321

Re: Sa ma prezint...

micha A scris:

daca vrei pesti mari iti iei si un bazin mare,iar formula ;magica" nu am inventat-o eu ci altii mai competenti. va salut!

   Competenta este o floare din ce in ce mai rara si tinde sa fie inlocuita de incompetenta celor care nu prea au ceva de spus si nu urmaresc decit sa para interesanti. S-au discutat de zeci de ori sistemele de calcul pentru popularea optima a unui acvariu. Dupa parerea mea, singurul sistem valabil este necesarul fiecarei specii, in ceea ce priveste spatiul (litri), informatii care se gasesc pe site-urile valoroase de profil. In rest, orice sistem de calcul, poate fi atacat in baza multor criterii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

322

Re: Sa ma prezint...

micha A scris:

daca vrei pesti mari iti iei si un bazin mare,iar formula ;magica" nu am inventat-o eu ci altii mai competenti. va salut!

Competenta este o floare din ce in ce mai rara si tinde sa fie inlocuita de incompetenta celor care nu prea au ceva de spus si nu urmaresc decit sa para interesanti. S-au discutat de zeci de ori sistemele de calcul pentru popularea optima a unui acvariu. Dupa parerea mea, singurul sistem valabil este necesarul fiecarei specii, in ceea ce priveste spatiul (litri), informatii care se gasesc pe site-urile valoroase de profil. In rest, orice sistem de calcul, poate fi atacat in baza multor criterii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

323

Re: Sa ma prezint...

Revin cu poze noi cu un alt peisaj de roci. Iata ca m-am conformat sugestiilor voastre si am redecorat acvariul. Asadar, au ramas doar sisturile de la Dl. Radu pe langa care am achizitionat alte cateva de la Hornbach, completate cu piatra cubica de pavaj sparta.
Nu voi da curs polemicilor create pe seama "densitati" pestilor / cm², in primul rand este o afirmatie de a mea mai veche, de la inceputurile mele in acvaristica si in alta ordine de idei sunt intru totul de acord cu Radu si anume "singurul sistem valabil este necesarul fiecarei specii". In rest sa auzim numai de bine si sper ca de data asta sa va placa cum arata acvariul meu.  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

324

Re: Sa ma prezint...

:apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl

325

Re: Sa ma prezint...

Asa mai merge dom'le  :sok...esti foarte ascultator   lol
Numai bine rau la nimeni!

326

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

Revin cu poze noi cu un alt peisaj de roci. Iata ca m-am conformat sugestiilor voastre si am redecorat acvariul. Asadar, au ramas doar sisturile de la Dl. Radu pe langa care am achizitionat alte cateva de la Hornbach, completate cu piatra cubica de pavaj sparta.
Nu voi da curs polemicilor create pe seama "densitati" pestilor / cm², in primul rand este o afirmatie de a mea mai veche, de la inceputurile mele in acvaristica si in alta ordine de idei sunt intru totul de acord cu Radu si anume "singurul sistem valabil este necesarul fiecarei specii". In rest sa auzim numai de bine si sper ca de data asta sa va placa cum arata acvariul meu.  :sok

Foarte frumos pufosule, prietenii stiu de ce  wink  :apl .
Cat despre ''problema'' densitatii pestilor... la ciclidele africane, numarul lor intotdeauna va fi unul mai mare pentru a scadea agresivitatea lor, plus ca ele sunt destul de prolifice si cu siguranta o sa ai puiuti mai mereu care iti vor zapacii cu siguranta orice tentativa de calcul peste/litrii de apa; o filtrare foarte buna + schimburi de apa facute regulat sunt cheia succesului atata timp cat nu ''sarim calul'' cu numarul pestilor; va rog sa ma crede-ti ca bazinul lui andi este destul de matur si foarte bine filtrat pentru numarul de pesti pe care il are, iar in anumite perioade unii locatari chiar au fost evacuati catre alte locuinte pentru binele celor ramasi wink
Bravo pufosule, arata demential noul look, asteptam alga sa se depuna acolo unde stie ea mai bine  :noroc  :apl  :ang

Multi vad, putini cunosc !

327

Re: Sa ma prezint...

Va multumesc !!!  ^:)^  Ma-ti coplesit..... :hug

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

328

Re: Sa ma prezint...

