61

Re: Acvarist nou

hambros2001 A scris:

Salut. Felicitari pentru acvarii. Nu am inteles daca ai dat barbus tetrazona de tot sau i-ai mutat in alt acvariu. Imi plac mult cum arata si mi-ai dat o idee pentru viitorii mei pesti. Ai intampinat probleme cu ei?

Merci ptr aprecieri.
Am vandut cei 12 Barbusi +ancistrus-ul (bonus) si am luat 4 Gourami. (acum am cei 4 Gourami, 3 Golden Barb, 1 Otto, 1 SAE si 2 Cory)(melcul din poze o sa plece). Singura "problema" era ca nu mai puteam sa bag si alti pesti. Am incercat cu un Betta si l-au atacat ca in filme. Erau stapani in acest acvariu. Am gasit si un Golden Barb batut. Nu am avut probleme cu ei.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

62

Re: Acvarist nou

Un nou aranjament, o planta noua, = sedinta foto.(sper sa va placa)
Am descoperit ca mai am 2 RCS in acvariu care au scapat cu viata din "falcile" tetrazoanelor.  lol
Ca sa definitivez "biotopul Asia", mai trebuie sa schimb Anubiasul cu........o cryptocoryna. Eu vreau sa gasesc una rosie/caramizie ca sa sparg verdele. M-am gandit la o cryptocoryna ptr ca este tot din zona Asiatica si nu este o planta cu pretentii ridicate.
Astept si alte propuneri ptr inlocuirea Anubiasului.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

63

Re: Acvarist nou

Barclaya longifolia, Myriophyllum tuberculatum, Rotala macrandra, Rotala rotundifolia.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

64 Editat de BGD46 (2012-02-11 16:05)

Re: Acvarist nou

Baracuda A scris:

Barclaya longifolia, Myriophyllum tuberculatum, Rotala macrandra, Rotala rotundifolia.

Multumesc mult  ptr ajutor.
La Barclaya longifolia ma gandisem si eu ptr ca este o planta "easy". Am sanse sa gasesc in Bucuresti o planta ca asta din poza?

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

65

Re: Acvarist nou

BGD46 A scris:
Baracuda A scris:

Barclaya longifolia, Myriophyllum tuberculatum, Rotala macrandra, Rotala rotundifolia.

Multumesc mult  ptr ajutor.
La Barclaya longifolia ma gandisem si eu ptr ca este o planta "easy". Am sanse sa gasesc in Bucuresti o planta ca asta din poza?

   Daca Barclaya longifolia este o planta "easy", o sa vezi, cind o vei avea in acvariu! Prin magazine nu o sa prea gasesti, mai degraba pe la sectiunea vinzari, de pe forum. Parca o avea Codrut, din Suceava.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

66

Re: Acvarist nou

Baracuda A scris:
BGD46 A scris:
Baracuda A scris:

Barclaya longifolia, Myriophyllum tuberculatum, Rotala macrandra, Rotala rotundifolia.

Multumesc mult  ptr ajutor.
La Barclaya longifolia ma gandisem si eu ptr ca este o planta "easy". Am sanse sa gasesc in Bucuresti o planta ca asta din poza?

   Daca Barclaya longifolia este o planta "easy", o sa vezi, cind o vei avea in acvariu! Prin magazine nu o sa prea gasesti, mai degraba pe la sectiunea vinzari, de pe forum. Parca o avea Codrut, din Suceava.

Multumesc ptr sfaturi.  ^:)^
Pana la urma am schimbat Anubiasul pe o cryptocoryna wendtii brown. Nu e mare.....ca aia verde din stanga, dar astept sa creasca un pic ca sa pot pune o poza noua. De fapt, am 2 cryptocoryne brown (una mai inalta si una mai pitica) Cred ca amandoua sunt wendtii. Sau.....una este undulata.  :omfg
Poate pun o poza sa iti dai cu parerea.  ^:)^

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

67

Re: Acvarist nou

Una cu blitz si una fara. Eu am impresia ca sunt amandoua cryptocoryne wendtii brown. Am citit ca poate creste asa inalta daca este prea "ascunsa" si iese la lumina.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvarist nou

