Re: Salutare

aqua A scris:

Salutare ! daca tot reamenajezi,incearca sa faci ceva si cu furtunurile acelea care vin prin spate . acvariul este ingrijit si e pacat ca alea chiar strica acolo

Multumesc ,
Odata cu amenajarea am sa incerc si ascunderea acelor furtune oricum mai am de asteptata pana fac rost de pietris si mai ales am o buturuga noua care este pusa la imbibat intr-o galeata smile

"Money bring bitches, bitches bring lies"

Re: Salutare

Mai reinnoiesc acest topic cu cateva poze smile

"Money bring bitches, bitches bring lies"

43 Editat de Chupacabra_ (2011-07-13 00:04)

Re: Salutare

Salut ,
Mai adaug si eu niste poze dupa o reamenajare de la zero a acvariului , am scos substratul care era format numai din pietris 4-6 mm si mai mare  ( aveam probleme la sifonare) si am bagat alt substrat smile nimic nou doar granulatie mai mica 1-2mm - deci nimic fertilizant in substrat
Am scos lemnul pe care-l aveam si am bagat o buturuga vita de vie de care am prins anubias
Pestii aceeasi doar ca mai multi la numar cam cu 7-9 pui (vivipari)
Melci de substrat si pomacea
Plante :ludwigia repens
           valisneria 2-3 fire ...se inmulteste in prostie
           bacopa caroliniana
           rotala rotundifolia dintr-o tufa mare am mai pastrat 10 fire dar se inmulteste repede
           Hygrophila polisperma -cred asa mi s-a zis ca se numeste cand am primit-o de la un coleg forumist
           anubias
           mai am o planta care seamana foarte mult cu mararul ...eu asa am denumit-o si inca una a carui denumire nu o cunosc
Am renuntat la bomba cu drojdie si bag zilnic 2,5 ml Easy Carbo
Lumina este 3x18w osram +1x24w (no-name)
In viitorul apropiat as vrea sa renunt la vivipari si sa incerc niste Rasbora Arlechin (10 la numar) + cativa neoni
Tin , pe aceasta cale, sa-i multumesc d-lui Radu pentru buturuga si lui Dan(LupulMoralist) pentru pietris
P.S. Scuze pentru poza cu parcul smile a adaugat-o din greseala daca se poate elimina as fi recunoscator

"Money bring bitches, bitches bring lies"

Re: Salutare

felicitari pt acvariu, arata f bine. maine incep si eu tratamentul cu easy carbo. se pare ca "bomba" de la JBL (ProFlora 160) este o gluma, cel putin asa arata testerul de la compania cu acelasi nume.

toate cele bune

Pescar hoinar

45

Re: Salutare

LupuMoralist A scris:

tratamentul cu easy carbo. se pare ca "bomba" de la JBL (ProFlora 160) este o gluma, cel putin asa arata testerul de la compania cu acelasi nume.

tu crezi ca  easy carbo te va ajuta mai mult? sa nu uitam ca se poate folosi in paralel cu aditia de CO2,ca un supliment.deci singur nu va face minuni.

vizavi de testerul de la JBL,din cate stiu eu ei au testerul in care se amesteca apa o parte si reactivul pe de alta parte apoi se introduce in bazin urmarind culoarea din el comparativ cu grila de culoare lipita pe tester.

e bine de stiut ca acest tester a fost conceput din start si bazat pe cunostintele acvaristului.nemtii au plecat de la premiza ca acvaristul stie ca un bazin  unde plantele o duc foarte bine trebuie sa aiba o duritate a apei  Kh 4 , de aceia spun ei in instructiuni,sau cel putin au scris la vremea respectiva cand eu foloseam acest test de CO2 , ca trebuie sa pui apa din acvariu , ei bine daca apa din bazin nu are  aceasta duritate testul va indica co2 dizolvat eronat.asa ca in tester pentru o valoare cat de cat mai apropiata de adevar trebuie sa pui apa cu un Kh fix 4.

Re: Salutare

salut, costi. nu voi renunta la bomba de la JBL, functioneaza in continuare. referitor la testerul de CO2 de la JBL, iti multumesc pt interventie. in brosura pe care am citit-o scrie ca se pun 35 de picaturi de reactant albstru si apoi se introduce in acvariu astfel incat sa se formeze sub el o bula de aer, astfel incat apa sa nu patrunda in el. am intrat acum pe site la JBL si scrie ca se pun 1,5 ml apa din acvariu si 2-4 picaturi. reiau testul diseara. nu e prima oara cand am probleme cu produse de la JBL din cauza traducerilor defectuoase (germana-engleza). despre limba romana, zici ca e facuta traducerea cu google translate, nu intelegi nimic. pai sa va spun ce am gasit intr-o brosura de la ProFlora 160. scria in paranteza: "i am not sure that the translation is correct". no comment!

Pescar hoinar

47 Editat de costi8 (2011-07-21 00:13)

Re: Salutare

in decursul putinilor mei ani de acvaristica am observat ca multi dintre noi ne dorim ca bazinele personale sa arate cat mai bine . un lucru dealtfel foarte bun pana aici.Ne inspiram din cel mai ,si cel mai frumos si sanatos bazin pe care l-am vazut pe net,in concursuri internationala consacrate pe acest domeniu,citim ce a folosit .... x ...acvaristul si cum a putut realiza  un asemenea peisaj sub apa ( asta tine de talent),vrem sa il copiem , ne minunam de plantele sanatoase fara carente . Pe langa faptul ca trebuie sa stim fiecare cerinta a plantelor pe care le bagam in bazin ,de la lumina si pana la cel mai mic amanunt, eu am invatat ca in plantat trebuie sa ai CO2 dizolvat in apa la greu si o fertilizare in stransa legatura cu lumina pe care o dai plantelor.

defapt eu am vrut sa punctez alceva , dar ma luat valul,sunt multe de spus in aceasta privinta.

dati mult CO2 plantelor la un Kh cat mai mic, si ele vor fi recunoscatore.

cel mai bun indicator de CO2 sunt SAE, dati gaz pana devin agitati, si va opriti in acel punct.

PS. eu am bagat CO2 pana am ajuns la un Ph de 5,2 cu un Kh 1-2 , si pesti nu au avut nimic, in schimb plantele erau sanatoase tun. am folosit lumina rece.
in aceleasi conditii am folosit si lumina calda 6000-6500 K, am dat in alge.

toate cele bune.