Re: Acvariu piranha

lol Cred ca bag in acvariu si o broasca cum zicea colegul nostru, sa fie oabla treaba, sa vedem care pe care. Eu merg le pescuit, cu succes din cate stii, pe incredere, adica am incerede ca o sa prind ceva  lol .

PS: Am sa acopar neoanele cu o plasa de metal, sa nu fie in pericol , ca se stie ca piranha sunt atrasi de ozn-uri si obiecte luminoase si poate se dau, cum zici tu, la T5-urile mele.

22 Editat de BUCURESTEAN (2011-07-08 03:39)

Re: Acvariu piranha

Nu ai inteles unde bat si cred ca trebuie sa ma apuc sa despic firul in patru sa inteleaga tot emigrantul. Exista doua posibilitati: pirania manaca pesti. Aceasta e varianta 1. In varianta 1 nu se pun pesti in acvariu alaturi de pirania. Exista varianta2: pirania manaca purici de balta si se obisnuieste numai cu acestia. In varianta 2 pirania se poate asocia cu alti pesti. Dar sa iti pui problema ce fac cu ceilalti pesti, daca ii pun cu pirania, ca exista riscul sa-i manace e ca si cum ai afirma din 5 in 5 minute: daca fac sex cu o femeie e cam nasol ca s-ar putea sa fac copii si sa platesc pensie. Te-am numit panicos pentru ca tu nici nu faci sex, nici nu faci copii! :frog

23

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:

Deci mai bine incerc sa mentin conditiile prin schimburi de apa si toate cele recomandate de voi in limitele admise, decat sa o gafez cu o lampa de 18w. As fi interesat, daca poti dezvalui secretul, cu ce fertilizezi? Ma refer la fertilizarea macro si micro, ca daca ma apuc sa cumpar sticlute (care de fapt sunt pipete) de feropol 24 am sa muncesc doar pentru acvarii.

   Dupa parerea mea, necesitatea unei lampi UV in cazul unui set-up cu Piranha este mult mai mare decit in cazul altor pesti. Piranha fac mai multa mizerie, in urma meselor lasind resturi de hrana (particule mici de carne, singe, alte suspensii pe care nu le consuma din cauza dimensiunilor mici), care altereaza apa, a carei incarcatura biologica creste mult. Sa nu uitam ca lampa UV, nu este eficienta numai impotriva algelor!!!
   Avind in vedere ca este indicat sa folosesti ca plante, in pricipal specii de Echinodorus robuste, acestea pot fi fertilizate pe linga varianta lichida, adaugata in masa apei, cu balls-uri de la JBL (sau altele), introduse in substrat, in apropierea radacinii. Acest sistem de fertilizare nu va fi afectat prea mult de lampa UV.
   In privinta sistemului de fertilizare folosit de mine, acesta este descris deja pe forum, evident fara "micile artificii", pe care nu ti le dezvalui nici macar tie, dupa ce ti-am declarat "dragostea mea" pentru retinerea de care dai dovada in ultimul timp lol Tine-o tot asa si poate, poate, in curind, iti dau ceva indicatii pe PM lol
   P.S. Ca in 99% din cazurile celorlalti pesti, Piranha va minca/ataca/inghite/mesteca orice peste care ii incape in gura. Ca particularitate, Piranha va avea acelasi comportament cu orice vietuitoare cu gabarit mai mare decit ei, in cazul in care detecteaza orice slabiciune, panica, singerare a respectivei vietuitoare. Ca in cazul Discusilor, Piranha ar trebui sa fie tinuti in acvariu singuri, cine creste astfel de pesti, se presupune ca este pasionat, a atins un anumit nivel si nu se lasa prada tentatiei de a face cock-tail piscicol in respectivul acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: Acvariu piranha

BUCURESTEAN A scris:

