21 Editat de victor76 (2011-07-09 22:29)

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

Dupa ce am intarit dulapul si a fost pus pe pozitie spre surprinderea mea am pus bolobocul si era perfect .
Acolo unde este combina am masurat cu ruleta in seara asta in 3 locuri , stanga , dreapta si mijloc si diferenta este de 1 mm , deci nu stiu cum colegul nostru a vazut curbat blatul si nu stiu cum a sesizat el din poza acel mm ce imi iese la masuratoare .
Mobila de bucatarie mi-am facut-o singur deci stiu sa lucrez cu palu , asa incat stati linistiti ca am intarit dulapul cu simt de raspundere .
Deci sa incheiem subiectul dulap si sa vorbim despre acvaristica .

22

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

Ancistrus A scris:
dexlink A scris:

Realmente blatul nu e stramb! Problema e fotografia (mai exact lentila camerei foto) care a creat "efectul de butoi".... iti spune asta un fotograf  :pp

   Nu ma consider fotograf dar de efectul de butoi nu am mai auzit pana acum lol lol, poate efectul "ochi de peste"... asta ca sa fim mai on topic un pic big_smile

Sunt doua chestiuni relativ diferite:
"Efectul de butoi" este o distorsiune care apare in general la lentilele wide si zoom (in special la cele cu un zoom mare, la valorile inferioare ale zoom-ului) si se manifesta printr-un zoom mai pronuntat in centul imaginii decat spre extreme.
Efectul fisheye este o distorsiune grosolana care apare la lentilele ultrawide (care se mai numesc si fisheye, pentru unghiul mare de cuprindere) si e tot un fel de "efect de butoi" dar cu caracteristici exagerate: usoarele curbe ale imagii devin arce de cerc.


Scuze pentru offtopic!   :fbr

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

dexlink A scris:
Ancistrus A scris:
dexlink A scris:

Realmente blatul nu e stramb! Problema e fotografia (mai exact lentila camerei foto) care a creat "efectul de butoi".... iti spune asta un fotograf  :pp

   Nu ma consider fotograf dar de efectul de butoi nu am mai auzit pana acum lol lol, poate efectul "ochi de peste"... asta ca sa fim mai on topic un pic big_smile

Sunt doua chestiuni relativ diferite:
"Efectul de butoi" este o distorsiune care apare in general la lentilele wide si zoom (in special la cele cu un zoom mare, la valorile inferioare ale zoom-ului) si se manifesta printr-un zoom mai pronuntat in centul imaginii decat spre extreme.
Efectul fisheye este o distorsiune grosolana care apare la lentilele ultrawide (care se mai numesc si fisheye, pentru unghiul mare de cuprindere) si e tot un fel de "efect de butoi" dar cu caracteristici exagerate: usoarele curbe ale imagii devin arce de cerc.


Scuze pentru offtopic!   :fbr

Intrebare, acvaristica are legatura cu pestele bine gatit? ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

24 Editat de mirceajifcu (2011-07-09 06:03)

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

acvariidevis A scris:
dexlink A scris:
Ancistrus A scris:

   Nu ma consider fotograf dar de efectul de butoi nu am mai auzit pana acum lol lol, poate efectul "ochi de peste"... asta ca sa fim mai on topic un pic big_smile

Sunt doua chestiuni relativ diferite:
"Efectul de butoi" este o distorsiune care apare in general la lentilele wide si zoom (in special la cele cu un zoom mare, la valorile inferioare ale zoom-ului) si se manifesta printr-un zoom mai pronuntat in centul imaginii decat spre extreme.
Efectul fisheye este o distorsiune grosolana care apare la lentilele ultrawide (care se mai numesc si fisheye, pentru unghiul mare de cuprindere) si e tot un fel de "efect de butoi" dar cu caracteristici exagerate: usoarele curbe ale imagii devin arce de cerc.


Scuze pentru offtopic!   :fbr

Intrebare, acvaristica are legatura cu pestele bine gatit? ^:)^  ^:)^  ^:)^

Subtil, dar sa stii ca si aceste informatii sunt utile pe un forum de acvaristica, pentru cei ce voteaza acvariile inscrise in concursurile organizate de voi  lol . Acum se stie ce lentile trebuiesc folosite pentru a nu fi depunctat  lol  lol

PS: Eu as raspunde cu da la intrebarea ta, mai ales ca pe forum s-au discutat cateva retete pentru prepararea "supei de peste" din unele acvarii prezentate pe aici, cu ingrediente gen cuburi maggy, sau cresterea pangasiusului sau bala sharks in acvarii si apoi gatirea lor  lol  lol .

