Re: 360L plantat pt piranha

Am modificat-o, am scos o gramada de crengi pentru un plus de apa si spatiu pentru ca monstruletii sunt deja cam cat trei sfert de palma. Am dat 5 bucati (sunt in shop pusi la vanzare), dar am citit undeva ca daca sunt mai putini se simt mai in largul lor pentru ca nu au incredere unii in altii si sa stii ca e adevarat. Acum nu mai stau toti ascunsi intr-un colt, stresati ca daca stau singuri vor fi atacati  lol . Daca reusesc sa ii vand pe toti, imi cumpar discusi. Daca nu, astept sa se faca mari, ii frig si iau discusi  lol  lol .

Re: 360L plantat pt piranha

Azi monstruletii mei au luat drumul Sloveniei. A intrat la apa acvariul si a devenit cam mic pentru ei si am decis sa le caut un stapan mai generos, ca spatiu :X. Zis si facut.
I-am inlocuit, dupa un schimb masiv de apa cu 4 scalari si 10 neoni , asa ca pregatire mentala pentru discusi.

Re: 360L plantat pt piranha

aha!pacat ca nu-i mai ai|!si ai mei s-au marit dar inca ii mai tin!se simt ok ,mai am 7 si neonii tot acolo sunt!le mai dau cate un caras la 2 zile pe langa pui si inima de vita.acvariu tot asa arata,e totul opk si voi posta cateava poze cu evolutia pestilor.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

84

Re: 360L plantat pt piranha

Mircea, prietena ta cred ca este cea mai fericita... i-au ramas doar momentele normale la care sa tipe lol
   Dane tu lasa vrajeala si treci la topicul tau, si mai baga cateva poze acolo cu acvariul ala superb big_smile

Re: 360L plantat pt piranha

ok,hai ca bag cateava in seara asta
,dar nu sa schimbat nimic,adica il mentin cum este,evolueaaza doar pestii si apa ca sa zic asa  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: 360L plantat pt piranha

Ancistrus A scris:

Mircea, prietena ta cred ca este cea mai fericita... i-au ramas doar momentele normale la care sa tipe lol

Si la mine au ramas doar momentele normale in care sunt nevoit sa o bat  lol , dar stai ca in curand incepe iar iureshul cu discusii cand am "timp" ($$). Deocamdata eu nu am trecut de stadiul de inmultit scalari, nu vreau sa sar la discusi sa o dau in bara. Am luat niste scalari (cred ca voalati)  negri. Neonii se inmultesc prin acvariu? La cat sunt de ieftini ma gandesc ca da, de citit in schimb nu am citit prea multi sa se laude cu asa ceva.
Intrebare: platy costatus sunt rautaciosi cu cine isi permit (au cam 12 cm si au trait pana acum cu resturi de carne de la piranha) sau raman mai departe la locul lor sub buturugi?

Re: 360L plantat pt piranha

Neonii sunt foarte greu de inmultit .In primul rand trebuie formata o pereche , aceasta pereche nu trebuie sa fi stat niciodata intr-o apa mai dura de 1-2GH , iar bazinul in care se pune perechea trebuie sa aibe duritatea max 1GH, iar coloana de apa sa fie cam de 10-15 cm.Odata ce au depus trebuie scosi parintii,iar bazinul acoperit cu o patura ceva ca sa nu intre nici pic de lumina pentru ca icrele sunt sensibile la lumina . Abia dupa 3 zile se salta cate un  pic patura sa mai intre lumina dar cate putin , o latura pe zi .E munca grea , de aia nu prea se lauda nimeni lol

Re: 360L plantat pt piranha

Si atata chin pentru pesti de 1 euro bucata  lol  lol? Sa fim seriosi. Mai bine pun doua perechi de ramirezi electric blue si isi vad singuri de treaba, sa nu zic ca sunt si mult mai frumosi.

Re: 360L plantat pt piranha

Super tare acvariul.... Si mie mi-ar trebui unul asa de mare si asa de frumos....

Re: 360L plantat pt piranha

Mersi, din pacate a devenit prea mic pentru pestisori si a trebuit sa ii dau si cu asta topicul se incheie, voi deschide altul nou cu noul setup si noii locatari.