Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

bradraqua A scris:
mirceajifcu A scris:

Doamne ce frumos suna "mirceajifcu" diamant  lol  lol ! Multumesc!

   Pe piata de diamante se tranzactioneaza doua feluri de diamante: brute si slefuite! Ambele au valoare dar orice diamant brut se viseaza slefuit...! wink
   Asta nu a fost preluata de pe "ziare.ro"! lol

Eu sunt un diamant brut in curs de slefuire in tainele acestui hobby! Si oricum nici un diamant nu se viseaza ... "avertizat" smile) asa ca eu sunt fericit in ipostaza mea de pietroi pretios  lol  lol .
PS: Si ziarele sunt o sursa importanta de informare, daca e vorba de stiinta, nu de politica si scandaluri!

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Adrian_ A scris:

Scuze pentru ce, mai exact? M-am dus eu dupa mirceajifcu pe vreun topic sa provoc scandal acolo, cum a facut el aici?

Eu mi-am cerut scuze in primul rand comunitatii care activeaza pe acest forum pentru ca nimeni nu intra aici sa citeasca certuri, nu tie! La fel ai fi putut face si tu wink. Intentia mea nu a fost de a provoca scandal, ci pur si simplu o discutie, dar nu am nimerit, se pare, omul pentru asa ceva!

23

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

N-am observat sa-ti fi adresat vreun cuvant dintre cele pe care le-am scris aici, iar cauti scandal?  roll Bucuria ta ca ti-a sters bradraqua mesajele de aici si acum poti sustine linistit ca ai cautat o discutie, nu? roll

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Adrian_ A scris:

N-am observat sa-ti fi adresat vreun cuvant dintre cele pe care le-am scris aici, iar cauti scandal?

Nu mi te-ai adresat direct, m-am simtit prin simplul fapt ca vorbeai despre un anumit mirceajifcu, care din intamplare sunt eu. Si nu inteleg de ce te tot simti ofensat, orice as spune. Am inceput de la faptul ca ti-am sugerat sa muti termometrul si tubul de la filtru pe alt geam si ai luat-o pe drumul tau intunecat. Hai sa ne oprim inainte sa deraiezi iarasi! Succes in activitatea ta, orice ai face wink!

25

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Adrian_ A scris:
bradraqua A scris:

Mirceajifcu a facut demersurile necesare pentru ridicarea sanctiunii, si-a cerut scuze (in cadrul unui alt topic dar este valabil), celalalt beligerant, inca nu...!

Scuze pentru ce, mai exact? M-am dus eu dupa mirceajifcu pe vreun topic sa provoc scandal acolo, cum a facut el aici?

Am citit ce ai scris apropo de faptul ca pentru tine nu este extrem de important cine provoaca si cine da curs unei provocari. N-are rost sa mai comentez, nici n-as mai fi scris nimic aici daca nu postai mesajul asta.
  Noroc ca nu merge treaba si in viata reala dupa principiul enuntat de tine, altfel ar fi puscariile pline de oameni care s-au aparat cand a incercat un infractor sa le dea in cap pe strada...

   Apetenta ta pentru polemica (ce-i drept uneori provocat fiind) este evidenta, asa ca eu nu-i mai dau curs, urmez linia pe care mi-am propus-o in legatura cu medierea acestui forum, indiferent de parerea ta, unicul in masura sa ma admonesteze fiind proprietarul acestui site! Pina la aceasta eventuala corectie din partea lui, spre necazul tau, eu tai si spinzur! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Eu zic ca proprietarul site-ului e singurul in masura sa te sanctioneze. Sa te admonesteze poate orice user, ca dreptul al opinie inca mai exista, nu?  lol  Sau l-ai avertizat si pe el?  lol

27 Editat de mirceajifcu (2011-09-01 15:42)

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Adrian_ A scris:

Eu zic ca proprietarul site-ului e singurul in masura sa te sanctioneze. Sa te admonesteze poate orice user, ca dreptul al opinie inca mai exista, nu?  lol  Sau l-ai avertizat si pe el?  lol

Vezi ca iar esti pe langa subiect, dar scrii doar sa te aflii in treaba:

ADMONESTÁ, admonestez, vb. I. A mustra cu severitate (în calitate oficială); a dojeni aspru (pe un subaltern). – Din fr. admonester.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de ana_zecheru | Greșeală de tipar | Permalink

ADMONESTÁRE, admonestări, s. f. Acțiunea de a admonesta și rezultatul ei; (concr.) act, adresă oficială care conține o mustrare etc. adresată cuiva; admonestație, admonițiune (2). – V. admonesta.
Si nu continui cu exemplificarile. Deci cum poate orice user sa il "certe oficial" pe bradraqua? Inca o data dovedesti ca inteligenta fuge dupa tine, dar tu esti muuuult mai rapid ca ea!