25 Editat de Ancistrus (2011-07-09 13:05)

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

dexlink A scris:

"Efectul de butoi" este o distorsiune care apare in general la lentilele wide si zoom (in special la cele cu un zoom mare, la valorile inferioare ale zoom-ului) si se manifesta printr-un zoom mai pronuntat in centul imaginii decat spre extreme.
Efectul fisheye este o distorsiune grosolana care apare la lentilele ultrawide (care se mai numesc si fisheye, pentru unghiul mare de cuprindere) si e tot un fel de "efect de butoi" dar cu caracteristici exagerate: usoarele curbe ale imagii devin arce de cerc.

   Aaa tu vorbesti de distorsiunea in butoi sau barrel in engleza. Deci este o distorsiune nedorita, sau o aberatie optica, provocata de obiectiv, si nu un efect optic cum este ochi de peste sau fisheye in engleza, efect realizat cu lentile speciale: "In general, acest tip de lentila este folosit pentru aplicatii stiintifice/militare, unde este necesara observarea unor fenomene/obiecte care sunt foarte mari sau este nevoie o imagine si a cerului si a pamantului intr-o singura imagine."... acum am inteles lol

26

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

Victor important este ca acvariul a iesit bine este frumos, tie trebuie sati placa ca tu te uitla el zilnic, si daca nu este bun programul ai sa te uiti la ceva ce-ti place fara sa schimbi locul.
felicitari si succes in continuare

27

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

Multumesc tibi pentru aprecieri cat si pentru fundal , dupa cum vezi a iesit OK cu unele mici retusuri facute de mine , acum astept sa se puna algele pe el sa se mai inchida putin .

28 Editat de gogosanuc (2011-07-10 11:26)

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

Super frumos bazinul big_smile sa te bucuri de el si de pestisori.Ape limpezi!

LE :Mai baieti vad ca sunteti tare artagosi.Deschideti tata un topic separat si va injurati/jigniti/bateti , treaba voastra ce faceti acolo.Colegul nostru si-a prezentat bazinul si noi trebuia sa il apreciem sau sa ai dam unele idei pe care le avem si consideram ca sunt benefice pentru acvariu.Voi doi nu aveti ce cauta  aici cu un asemenea comportament.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

29

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

Ce pesti ai acum in acvariu ?

30

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

salut,
imi place cum ai inchis acvariul in pal,dar vreau sa te intreb in ce masura vaporii de apa iti ataca capacul acvariului si in general cutia de pal?

Nimic nu e intamplator pe lumea asta!

31

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

puick , dupa cum vezi in poza nr.11 vaporii de apa se opresc in capacele de geam ce le am pe bazin , si la cel de 150 si la cel de 350 sistemul este identic si sa mentinut foarte bine din 2009 pana in 2011 pana ce l-am facut pe cel de 350 L . Deci 0 probleme la capacul de pal .

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

Eu nu am capac de sticla si , dupa o saptamana de cand am cumparat capacul ... a inceput marginea sa i se infloreasca. sad

33

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

Celor care ma vad in postura de hirtie igienica si ma obliga sa sterg mizeria pe care o improsca pe acest forum: SA VA FIE RUSINE!!!!!!
   Va refulati frustrarile, micimea caracterului si lipsa de inteligenta prin tot felul de porcarii care va declaseaza si va condamna sa traiti vesnic in intuneric! Scoateti capul din gaurile in care traiti si poate veti afla ca cea mai buna arma impotriva rautatii si prostiei este INGNORAREA. Vi se termina viata, daca nu dati o replica unuia care o ia razna? M-am saturat sa va tot sterg la gura de mizeria care va iese prin alt orificiu!
   Cititi cele peste 3.000 de posturi care-mi apartin, niciodata nu am jignit pe nimeni, cu toate ca, uneori, eram indreptatit s-o fac. Daca eu pot, oricine poate, daca unii nu pot, sa ne lase sa ne bucuram de actul de normalitate, care ar trebui sa fie acest forum!
   Le cer scuze celor care nu au nicio vina si care vor citi, mi-am adus aminte ca, intr-o viata anterioara am fost... golan!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

Noutati ?

Re: Upgrade de la 150 litri la 350

bradraqua A scris:

   Le cer scuze celor care nu au nicio vina si care vor citi, mi-am adus aminte ca, intr-o viata anterioara am fost... golan!

Dl Radu, poate unii nu s-au reincarnat inca si vor si ei sa se laude ca intr-o viata anterioara au fost golani! lol  lol