Asa mi se pare si mie , poate are altcineva un ochi mai experimentat .  :fconf

69 Editat de BGD46 (2012-02-14 01:51)

Re: Acvarist nou

Intre timp, am primit si raspunsul de la persoana de la care am luat plantele.
Aia mica este cryptocoryne wendtii brown si aia inalta este cryptocoryne undulata.  big_smile
Noi sa fim sanatosi si plantele sa creasca frumos si fara alge.  smile

"Ca parte din grupul Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne undulata se afirmă prin aceeași ușurință de creștere ca și alte specii din același grup. Aceste specii cresc în apă nefertilizată, sub iluminare scăzută, dar creșterea va fi proporțional mai slabă iar planta va crește mai înaltă.
Cu frunzele sale maronii, ușor ondulate, uneori marmorate, Cryptocoryne undulata este o specie unică pe care acvariștii o folosesc adesea în zona de mijloc a acvariului."

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

70

Re: Acvarist nou

Poza stanga Cryptocoryne wendtii "brown", poza dreapta Cryptocoryne undulata. Vezi si tu care cum seamana big_smile

71

Re: Acvarist nou

Ancistrus A scris:

Poza stanga Cryptocoryne wendtii "brown", poza dreapta Cryptocoryne undulata. Vezi si tu care cum seamana big_smile

Probabil ca trebuie sa mai astept pana cand se dezvolta cat de cat plantele, ca sa imi fac o idee. Am dat pe Goagal cautare imagini "cryptocoryne undulata" si "cryptocoryne wendtii brown". Este interesant ce imagini apar. Unele sunt asemanatoare cu planta mea.....altele sunt verzi asa cum ai postat si tu....etc.
Pana la proba contrarie......important este ca 99.9% sunt din aceiasi familie (Araceae), si sunt din zona Asiatica (Sri Lanka). Am citit ca exista foarte multe variante de cryptocoryne si tocmai din cauza asta se confunda usor. Daca vezi ce poze prezinta tropica.com la aceste plante........no comment.
Merci oricum ptr observatie.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

72

Re: Acvarist nou

Pe tropica nu te prea poti baza. Am cautat si eu niste plante si nu prea corespundeau la aspectul estetic. Poate si din cauza ca ei isi fac soiuri proprii sau hibrizi. Tropica Wendtii poate nu e totuna cu ce cumperi din alta parte. Zic si eu.

73

Re: Acvarist nou

Aseara am avut o surpriza placuta. Si-a facut aparitia un RCS. In principiu, stiam ca am doar 2 creveti, dar nu mai stiam nimic de ei.
Omul a mancat, a tras de fiare, si a fost la solar (ptr ca e super rosu). Mi se pare ca e foarte mare. Are cam 2 cm.  :omfg
Pe spate are ca o dunga din cap in coada care este rosu mat. E normal?

Poze mai clare......nu am.  big_smile

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

74

Re: Acvarist nou

Dunga e normala, si roseata big_smile

75

Re: Acvarist nou

Mici modificari.......biotopus maximus...  big_smile

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvarist nou

Imi place  :apl  este natural si linistitor , un adevarat colt de natura :fok

Re: Acvarist nou

danielt A scris:

Pe tropica nu te prea poti baza. Am cautat si eu niste plante si nu prea corespundeau la aspectul estetic.

Hai ma Daniele ca asta mi-a placut  lol ! Daca nici pe Tropica nu te poti baza, atunci o lasam dracu de acvaristica si ne apucam de pescuit cu harponul  lol . Aici in Germania cand cumperi plante "tropica" e ca in Romania cand cumperi o masina "rulata numai afara".

78 Editat de BGD46 (2012-03-28 00:51)

Re: Acvarist nou

MariusMinu A scris:

Imi place  :apl  este natural si linistitor , un adevarat colt de natura :fok

Merci!
Chiar sunt multumit de "noua" imagine a acvariului meu. Este chiar ca in poze.  big_smile
Am schimbat si substratul (cu care am avut mici neintelegeri si inca mai am  mad ), dar eu sper sa ne imprietenim.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

79

Re: Acvarist nou

Inca doua ca sa nu ploua.  lol  :pp

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

80

Re: Acvarist nou

Am revenit cu un nou inceput. (160 lit)
Acvariul este in "constructie". Azi am pus doar apa, substrat si niste crengi.
Pestii asteapta in acvariul lor pana este gata casa noua.

Eu l-as lasa asa...... dar nu ma inteleg cu consoarta care vrea plante.  :stupid

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."