PS: Mai mult ca sigur in capul tau era "apostrofa"! Si ma opresc aici ca sa nu fiu iarasi admonestat wink de administratorii siteului!

28

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

mirceajifcu A scris:

Vezi ca iar esti pe langa subiect, dar scrii doar sa te aflii in treaba:

ADMONESTÁ, admonestez, vb. I. A mustra cu severitate (în calitate oficială); a dojeni aspru (pe un subaltern). – Din fr. admonester.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de ana_zecheru | Greșeală de tipar | Permalink

ADMONESTÁRE, admonestări, s. f. Acțiunea de a admonesta și rezultatul ei; (concr.) act, adresă oficială care conține o mustrare etc. adresată cuiva; admonestație, admonițiune (2). – V. admonesta.
Si nu continui cu exemplificarile. Deci cum poate orice user sa il "certe oficial" pe bradraqua? Inca o data dovedesti ca inteligenta fuge dupa tine, dar tu esti muuuult mai rapid ca ea!

PS: Mai mult ca sigur in capul tau era "apostrofa"...


  Bradraqua, dupa cum vezi nu ii raspund nimic. Ai de gand sa faci ceva apropo de aceste provocari repetate, aruncate aiurea in discutia dintre noi de acest individ?  roll


Si ca sa nu ramana vreun cititor nevinovat cu impresii gresite:

ADMONESTÁ, admonestez, vb. I. A mustra cu severitate (în calitate oficială); a dojeni aspru (pe un subaltern). – Din fr. admonester.

Sursa: DEX '98

A ADMONESTÁ ~éz tranz. (persoane) A mustra cu severitate în mod oficial. /<fr. admonester

Sursa: NODEX

ADMONESTÁ vb. I. tr. A dojeni, a mustra aspru (mai ales un subaltern). [< fr. admonester].

Sursa: DN

ADMONESTÁ vb. tr. a mustra cu severitate, a dojeni. (< fr. admonester)

Sursa: MDN

ADMONESTÁ, admonestez, vb. I. Tranz. A mustra cu severitate (în calitate oficială); a dojeni aspru (pe un subaltern). – Fr. admonester.

Sursa: DLRM

ADMONESTÁ vb. v. certa.

Sursa: Sinonime

http://dexonline.ro/definitie/admonesta

Dupa cum se poate vedea, sensul initial, provenit din franceza, a fost extins in limba romana. Cred ca nu e gresit sa punctez faptul ca un om inteligent citeaza complet informatia relevanta si da linkul la sursa  roll

29 Editat de mirceajifcu (2011-09-02 23:54)

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Adrian_ A scris:

Dupa cum se poate vedea, sensul initial, provenit din franceza, a fost extins in limba romana.

De unde ai dedus tu ca in franceza inseamna altceva? Hai sa iti arat cat esti de ... total pe langa subiect.

ADMONESTER, ADMONÉTER, verbe trans.
A.− En gén. [En parlant gén. d'une pers. exerçant une autorité soc., mor. sur un subordonné, un inférieur, notamment d'un adulte envers un enfant]
En gén. [En parlant gén. d'une pers. exerçant une autorité soc., mor. sur un subordonné, un inférieur, notamment d'un adulte envers un enfant]

B.− Spéc., DR. [En parlant du juge − ou, p. ext., d'un représentant quelconque de la loi − exerçant son autorité surtout envers un mineur − ou envers tout individu − non passible d'une peine infamante]
(am subliniat ce trebuie sa intelegi).

Adrian_ A scris:

Cred ca nu e gresit sa punctez faptul ca un om inteligent citeaza complet informatia relevanta si da linkul la sursa  roll

Ca de obicei, iar gresesti sad. Se pare ca la tine e un obicei sa faci pe inteligentul cu ... greseli pe care nu le realizezi. Fiind vorba de un forum, si nu de o lucrare stiintifica, cele prezentate aici nu trebuiesc "dovedite", dar e indicat cand dai o informatie sau folosesti un cuvant sa fii bine pus la punct cu insemnatatea ei / lui.