Nu ai inteles unde bat si cred ca trebuie sa ma apuc sa despic firul in patru sa inteleaga tot emigrantul. Exista doua posibilitati: pirania manaca pesti. Aceasta e varianta 1. In varianta 1 nu se pun pesti in acvariu alaturi de pirania. Exista varianta2: pirania manaca purici de balta si se obisnuieste numai cu acestia. In varianta 2 pirania se poate asocia cu alti pesti. Dar sa iti pui problema ce fac cu ceilalti pesti, daca ii pun cu pirania, ca exista riscul sa-i manace e ca si cum ai afirma din 5 in 5 minute: daca fac sex cu o femeie e cam nasol ca s-ar putea sa fac copii si sa platesc pensie. Te-am numit panicos pentru ca tu nici nu faci sex, nici nu faci copii! :frog

Mi-am permis sa schimb termenul suburban pe care l-ai folosit pentru ilustrarea actului sexual, cu unul mai decent. Asta nu inseamna ca:
   1. Nu puteai evita comparatia asta stinjenitoare
   2. Nu te-ai ales cu statutul de "avertizat"
   Folosirea cuvintului "emigrant" cu conotatie peiorativa, a contribuit din plin la edificarea imaginii tale ca om si la "achizitionarea" avertizarii
   Daca iti lipseste respectul de sine, ai obligatia sa respecti comunitatea, care culmea, s-a largit de citeva zile, cu un copil de 12 ani!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: Acvariu piranha

bradraqua A scris:
BUCURESTEAN A scris:

Nu ai inteles unde bat si cred ca trebuie sa ma apuc sa despic firul in patru sa inteleaga tot emigrantul. Exista doua posibilitati: pirania manaca pesti. Aceasta e varianta 1. In varianta 1 nu se pun pesti in acvariu alaturi de pirania. Exista varianta2: pirania manaca purici de balta si se obisnuieste numai cu acestia. In varianta 2 pirania se poate asocia cu alti pesti. Dar sa iti pui problema ce fac cu ceilalti pesti, daca ii pun cu pirania, ca exista riscul sa-i manace e ca si cum ai afirma din 5 in 5 minute: daca fac sex cu o femeie e cam nasol ca s-ar putea sa fac copii si sa platesc pensie. Te-am numit panicos pentru ca tu nici nu faci sex, nici nu faci copii! :frog

Mi-am permis sa schimb termenul suburban pe care l-ai folosit pentru ilustrarea actului sexual, cu unul mai decent. Asta nu inseamna ca:
   1. Nu puteai evita comparatia asta stinjenitoare
   2. Nu te-ai ales cu statutul de "avertizat"
   Folosirea cuvintului "emigrant" cu conotatie peiorativa, a contribuit din plin la edificarea imaginii tale ca om si la "achizitionarea" avertizarii
   Daca iti lipseste respectul de sine, ai obligatia sa respecti comunitatea, care culmea, s-a largit de citeva zile, cu un copil de 12 ani!!!

Bine ca ai scris "fac" (fac sex) si nu cum se scrie in engleza  big_smile  big_smile  big_smile

Re: Acvariu piranha

BUCURESTEAN A scris:

Nu ai inteles unde bat si cred ca trebuie sa ma apuc sa despic firul in patru sa inteleaga tot emigrantul. Exista doua posibilitati: pirania manaca pesti. Aceasta e varianta 1. In varianta 1 nu se pun pesti in acvariu alaturi de pirania. Exista varianta2: pirania manaca purici de balta si se obisnuieste numai cu acestia. In varianta 2 pirania se poate asocia cu alti pesti. Dar sa iti pui problema ce fac cu ceilalti pesti, daca ii pun cu pirania, ca exista riscul sa-i manace e ca si cum ai afirma din 5 in 5 minute: daca fac sex cu o femeie e cam nasol ca s-ar putea sa fac copii si sa platesc pensie. Te-am numit panicos pentru ca tu nici nu faci sex, nici nu faci copii! :frog

Am avut pana mai ieri rechini mancatori de pureci de balta, si i-am dat pe toti in shop pentru acesti piranha. Inca o data, ca ziceai de rationamente, crezi ca piranha vor manca pureci de balta, din moment ce am dat mancatori de pureci de balta mult mai frumosi ca ei (inclusiv scalari patati cu portocaliu, ramirezi, labeo etc).
Iar legat de faptul ca nu fac eu sex, la un moment dat consoarta ma va obliga sa ma casatoresc cu ea, si atunci probabil vei avea dreptate  lol, ca in orice alt mariaj (cu ce ajuta membrii forumului aceasta informatie?).

