61

Re: BBA

Ancistrus A scris:
LupuMoralist A scris:

Seachem Matrix are rol de diminuare al nitratilor

   De Matrix se spune ca are rol de a diminua amoniacul, nitritii si nitratii (bai da-l incolo... smile), pe cand deNitrate are rol principal de a diminua nitratili... asa spun cei de la Seachem wink

   Corect dar deNitrate este un mediu biologic care se foloseste la pompe/filtre cu debitul pina in 200 litri/ora!
   Sa fim seriosi, orice mediu biologic (Matrix, Siporax, Eheim, etc.) lucreaza in egala masura, prin bacteriile care il colonizeaza, pentru mentinerea mai multor parametri, in cote acceptabile (pentru Lupul moralist)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BBA

Imbucurator e ca algele stagneaza, ca si nivelul nitratilor mei la 50  lol . Mi-ar parea rau sa arunc plantele sa nu le pot pune in setupul nou ca unele au fost relativ scumpe. Un echinodor gigant e 20 de euro :-ss...

63

Re: BBA

mirceajifcu A scris:

Pai cand bag apa inapoi fac un "dus" al substratului, ma plimb printre plante sa ridic ce pot sa fie aspirat de filtre. Mai mult nu pot face fara sa distrug totul. .


Procedezi gresit. Ia un furtun de 16/22 si cand scoti apa cu el apropie-l de substrat exact la distanta la care aproape ca-ti trage substratul (chestia asta necesita putina practica, dar exerseaza si tu undeva langa peretele din fata, pe un colt pe care-l poti reface repede). Dupa ce ai prins spilul, baga-te cu el printre plante, intrand in boscheti din lateral nu de sus, ca sa nu le faci ferfenita. O sa fii uluit de ce iese in lighean, iti garantez  lol

Smecheria cu impinsul mizeriei cand pui apa mergea daca aveai filtrare mecanica buna in bazin, dar tu n-ai, asa ca majoritatea mizeriei se aseaza la loc intre plante.

64 Editat de mirceajifcu (2011-10-25 18:03)

Re: BBA

Pai nu iti imagina ca in momentul cand trag apa o fac doar intr-un colt si apoi reumplu. Incerc printre frunsa sa ma bag cat pot, din toate partile, dar ... nu pot spune ca asta e o aspirare riguroasa a sunstratului.
Si daca doua filtre e1500 nu sunt de ajuns la un acvariu de 360 brut, ce ma sfatuiesti sa cumpar la viitorul proiect cu litraj de 4 cifre? Masina de spalat?
Ce inseamna pt tine o filtrare mecanica buna? Da-mi exemple concrete pe acvariul meu...

65 Editat de LupuMoralist (2011-10-25 18:49)

Re: BBA

mircea, vezi ca am prezentat pe forum ceva ce te-ar putea ajuta la aspirarea substratului in locurile plantate

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -substrat/

nivelul nitratilor tai este alarmant. eu am ajuns aproape la 0 duminica si am inceput deja fertilizarea cu nitro. iti sugerez sa incerci pt o saptamana sa nu mai hranesti pestii cu carne cruda si sa faci dupa aceea niste masuratori

Pescar hoinar

66

Re: BBA

LupuMoralist A scris:

nivelul nitratilor tai este alarmant. eu am ajuns la 0 duminica si am inceput deja fertilizarea cu nitro.

   Nitrati 0?? :omfg

Re: BBA

0 curat nu era. hai sa zicem 1  :fok

Pescar hoinar

68

Re: BBA

LupuMoralist A scris:

0 curat nu era. hai sa zicem 1  :fok

   Asta inseamna acvariu deciclat :fok

69

Re: BBA

mirceajifcu A scris:

Pai nu iti imagina ca in momentul cand trag apa o fac doar intr-un colt si apoi reumplu. Incerc printre frunsa sa ma bag cat pot, din toate partile, dar ... nu pot spune ca asta e o aspirare riguroasa a sunstratului.
Si daca doua filtre e1500 nu sunt de ajuns la un acvariu de 360 brut, ce ma sfatuiesti sa cumpar la viitorul proiect cu litraj de 4 cifre? Masina de spalat?
Ce inseamna pt tine o filtrare mecanica buna? Da-mi exemple concrete pe acvariul meu...