30

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Mi-e mila, sincer  roll

Adrian_ A scris:

Dupa cum se poate vedea, sensul initial, provenit din franceza, a fost extins in limba romana.

Pentru persoanele aflate in deplinatatea facultatilor mintale, asta inseamna ca in limba franceza cuvantul admonesta are un sens (cel prezentat de jifcu mai sus)  iar in limba romana acest sens a fost extins (vezi definitia completa din Dex, pe care am prezentat-o).

Desigur, pentru un tacanit afirmatia mea inseamna orice vrea el sa insemne  roll

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Te rog sa renunti la apelative, doar sa incerci sa iti sustii punctul de vedere! Cuvantul acela inseamna tot aia si in romana, si in franceza, certarea unui subordonat, daca si citesti ce ai copiat acolo...

32

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Roata morii se-nvarteste, TAC TAC TAC  lol

ADMONESTÁ vb. tr. a mustra cu severitate, a dojeni. (< fr. admonester)

Sursa: MDN

ADMONESTÁ vb. v. certa.

Sursa: Sinonime

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Din 4 definitii, printre care si cea mai elocventa, DEX 98 la care ai facut referire, ai luat-o pe cea care ti-a convenit  lol  lol , unde le-a fost lene sa scrie la sfarsit inca un cuvant, subaltern si apoi imi dai si din dictionarul de sinonime lol  lol  lol . Hai salut ca esti amuzant!

34

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

E lucru stiuct ca nebunii gasesc amuzante tot felul de lucruri  roll  Inclusiv citarea completa a unor definitii din Dex, linkurile la sursa si alte maruntisuri de-astea  roll
Lasa mai jifcule, tu sa fii sanatos  lol

Despre parametrii apei inteleg ca n-ai nimic de zis, nu? Bun, poate lasi topicul in pace, ia sa vedem, reusesti?

35 Editat de mirceajifcu (2011-09-04 14:48)

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Adrian_ A scris:

E lucru stiuct ca nebunii gasesc amuzante tot felul de lucruri  roll  Inclusiv citarea completa a unor definitii din Dex, linkurile la sursa si alte maruntisuri de-astea  roll
Lasa mai jifcule, tu sa fii sanatos  lol

Asta ai inteles, ca rad de citate sau de tine si de faptul ca ai luat singura definitie incompleta din toate cele 5 si iti sustii punctul de vedere cu ea? Ma rog, sa fii si tu sanatos sa incheiem totusi discutia asta care nu aduce nimic bun, nici creier in capul tau, nici liniste in asa zisa mea nebunie!

Daca tot vrei sa stii, ca ma gandesc ca pe nimeni altcineva nu intereseaza, cum cred ca nici topicul nu prea creeaza interes, in Moosbach 92709 Germania valorile apei sunt urmatoarele:
KH 6, GH 6, PH 7, NO2 0.2, NO3 0,20 cu teste JBL.
Iar in Burkhardsrieth, Pleystein unde stau acum sunt: KH 2, GH 2, PH 7.3, NO2 si NO3 la fel ca mai sus.
Bucuros? Acum stii ca daca vrei sa te muti aici trebuie sa iti aduci KH si GH+ sau CaCO3 (pt GH+) si NaHCO3 (pt KH+).

36

Re: Valorile principalelor teste pentru apa de la robinet din sectorul 1

Jifcule, daca mai aveai un singur neuron sanatos in cap lasai de mult topicul asta in pace. Pe de o parte pentru ca pur si simplu n-ai cum sa contribui la el cu date utile (tocmai ai constatat si tu asta, greu dar ti-ai dat seama) si pe de alta parte pentru ca nici dpdv teoretic n-ai avut nimic inteligent/util/coerent de zis. Ba chiar dimpotriva, te-ai facut de ras incercand sa sustii ca o comparatie intre datele obtinute de diversi acvaristi care locuiesc in aceeasi zona ar fi inutila.

De fapt, singurul lucru pe care l-ai facut a fost sa-ti manifesti plenar fixatia maniacala pe care ai facut-o apropo de persoana mea.