Re: Acvariu piranha

bradraqua A scris:

   Dupa parerea mea, necesitatea unei lampi UV in cazul unui set-up cu Piranha este mult mai mare decit in cazul altor pesti. Piranha fac mai multa mizerie, in urma meselor lasind resturi de hrana (particule mici de carne, singe, alte suspensii pe care nu le consuma din cauza dimensiunilor mici), care altereaza apa, a carei incarcatura biologica creste mult. Sa nu uitam ca lampa UV, nu este eficienta numai impotriva algelor!!!
   Avind in vedere ca este indicat sa folosesti ca plante, in pricipal specii de Echinodorus robuste, acestea pot fi fertilizate pe linga varianta lichida, adaugata in masa apei, cu balls-uri de la JBL (sau altele), introduse in substrat, in apropierea radacinii. Acest sistem de fertilizare nu va fi afectat prea mult de lampa UV.

De aceea am intrebat, pentru ca a citit despre beneficiile aduse de o asemenea lampa si ma gandeam sa fiu fericitul posesor al unui JBL de 18w, desi in oferta la filtrul e1500 era una de 11.
Legat de fertilizare, bilele am sa le pun, desi le-am cumparat deja, cum scrie de altfel si in prospect, cand florapolul din substrat da semne de slabiciune.
Si nu in ultimul rand, am mai citit despre acest Dl Ionescu, si acum cu recomandarea ta, as vrea si eu de la el ... nu stiu in ce cantitati vinde, produsele care ii sunt atat de laudate, ca cu feropol 24 ... am sa mananc ce ramane de la piranha la cat e de scump si mic.

28

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:

cu feropol 24 ... am sa mananc ce ramane de la piranha la cat e de scump si mic.

   Si eu care credeam ca ai gasit taurul

mirceajifcu A scris:

Poate nu ma vei crede, aseara a scapat din cehia un taur de reproductie de aprox 1300 de kile, charolaise, rasa de carne.

si de aia te apuci de crescit piranha lol

Re: Acvariu piranha

lol  lol  lol L-am gasit, l-a impuscat seful meu ca eu nu le-am avut ... destul de mari sa ma apropii de el noaptea la 25 m sa il tranchilizez. Si se va arunca la gunoi sad ca le era frica sa nu fie turbat.

Re: Acvariu piranha

Am facut-o de oaie si am tratat-o  lol . Am taiat lamelele de sticla pentru stabilizarea acvariului, neavand habar la ce dracu sunt acolo puse si apoi, dupa ce acvariul a facut 0.5 cm burta ... am realitzat smile) ca am facut o greseala. Acum am lipit inapoi sticla, sper sa se indrepte "situatia".

31

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:

Am facut-o de oaie si am tratat-o  lol . Am taiat lamelele de sticla pentru stabilizarea acvariului, neavand habar la ce dracu sunt acolo puse si apoi, dupa ce acvariul a facut 0.5 cm burta ... am realitzat smile) ca am facut o greseala. Acum am lipit inapoi sticla, sper sa se indrepte "situatia".

Mai Mirciulica....ce dumnezeu...ai facut ??? De ce n-ai intrebat, s-au macar dadeai un search pe Google. Sper ca ai lipit bine sticla, pana la urma care a fost baiul, de ce te incurca intaritura acvariului ?
Daca vroiai burta mai bine bagai niste bere  lol  ca tot esti in patria ei  :noroc
Sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Acvariu piranha

Andi m-ai speriat cu avatarul ala albastru smile). Pai am pus ceva "super glue" ca un fel de silicon ce se intareste in 48 de ore, si acum lamela e prinsa cu o clema din aia monstruoasa...  lol  lol  lol, oricum e bine ca am remediat problema inainte sa plec in concediu...

