Re: BBA

@bradraqua, ostap bender, baracuda: am spus in prezentare ca este o solutie alternativa pt acvariile plantate unde nu poti sa intri cu un echipament standard (am dat si exemplu de aspirator de substrat JBL). am un aspirator de substrat JBL pe care nu il pot folosi printre plante, doar in zonele neplantate, dar cu ajutorul dispozitivului pe care l-am facut, am reusit acest lucru. poate ca solutia oferita de mine nu este foarte estetica, dar este practica. o putem imbunatati, sunt deschis la orice propunere.
PS: cum ii vom incuraja pe cei care au cate o idee sa o prezinte, daca pe noi "ne umfla rasul"?

Pescar hoinar

82

Re: BBA

De aspirarea substratului i-am zis lui mirceajifcu prima oara acum vreo doua saptamani, si de atunci am mai insistat de cateva ori.  E bine ca au inceput sa insiste si altii pe subiectul asta, dar important ar fi acum sa fie incurajat sa aplice metoda schimburilor masive de apa pentru a-si putea evalua corect "productia" zilnica de nitrati.

Nici eu nu inteleg ce-i de ras apropo de "dispozitivul" Lupului, logic vorbind n-are de ce sa nu functioneze.. Mi se pare chiar ingenios, si cu putina indemanare (si ceva exercitiu) cred ca poate produce rezultate foarte bune.

Alternativa la el ar fi, pentru acvariile plantate foarte dens, un model de aspirator cu diametrul "palniei" relativ mic, in nici un caz magaoaiele de la Resul/JBL.

83

Re: BBA

Dane, sincer am sperat sa nu te superi, nu vreau absolut deloc sa te jignesc, esti un baiat cumsecade si te apreciez pentru vointa ta. In consecinta am sters pasajul!
   Incerc sa explic insa, de ce am considerat dispozitivul inutil:
   1. Principiul de baza la majoritatea unor astfel de "sifoane" este functionarea pe doua diametre diferite. Primul mai mare, in care substratul este barbotat si curatat de mizerie, fara sa fie absorbit catre al doilea diametru, mai mic si care are rolul de a prelua numai apa murdara si impuritatile, catre scurgere.
   2. Batzul cu rol de intarire poate fi inlocuit cu un segment de teava din diferite materiale, care sa fie pus in prelungirea furtunului (in cazul in care se pastreaza principul de functionare, pe care il consider gresit si neperformant)
   3. In formula prezentata de tine, nu cred ca reusesti sa eviti antrenarea unei mari cantitati de substrat, o data cu apa scursa.
   Iti dau un exemplu personal: inainte de schimbul saptaminal de apa si sifonarea substratului, conductivitatea apei din acvariul meu este de aprox. 350mA. Dupa, conductivitatea creste spre 400mA. Te las pe tine sa deduci importanta unei sifonari judicioase a substratului cu ajutorul unei "scule" potrivite!
   In egala masura speram ca, fiind activi pe acest forum, sa intelegem si lucruri care nu au fost explicate in detaliu, ca:
   - densitatea plantelor este stabilita de catre acvarist, in asa fel incit, substratul sa poata fi sifonat usor, in cazul unui acvariu predispus la incarcarea biologica a apei, peste limite normale. In consecinta, este gresit sa plantam prea des plantele, cind urmarim sa construim un set-up care impune sifonarea frecventa a substratului
   - in acvariile olandeze, unde densitatea plantelor este o caracteristica, deci nu poate fi evitata, popularea cu vietuitoare se face dupa cum ati vazut, cu vietati (pesti, crustacee, etc.) de dimensiuni mici si care nu produc dejectii in cantitati mari si nu necesita hrana multa. Astfel, sifonarea substratului nu mai este atit de necesara ca in cazul altor acvarii.
   - acvaristica este un cumul de compromisuri pozitive care devin obligatorii, atunci cind se doreste performanta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BBA

nu m-am suparat! am numarat 10 oi/botia inainte sa postez!
1. barbotarea substratului o fac cu primii cm ai batului, care sunt inaintea capului de furtun cu diametru mai mare. de altfel, simpla agitare a batului deasupra substratului ridica impuritatile, care sunt preluate de furtun.
3.  va garantez ca l-am incercat si nu am ridicat nicio pietricica. si am pietris cu granulatie mica

dispozitivul meu nu are nimic genial in el, doar cateva lucruri practice: tine furtunul drept pe care il poti manevra cu usurinta si nu permite apropierea lui la mai mult de 2 cm de substrat. aceasta distanta se poate ajusta

Pescar hoinar

85

Re: BBA

Dane, inteleg ca ai 10 Botia acum? lol
   De fapt, fiecare din noi si-a spus punctul de vedere si este liber sa si-l pastreze pe al sau si de acum inainte. Un lucru este sigur: acvaristica evolueaza si datorita unor astfel de discutii! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BBA

Dupa ce am schimbat apa , cu sifonarea substratului (am si aspiratorul verde si cel lung de la JBL, de 5 ori mai scump, dar cam acelasi lucru), nitratii raman la 50mg. Apa de la robinet are 15mg. M-e frica sa verific inainte de schimbul de apa cat e  lol .
Concluzia mea e ca acvariul incepe sa fie prea mic pentru pesti. Sunt in numar de 15 + vre-o 13 ascunsi, toti cu dimensiuni peste 10 cm. Acvariul e prea plantat pentru acesti pesti, care au inceput sa manance deja carne de dimensiunile unui gratar si care evident ajunge dupa cateva ore  lol pe jos.

