1

Subiect: retete de mancare pentru pesti

aici facem un topic cu mancarea pestilor.
fiecare posteaza cum prepara mancarea pentru un anumit tip de peste. haideti sa va vadem secretosilor va bagati ???

2 Editat de bogdivaio (2010-03-30 00:51)

Re: retete de mancare pentru pesti

RETETA INIMA DE VITA 1. Inima de vita 3 kg,
2. Crevete 1/2 kg,
3. Peste 1 kg,
4. Spanac / salata verde sau amandoua 250 g,
5. Banane 1/2 kg,
6. Morcovi 300 g,
7. Pasta de usturoi 100 g,
8. Tetra discus, Sera discus granule 250 g,
9. Vitamine: Calciu, Spirulina, Activant, Fishtamin . Se curata foarte bine inima de grasime,pielita si se taie cubulete. Pestele (somn, cod sau un peste fara oase) se desoseaza si se jupoaie de piele. Se curata si se spala legumele, si se taie cubulete mici. Toate ingredientele se toaca cu ajutorul unui robot de bucatarie pana se obtine o pasta foarte fina. Aceasta pasta o vom amesteca cu vitaminele, calciul, spirulina, activant, fishtamin, sera discus, tetra discus(se pot alge si alte tipuri de hrana inafara de tetra discus si sera discus,pot fi inlocuite dupa cerinte)
Carnea se foloseste cruda(se poate fierbe sau doar oparii inima de vita daca se doreste,e optional) ...dupa ce sa facut mixtura si este gata de pus in congelator e bine sa fie trasa sub forma de macaroane sau spaghete cu ajutorul minunatei pompe de cofetar (cea cu care gospodinele noastre orneaza tortul si prajiturile.... sper ca intelegeti despre ce vorbesc big_smile) ,aceasta pompa are mai multe capete (dimensiuni in functie de cat de gros vrei sa tragi mixul) cu ajutorul acestor capete poti face mixul mai gros sau mai subtire in functie de marimea pestilor pe care ii hranim. Dupa ce s-a congelat, functie de cat hranim pestii vom scoate macaroana tongue si o vom taia cat de mare consideram si.la pesti cu ea lol . Inca ceva daca vrem sa facem ceva si mai mic in genul granulelor tetra ...vom trage mixul cu o seringa mare fara ac ...iese treaba buna. P.S.Reteta nu imi apartine! dar o folosesc cu scucces de ceva vreme

Re: retete de mancare pentru pesti

apoi daca imi fac 6 kg de hrana la pesti o sa-mi ajunga vreo 3 ani big_smile

Re: retete de mancare pentru pesti

bogdan666 A scris:

apoi daca imi fac 6 kg de hrana la pesti o sa-mi ajunga vreo 3 ani big_smile

Si daca nu le place....?! Basca faptul ca se degradeaza in timp!
Mai bine faci mai putina si mai des!

Re: retete de mancare pentru pesti

Nu a zis nimeni sa folosesti exact cantitatile care le-am dat,fiecare isi dozeaza gramajele respectand rapoartele in functie de cata pasta vor sa faca

Re: retete de mancare pentru pesti

da-ti-mi o reteta ptr clownfish, stie cineva?

Re: retete de mancare pentru pesti

@bogdivaio tu zici ca ai folosit-o multa vreme. ce pesti ai sa vada daca la ai mei le-ar place ?

Re: retete de mancare pentru pesti

ce pesti ai sa vada daca la ai mei le-ar place ?

nu am inteles intrebarea!

Re: retete de mancare pentru pesti

"P.S.Reteta nu imi apartine! dar o folosesc cu scucces de ceva vreme"
asa ai zis tu. eu am intrebat ce pesti ai ?
sa vada daca am si eu aceleasi specii si daca le-ar place mancarea.

10

Re: retete de mancare pentru pesti

am spus ca reteta e buna incepand de la discusi pana la vivipari..hai sa-ti dau exmeple..eu am folosit-o la scalari,vivipari,betta,colisa,gurami,tetrazona

11

Re: retete de mancare pentru pesti

Va salut!Reteta colegului nostru e super ok.Dar ca si intrebare;de ce punem ingrediente pe care de altfel pestii le-ar savura cu placere, si neamestecate in mixtura?Aici ma refer la granule.Folosesc o reteta aproximativ asemanatoare;;dar in loc de banana si morcov ,folosesc cu succes mazare boabe congelate zdrobite,iar pentru discus adaug uneori urzica fiarta.Eu dupa ce trec ingredientele de mai multe ori prin robot ,pt. o omogenizare mai buna; o congelez sub forma de batoane, la grosimea mainii,dupa care o dau pe razatoare ca sa fie si mai marunta si o recongelez in foi de cca. 3-4 mm.grosime in naylon.In acest fel se poate rupe o bucata de dimensiunea necesara pestilor pe care-i hranim.   off-topic; la atatea ingrediete pe care le contine aceasta mixtura ,,daca mai adaugati si un pahar de vin...atunci ma bag si eu in acvariu!! :pls

12

Re: retete de mancare pentru pesti

albinik A scris:

,,daca mai adaugati si un pahar de vin...atunci ma bag si eu in acvariu!! :pls

Foarte tare replica.  :apl
Mi se pare ca e cam multa ''agitatie'' in bucatarie pentru a pregati ce altii deja au facut cu ceva timp in urma. Nu zic ca reteta pe care o prepari nu ar fi buna, sunt convins ca multumeste foarte multi pofticiosi din acvariu dar ce fac de exemplu acei acvaristi mai tineri care nu isi incalzesc pentru ei mancare dar apoi sa prepare pentru pesti.
Reteta prezentata e foarte utila pentru ca faci economii la buget, leu cu leu se face mie.  big_smile
Eu, personal, culeg roadelele munci inginerilor de la JBL. Au gama foarte diversificata si nu trebuie sa ma bat cu sotia in bucatarie smile


Nu a fost la subiectul propus de moderator si de aceea imi cer scuze de OFF TOPIC.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

13

Re: retete de mancare pentru pesti

Buna as dori sa stiu si gramajul la vitamine
Calciul e bun ala de la farmacie? (care se pune in pahar si se dizolva?)
iar spirulina activant si fishtamin de unde pot sa iau?
astept raspuns cu nerabdare pt a ma apuca de RETETA tongue