Mai, ti-am zis mai sus, filtrele tip canistra sunt filtre de debit, nu de viteza. Fa un experiment, arunca vreo cateva bobite de mancare ceva mai grea, gen Tetra Discus, in apropierea sorbului unui filtru extern, si vezi de la ce distanta n-o mai trage.  In plus, s-ar putea sa constati ca din ala plin cu Siporax iese ceva materie rosie, doar usor faramitata  lol , daca totusi intra vreo boaba in el.

O sa ai o surpriza si o sa intelegi de ce alea doua e1500, dintre care unul oricum plin cu siporax si celalalt doar cu cativa bureti si in rest materiale bio cu granulatie relativ mare nu fac nici o branza apropo de filtrarea mecanica.

La ce acvariu si ce populatie ai tu acolo, eu as pune doua Resun 2500, burdusite doar cu vata de perlon, cate unul in fiecare colt din spate. Si as schimba perlonul saptamanal, daca nu si mai des.

Ia intai unul, si cand schimbi prima oara perlonul o sa intelegi ce vreau sa zic.

P.S. Apropo de ce a zis Lupu Moralist, sunt sanse mari ca nitrati=0 sa insemne fie acvariu deciclat, fie test facut incorect.

70 Editat de LupuMoralist (2011-10-25 19:11)

Re: BBA

si cu nitratii consumati de plante, tot acvariu deciclat se numeste?

ia spuneti-i voi si acestui fost campion olandez ca si-a castigat concursurile cu acvariul deciclat...

"When I read this story I tried his method in my aquarium. Of course I already had changed water on a regular base, hanged tea bags in my aquarium and whatever you can think of. At one time moment I bought a measuring set for nitrate and phosphate. What seemed to be the case? A little bit of phosphate (0,25 mg/l) and no nitrate at all (0 mg/l). "

http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium … ld_eng.htm

traducerea articolului o gasiti pe forum

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … eld-ratio/

Pescar hoinar

71

Re: BBA

Adrian_ A scris:

P.S. Apropo de ce a zis Lupu Moralist, sunt sanse mari ca nitrati=0 sa insemne fie acvariu deciclat, fie test facut incorect.


Evident ca sunt si sanse (mult mai mici) sa fi atins un echilibru atat de bun incat plantele sa-ti consume aproape complet nitratii produsi de pesti/resturile de mancare. Daca as fi in locul tau, m-as asigura intai ca ai facut bine testul si ca n-ai deciclat acvariul, dupa care te poti bucura linistit de o realizare intr-adevar foarte frumoasa.  smile

Re: BBA

LupuMoralist A scris:

si cu nitratii consumati de plante, tot acvariu deciclat se numeste?

ia spuneti-i voi si acestui fost campion olandez ca si-a castigat concursurile cu acvariul deciclat...

lol Mi-ai placut Lupule! Le-ai dat peste nas cu campionul ala. Deci cum ar veni tu esti un mic campion in devenire?  ^:)^

73

Re: BBA

Lasa mai campionii olandezi si zi ce-ai mai facut acolo cu nitratii aia care se incapataneaza sa stea la 50  wink .

Re: BBA

momentan sunt campion la alge... mircea, tu ai testat apa pe care o pui in acvariu? fa-i un test de nitrati

Pescar hoinar

Re: BBA

Sincer recent nu. Ca nu am timp nici sa imi treaca raceala, darmite sa schimb apa in acvarii sau altceva.

76

Re: BBA

In cazul asta ne racim gura de pomana pe-aici, anunta si tu cand esti cat de cat in forma si poti face niste schimburi zilnice de apa de 50%, sa putem trage niste concluzii.

Daca schimbi maine la 6 seara 50%, poimaine la 6 seara 50% si raspoimaine la 6 seara inainte de schimbul de apa masori nitratii, putem face niste calcule si trage niste concluzii.