Arata foarte bine Andi,pentru "o alga" cat mai deasa si buna,scoate sanitarii din acvariu ca-ti papa "alga"

329

Re: Sa ma prezint...

maya A scris:

Arata foarte bine Andi,pentru "o alga" cat mai deasa si buna,scoate sanitarii din acvariu ca-ti papa "alga"

Multumesc pentru sugestie cat si pentru apreciere, mai ales ca vine din partea unui consacrat in ciclide africane. Am sa tin cont si de asta. Sa auzim numai de bine !  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

330

Re: Sa ma prezint...

Buna seara, asa cum v-am obisnuit in ultimul timp, am revenit cu ceva poze cu acvariul meu care a suferit o noua modificare de amploare. Astfel, a fost schimbat fundalul 3D cu un altul mult mai potrivit habiatatului ciclidelor si mai apropiat la culoare pentru decorul pietrelor de culoare inchisa. Ca parte hardware a mai aparut un filtru intern Resun SP 1200 si binenteles ca trebuia sa fie si o schimbare a faunei astfel aparand 6 Pseudotropheus flavus si 5 Pseudotropheus demasoni. Eu zic ca acum acvariul arata mult mai bine, astept parerile voastre. Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

331

Re: Sa ma prezint...

Atasez si un filmulet pentru edificare....
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4CaDaIquFbQ[/youtube]

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

332

Re: Sa ma prezint...

:apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl

WOW, asta da schimbare....sincer iti spun ca e printre cele mai misto acvarii cu ciclide care le-am vazut  wink .Arata atat de natural  :omfg ... nu cred ca mai ai ce umbla la el doar daca ai tu ceva fixuri... e cum se zice pe la noi "tzais" sau cu alte cuvinte "tzatza de matza"  ^:)^

Arata extrem de bine!  :noroc

333

Re: Sa ma prezint...

Nu prea am apreciat niciodata acvariile cu ciclide si nici nu ma pricep aproape deloc la aceasta parte a acvaristicii, dar trebuie sa recunosc, stimabile coleg ca ai reusit sa-mi creezi o imagine chiar placuta. Sincere felicitari si stringeri de mina....virtuale.. ca pina in capitala e cale lunga.  :noroc

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

334

Re: Sa ma prezint...

Bravo Andi, intr-adevar naturaletea este cel mai bine reprezentata! Iti doresc sa ai parte de realizari asemanatoare in toate planurile!!! :apl  :noroc  ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

335

Re: Sa ma prezint...

Multumesc frumos baieti pentru aprecieri. M-am straduit ca acvariul sa arate si aiba conditiile din natura pentru pestii pe care ii detin. Acum daca am reusit ramane de vazut in timp, pentru moment eu zic ca nu ar mai trebui facut nimic, doar sa astept depunerea algelor si eventual inmultirea pestilor.
Inca odata, multumesc mult pentru tot si sa auzim numai de bine!  :hug

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

336

Re: Sa ma prezint...

Frumos pufosule, insa o sa arate mult mai bine cand se vor aseza algele, astept cu nerabdare sa il vad peste 1-2 luni, bravo  :apl  :apl  :apl

Multi vad, putini cunosc !

337

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

Multumesc frumos baieti pentru aprecieri. M-am straduit ca acvariul sa arate si aiba conditiile din natura pentru pestii pe care ii detin. Acum daca am reusit ramane de vazut in timp, pentru moment eu zic ca nu ar mai trebui facut nimic, doar sa astept depunerea algelor si eventual inmultirea pestilor.
Inca odata, multumesc mult pentru tot si sa auzim numai de bine!  :hug

  Andi, eu zic sa te bucuri de el asa cum este, efectul aparitiei algelor pe rocile acelea inchise la culoare nu cred ca va fi spectaculos.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

338

Re: Sa ma prezint...

bradraqua A scris:

  Andi, eu zic sa te bucuri de el asa cum este, efectul aparitiei algelor pe rocile acelea inchise la culoare nu cred ca va fi spectaculos.

Asa este, o sa savurez din plin aspectul actual al acvariului pana la o evolutie viitoare. Inca o data va multumesc tuturor.  ^:)^
Sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

339

Re: Sa ma prezint...

foarte frumos Andi, sa te bucuri de el :apl  :apl  :apl

340

Re: Sa ma prezint...

Mai "Pufosi-lor" (Andi &sTTTk) voi vreti ca sa treaca si je  :-  pe ciclide ?
Frumos acvariul , frumosi pesti  :hug

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"