33 Editat de Ancistrus (2011-07-12 23:35)

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:

Pai am pus ceva "super glue" ca un fel de silicon ce se intareste in 48 de ore

   Ma tem ca ai facut alta boacana lol. Adezivul siliconic special pentru sticla (acetic) are aderenta maxima la sticla si o elasticitate de 400%, elasticitate care ii permite sticlei sa se miste in cazul unei deplasari a acvariului. Din cauza asta acvariile se lipesc cu un strat de 1-2 mm silicon intre geamuri, ca sa li se permita geamurilor acea miscare. Deci adezivul tau este special pentru sticla? Rezistent la presiune? Dupa uscare ramane elastic? Nu de alta dar sunt multe sanse sa se crape lamela de sticla care ai relipit-o wink

Re: Acvariu piranha

Pai tu de ce crezi ca am taiat-o? De la prea multa bere  lol  lol .

35 Editat de mirceajifcu (2011-07-12 23:59)

Re: Acvariu piranha

Ancistrus A scris:
mirceajifcu A scris:

Pai am pus ceva "super glue" ca un fel de silicon ce se intareste in 48 de ore

   Ma tem ca ai facut alta boacana lol. Adezivul siliconic special pentru sticla (acetic) are aderenta maxima la sticla si o elasticitate de 400%, elasticitate care ii permite sticlei sa se miste in cazul unei deplasari a acvariului. Din cauza asta acvariile se lipesc cu un strat de 1-2 mm silicon intre geamuri, ca sa li se permita geamurilor acea miscare. Deci adezivul tau este special pentru sticla? Rezistent la presiune? Dupa uscare ramane elastic? Nu de alta dar sunt multe sanse sa se crape lamela de sticla care ai relipit-o wink

Ancistrus... chiar nu vrei sa ma lasi sa plec in pace in concediu nu?
Pai nu e superglue ma, ca m-am prins si eu ca tre sa joace putin, daca ii pun muzica, e adeziv cica pentru sticla and alte shituri, iar consistenta lui e la fel ca a siliconului. Sper sa nu o fi gafat iar. Te tin la curent cu ... eventualele sparturi  lol (desi nu e rasul meu asta).

PS: Si am cumparat si silicon transparent pentru sticla. Puteam sa ma lipsesc sa mai dau 8 euro in plus pe acel superkleberu lu peshte.

36 Editat de Ancistrus (2011-07-13 00:04)

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:

Ancistrus... chiar nu vrei sa ma lasi sa plec in pace in concediu nu?
Pai nu e superglue ma, ca m-am prins si eu ca tre sa joace putin, daca ii pun muzica, e adeziv cica pentru sticla and alte shituri, iar consistenta lui e la fel ca a siliconului. Sper sa nu o fi gafat iar. Te tin la curent cu ... eventualele sparturi  lol (desi nu e rasul meu asta).

PS: Si am cumparat si silicon transparent pentru sticla. Puteam sa ma lipsesc sa mai dau 8 euro in plus pe acel superkleberu lu peshte.

   Nu pot decat sa-ti urez un concediu mai mult decat placut, iar in privinta adezivului... sigur m-am inselat big_smile

Re: Acvariu piranha

lol  lol Dupa una dupa ceafa, vine "scuze, te-am confundat" si imi mai dai una in burta.  lol  lol cu "sigur m-am inselat" ala.

PS: Shirakura Ebi dama shrimp food rullz! Deci arunc doua trei patratele si ... e revolta pe ele. JBL nano prawn le manca melcii si tropical la fel sad.

38

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:

Shirakura Ebi dama shrimp food rullz! Deci arunc doua trei patratele si ... e revolta pe ele.

   Pai nebunii aia de japonezi de la Shirakura sunt dedicati crevetilor smile

Re: Acvariu piranha

Ancistrus A scris:
mirceajifcu A scris:

Shirakura Ebi dama shrimp food rullz! Deci arunc doua trei patratele si ... e revolta pe ele.

   Pai nebunii aia de japonezi de la Shirakura sunt dedicati crevetilor smile

De aia le-am luat, ca am citit si mi-a zis si merlin ca sunt buni, si ca niciodata, rezultatul e pe masura reclamei. Pe bune, arunc pastilele alea si sunt gramada pe ele. Melci, creveti de toate tipurile si cory.

40 Editat de mirceajifcu (2011-07-13 00:43)

Re: Acvariu piranha

Uite aici ospatul.
PS: Am de la ei pamant red bee sand si habar nu am ce sa fac cu el si a fost un saculet 25 de euro :-ss.