Asa, daca o tii cu 30% schimb azi, inca 25% peste vreo 4 zile, e greu de facut un rationament logic, avand in vedere ca nu vedem acvariul cu ochii nostri, ba chiar nici macar in poze recente.

77 Editat de mirceajifcu (2011-10-27 01:53)

Re: BBA

Pai nu iti inchipuii ca de o luna nu am schimbat apa  lol  lol . Duminica dupa-masa am facut ultimul schimb de apa 30%. Si cam tot timpul schimb 30%. Vroiam azi sa mai fac un schimb de apa dar... nu ma lasa un virus carcotas in pace.
Ai aici imagini cu acvariul in weekend si cu un mic experiment: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HIHnSHqLi9k[/youtube]

78

Re: BBA

Normal ca nu-mi inchipui  lol , dar chiar daca faceai 30% azi nu se putea trage nici o concluzie, a trecut prea mult timp de la precedentul schimb, iar cele doua ar fi fost prea mici.

Gandeste-te logic: faci azi testul de apa si gasesti 50 nitrati. Bagi tot azi 50% schimb, imediat dupa schimb ai 25 nitrati, logic. Faci si maine 50%, si TEORETIC, daca n-ai avea pesti, materii care deja se descompun pe-acolo in astea 24 de ore etc, ar trebui sa fii imediat dupa schimb la 12.5. Mai stai 24 de ore si apoi faci testul. Diferenta dintre cat o sa gasesti valoare masurata la nitrati si acest 12.5 o sa-ti arate cati nitrati produce acvariul tau, asa cum e el acum (cu filtrarea asta, pestii astia, plantele pe care le ai samd) in 48 de ore.

Dupa care e foarte simplu sa calculezi ce schimburi ar trebui sa faci (cat de mari si cat de dese) ca sa tii nitratii sub 20 CU ACTUALUL SETUP.  E simplu cand faci lucrurile logic, nu?

Pe urma, daca ajungi la concluzia ca actualul setup necestia schimburi prea mari si/sau prea dese, poti incepe sa schimbi cate ceva, si in cazul asta primul meu sfat e cel cu filtrul intern de viteza mare.

Apropo, in filmulet eu vad ca piranha o sterg cu tot cu bucatica in boscheti, iti dai seama ca mai raman pe-acolo resturi neconsumate etc etc.

79

Re: BBA

Faza ca imediat dupa schimb ai 25 nitrati e valabila doar daca ai 0 nitrati in apa de la robinet, ceea ce practic e putin probabil. Cum ti-a sugerat si Lupul, trebuie sa masori valoarea de nitrati pe care o ai la robinet, ca s-o poti lua si pe aia in calcul.

80

Re: BBA

Mircica, pe linga alti factori "perturbanti", care exista la tine in acvariu, problema sifonarii substratului este una deosebit de importanta. Daca nu vei sifona substratul, acest topic are sanse sa acumuleze sute de pagini, in cadrul carora vom citi aproape aceleasi lucruri, de fiecare data spuse altfel.
   Ca sa intelegi importanta sifonarii, gindeste-te ca esti posesor de Discusi, tinuti intr-un acvariu cu substrat. In lipsa sifonarii, nitratii vor atinge niveluri ridicate, care vor periclita viata pestilor. In cazul tau, deocamdata, viata pestilor nu este foarte tare periclitata, fiind pesti mai putin sensibili, fapt care este un avantaj si probabil, de aceea nu dai importanta sifonarii substratului. Oricit de buna ar fi filtrarea mecanica si biologica, cu timpul, in substrat se acumuleaza mizerie, care se transforma partial in hidrogen sulfurat. In situatii grave, acest gaz otravitor este vizibil, sub forma unor bule, care ies din substrat, indreptindu-se catre suprafata apei. Adaug aici un model de dispozitiv pentru sifonare, excelent ca randament si extrem de ieftin (aproximativ 10 ron, in Romania). Este dotat cu supapa (bila) antiretur si cosulet de filtrare, este produs de Resun. Banuiesc ca in Germania poti gasi ceva si mai... dibaci! lol Nu-ti recomand aspiratoarele electrice!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!