Re: BBA

15mg/l apa de la robinet? nu pot sa cred asa ceva...eu aici am nitratii 1!!!

Pescar hoinar

88

Re: BBA

mirceajifcu A scris:

Dupa ce am schimbat apa , cu sifonarea substratului (am si aspiratorul verde si cel lung de la JBL, de 5 ori mai scump, dar cam acelasi lucru), nitratii raman la 50mg. Apa de la robinet are 15mg. M-e frica sa verific inainte de schimbul de apa cat e  lol .

Problema e ca, din motive pe care nu le inteleg, nu vrei sa ai o abordare sistematica, pas cu pas a problemei.  Daca faci schimburi de apa cand se nimereste, in cantitati diferite, devine dificil sa calculezi "productia" zilnica de nitrati.
Sunt cateva lucruri simple pe care le poti face, totul e sa le faci logic si coerent, in asa fel incat sa poti lua o decizie in cunostinta de cauza, nu pe ghicite.

In plus, valoarea nitratilor de la robinet ar fi enorma si pentru Romania. Ma indoiesc ca in Germania sunt asemenea cantitati de nitrati in apa de la retea.



mirceajifcu A scris:

Concluzia mea e ca acvariul incepe sa fie prea mic pentru pesti. Sunt in numar de 15 + vre-o 13 ascunsi, toti cu dimensiuni peste 10 cm. Acvariul e prea plantat pentru acesti pesti, care au inceput sa manance deja carne de dimensiunile unui gratar si care evident ajunge dupa cateva ore  lol pe jos.


Daca de fapt cauti sa te auto-convingi sa bagi mana in buzunar pentru un acvariu mai mare macar zi asa  lol .

Re: BBA

Cu ce test? Ca cu cel sera ai variantele 0, 10, 25, 50, 100mg :-s. 1 nu stiu cum as putea sa imi dau seama ca e  lol .

90

Re: BBA

mirceajifcu A scris:

Cu ce test? Ca cu cel sera ai variantele 0, 10, 25, 50, 100mg :-s. 1 nu stiu cum as putea sa imi dau seama ca e  lol .

   Mircea, sa incercam sa tragem o concluzie, mai ales acum, cind nu mai este Adrian sa te... perturbe! lol
   Eu nu stiu daca am facut de 4-5 ori teste pentru acvariile mele, in toata perioada de cind ma ocup cu acvaristica. Nu spun ca nu am avut probleme dar le-am rezolvat aplicind foarte strict regulile de baza ale acvaristicii, in asa fel incit, sa nu comit erori care sa genereze dezechilibre in acvariu. Cred ca asta este filozofia!!! In rest, vorbim, vorbim, vorbim... si nu prea ne auzim lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BBA

Algele au inceput sa dea inapoi, am inceput iarasi sa fertilizez cu pro fito (1/3 din doza), am curatat substratul ca pe propriul copil  lol, inca imi plang plantele dupa ce le-am abuzat cu aspiratorul. Chiar nu inteleg de ce nu vor nitratii sa scada. Oricum avea dreptate Adrian, intr-un fel caut si un motiv pentru a investi intr-un nou acvariu, dar nu pana nu dau de cap acestei probleme, in caz ca mai apare sa ii dau in cap.
PS: Inca ma distreaza de fiecare data cand citesc nicknameul "Baracuda". Pe cel cu Ostap nu prea l-am inteles.

92

Re: BBA

mirceajifcu A scris:

Algele au inceput sa dea inapoi, am inceput iarasi sa fertilizez cu pro fito (1/3 din doza), am curatat substratul ca pe propriul copil  lol, inca imi plang plantele dupa ce le-am abuzat cu aspiratorul. Chiar nu inteleg de ce nu vor nitratii sa scada. Oricum avea dreptate Adrian, intr-un fel caut si un motiv pentru a investi intr-un nou acvariu, dar nu pana nu dau de cap acestei probleme, in caz ca mai apare sa ii dau in cap.
PS: Inca ma distreaza de fiecare data cand citesc nicknameul "Baracuda". Pe cel cu Ostap nu prea l-am inteles.

Cu timpul, vei intelege multe... inclusiv cum sa rezolvi problemele aparute in acvariu lol  Ostap Bender este eroul romanului Douasprezece scaune, scris de Ilf si Petrov. Acest individ s-a autoproclamat "Marele maestru al combinatiilor", fapt catre care am facut trimitere eu, in dialogul cu Adrian, care ma acuza de vrute si nevrute.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BBA

Un link se poate? :X Ca am pierdut circul din motive sad de servici.  lol
PS: Sunt sigur ca timpul le va rezolva pe toate  lol (ori plantele, ori algele).

94

Re: BBA

mirceajifcu A scris:

Un link se poate? :X Ca am pierdut circul din motive sad de servici.  lol
PS: Sunt sigur ca timpul le va rezolva pe toate  lol (ori plantele, ori algele).

Concentreaza-te pe alge, nu ai pierdut nimic! tongue

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!