerca sa mai urc din ele pe inaltime.
NU IMI PLACE combinatia de sisturi de tigla cu bolovani acum; insa pe viitor cand va mai creste alga pe ele probabil ca nu o sa se mai observe diferenta de culoare si o sa arate mai bine.
NU IMI PLACE cum arata acum background-ul 3D deoarece nu prea se mai vad formele lui si plus ca el este plin de alga iar pe pietre nu.
Nu mai tine razuitorul de geam acolo, pune termometrul in lateral jos si cu pompa de apa pt recirculare vezi cum faci sa o ascunzi; in rest este bestial bazinul, iar pestii au niste forme si culori de invidiat...

Multi vad, putini cunosc !

316

Re: Sa ma prezint...

Multumesc frumos Pufosule...
Pe viitor ma gandeam sa schimb multe dintre pietre in asa fel incat diferenta de culoare sa nu mai fie asa semnificativa, adica contrastul sa se realizeze cu nisipul.
Din punct de vedere al background-ului este plin de alge pentru ca pe pietre nu au apucat sa se prinda din cauza ca inca nu m-am stabilit la o forma finala si tot mutandule nu a avut timp sa se aseze alge si pe ele.
Pentru pompa de recirculare inca nu mi-a venit o idee unde s-au cum sa o ascund....  :ang  da-mi tu o idee.... tongue
Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

317

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

Multumesc frumos Pufosule...
Pe viitor ma gandeam sa schimb multe dintre pietre in asa fel incat diferenta de culoare sa nu mai fie asa semnificativa, adica contrastul sa se realizeze cu nisipul.
Din punct de vedere al background-ului este plin de alge pentru ca pe pietre nu au apucat sa se prinda din cauza ca inca nu m-am stabilit la o forma finala si tot mutandule nu a avut timp sa se aseze alge si pe ele.
Pentru pompa de recirculare inca nu mi-a venit o idee unde s-au cum sa o ascund....  :ang  da-mi tu o idee.... tongue
Sa auzim numai de bine!  :noroc

sa traiesti  :noroc

Multi vad, putini cunosc !

Re: Sa ma prezint...

micha A scris:

[formula este 1cm peste la litru apa! bafta!

really? si cum tinem un peste de 50 cm in 50l de apa?

poti aplica formula 1cm-1l la pesti mici, pana in 5 cm. pana in 10 cm, se poate folosi formula 1cm-2l. pana in 15 cm putem folosi 1cm-3l, s.a.m.d.

Pescar hoinar

319 Editat de Ancistrus (2011-07-04 00:32)

Re: Sa ma prezint...

LupuMoralist A scris:
micha A scris:

[formula este 1cm peste la litru apa! bafta!

poti aplica formula 1cm-1l la pesti mici, pana in 5 cm. pana in 10 cm, se poate folosi formula 1cm-2l. pana in 15 cm putem folosi 1cm-3l, s.a.m.d.

   Eu spun ca formula este: testele de apa (NO3, NH3), deci daca testele spun ca poti baga inca pesti, mai bagi, daca nu, nu! Chestie care tine si de marimea bazinului/plantare etc. Asta cu centimetri de peste per litru de apa mi se pare o aberatie deja mult prea circulata roll... este doar parerea mea, daca gresesc ma retrag si va las sa dezbateti mai departe comparativul litri de apa/cm peste :noroc

320

Re: Sa ma prezint...

daca vrei pesti mari iti iei si un bazin mare,iar formula ;magica" nu am inventat-o eu ci altii mai competenti. va salut!