81

Re: Acvarist nou

Imi plac mult crengile tale.Ce lemn sunt si de unde le-ai luat? :fok

82

Re: Acvarist nou

tabaks A scris:

Imi plac mult crengile tale.Ce lemn sunt si de unde le-ai luat? :fok

lol  Toata lumea ma intreaba de crengi...  lol
Este salcie ondulata. Le am de la un prieten care le-a adus ptr nevasta lui ca sa faca niste ornamente intr-o vaza.  big_smile  Ce a ramas..... am luat eu.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

83

Re: Acvarist nou

Ar merge  o aglomerare de crengi si mai mari si cele existente ,niste plante de suprafata si ici colo  anubias.Ar da bine .

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

84

Re: Acvarist nou

gogosanuc A scris:

Ar merge  o aglomerare de crengi si mai mari si cele existente ,niste plante de suprafata si ici colo  anubias.Ar da bine .

O sa mai bag crengi (ca mai am  big_smile )
La plante.....bag ce am in acvariul unde stau pestii: Microsorum, valisneria si niste cryptocoryne.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

85

Re: Acvarist nou

Aaaaaaaaaa.... gata stiu.In Herastrau gasesc.
Maine ma gasiti in salciile din Herastrau.
Multumesc! Bafta cu proiectul tau! :noroc

86

Re: Acvarist nou

A venit filtrul + lampa si i-am dat drumu....
Am bagat ceva plante.......si am mai pus cateva crengi.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvarist nou

Este un acvariu frumos colega  :sok Speram ca pe viitor sa vedem și evoluția lui  wink

88

Re: Acvarist nou

lup cosmin A scris:

Este un acvariu frumos colega  :sok Speram ca pe viitor sa vedem și evoluția lui  wink

Multumesc!
Nu sunt foarte multumit de ce am realizat......dar vorba ta......sa vedem si evolutia....  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvarist nou

Foarte frumos ce incerci sa faci !

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

90

Re: Acvarist nou

Un inceput promitator.  :sok 
Cred ca mergi spre ceva wild, spre sa-ti si iasa.
Bafta!

91

Re: Acvarist nou

Arata foarte bine acvariul felicitari...sa ne ti la curent cu evolutia..  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

92

Re: Acvarist nou

bogdivaio A scris:

Un inceput promitator.  :sok 
Cred ca mergi spre ceva wild, spre sa-ti si iasa.
Bafta!

Multumesc!
Da, incerc sa obtin un acvariu biotop. (astea sunt acvariile care imi plac cu adevarat)

P.S.
Multumesc tuturor ptr aprecieri.
Urmeaza poze noi.  big_smile

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

93

Re: Acvarist nou

Deci:
Au plecat cei 6 Golden Barb si 1 SAE. Datorita alergatului cu plasa prin acvariu, am scos toate lemnele , pe care le-am reasezat.
Au venit 3 melci asasini si ......"vedeta" acvariului: un Guram Lalia frumos, super prietenos si .......dragalas.
Am mai plantat o cryptocorina brown.....
In urma recensamantului, avem: 2 Moon light gurami, 2 Gurami albastri (ca niste balene), 1 Guram galben (femela), 1 Dwarf guram lalia, 1 Oto, 3 Cory, 3 Melci asasini si vreo 40 RCS.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvarist nou

Foarte frumoasa vedeta :flove  Bafta in continuare !

Re: Acvarist nou

Superb acvariul nou domnule Bogdan dar am o intrebare despre lampa : nu te deranjeaza vizual lampa aceea pentru ca nu are marginile mai lungi incat sa nu vezi o parte din neon ? daca te uiti atent apare intr-una din pozele tale! si-apoi nu e mai fain un bazin cu capac ? adica unul in care nu se depune praful si microbii de exemplu? imagineaza-ti ca stranuti spre acvariu iar apa e un mediu mult mai bine conductor pentru microbi fata de  aer! imagineaza-ti altceva stai la etajul 1 si tocmai se dau copacii cu solutii impotriva daunatorilor iar aerul tau conditionat e deasupra bazinului smile

stiu ca suna ca povestea lui Creanga cu drobul de sare; eu de exemplu mi-am transformat acvariul in mausoleu cu easy carbo asa ca ... orice e posibil!

numai bine,

Sergiu

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

96

Re: Acvarist nou

sergiu.drgomir A scris:

Superb acvariul nou domnule Bogdan dar am o intrebare despre lampa : nu te deranjeaza vizual lampa aceea pentru ca nu are marginile mai lungi incat sa nu vezi o parte din neon ? daca te uiti atent apare intr-una din pozele tale! si-apoi nu e mai fain un bazin cu capac ? adica unul in care nu se depune praful si microbii de exemplu? imagineaza-ti ca stranuti spre acvariu iar apa e un mediu mult mai bine conductor pentru microbi fata de  aer! imagineaza-ti altceva stai la etajul 1 si tocmai se dau copacii cu solutii impotriva daunatorilor iar aerul tau conditionat e deasupra bazinului smile

stiu ca suna ca povestea lui Creanga cu drobul de sare; eu de exemplu mi-am transformat acvariul in mausoleu cu easy carbo asa ca ... orice e posibil!

numai bine,

Sergiu

Salut Sergiu, si multumesc ptr aprecieri.
Pozele in care ai vazut neoanele sunt facute de jos. (stand ghemuit) In pozitie normala nu se vad si nici cand stau pe canapea. Am avut acvariu cu capac si mi se pare mai lejer, dar in varianta asta am putut sa jonglez mai bine cu lumina (vezi diferenta fata de ultimele 2 poze  big_smile  )
Nu stau la etj 1.  lol Stau la casa si nici aerul conditionat nu bate spre acvariu.
Acvariul are un "capac" facut din plexi, care se sprijina pe intaritoare. Doar in laterale exista cate 1.5 cm neacoperiti.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

97

Re: Acvarist nou

MariusMinu A scris:

Foarte frumoasa vedeta :flove  Bafta in continuare !

Merci  ^:)^  ^:)^

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvarist nou

Domnule Bogdan ... ma simt vinovat deja ... ar trebui sa ma aresteze astia pentru infractiunea de "dat cu parerea" tongue! dar dac'ar fi asa ... n-ar mai avea cine sa plateasca conform Legii 571/ 2003 (parca) ... sunt curios cati au sa google legea sa vada despre ce-i vorba!

Succes in continuare si iti dau si tie acelasi sfat pe care i l-am mai dat unui Domn pe aici nu te sfii cu pozele; mai fain e sa ai mai multe poze urate decat 10 poze "perfecte"!

Sergiu

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092