1

Subiect: Andouinella si codoiul :)

De ceva vreme ma bat cu alga asta in acvariu, am tinut-o cat de cat sub control prin mijloace mecanice  lol  (a se citi foarfeca) dar nu prea mai merge.

Asa ca am cumparat un sistem de CO2 (JBL proflora M602, cel cu electrovalva si doua manometre, fara PH controller) si intrebarea legitima este cam cat CO2 ar trebui sa bag intr-un acvariu de 180L plantat zdravan ca sa ii dau algei la cap, fara a afecta semnificativ PH-ul?

2

Re: Andouinella si codoiul :)

mergi pe 1 bula /sec si pe urma vezi in functie de cat si cum scade ph.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

3

Re: Andouinella si codoiul :)

O bula pe secunda nu e cam putin? Am omis sa precizez, pot sa mut pestii in alt bazin.

Re: Andouinella si codoiul :)

Poi baga Co2 pana vezi ca iti perleaza plantele bine de tot si o sa fie bine, atat pt plante cat si pentru pesti.... banuiesc ca ai si lumina suficienta  :smoke ....nu poate sa-ti zica nimeni cate bule/sec ar fi indicat pentru ca depinde de cat de mult consuma plantele, cat de bine este dizolvat el in apa, etc...
Poti sa cumperi si un test de Ph si sa te mai orintezi putin si dupa el.

5

Re: Andouinella si codoiul :)

Speram ca poate cei care au mai avut de-a face cu alga asta isi amintesc la ce dozaj i-au dat la cap smile. Sigur ca depinde de plante si de lumina, dar macar asa, pur orientativ.

6 Editat de bogdivaio (2011-10-08 15:04)

Re: Andouinella si codoiul :)

Poi stai linistit ca si eu m-am luptat cu ea si cred ca mai am  dar foarte,foarte putina prin acvariu...eu spre exemplu am 2 bule/sec continuu, zi si noapte, dar nu te ajuta cu nimic asta pe tine, nici macar orientativ...totul depinde de gradul de asimilare/dezoltare al biotopului tau, cum de altfel ai recunoscut si tu mai sus. wink

Sti tu cum se zice, incercarea moarte n-are...daca o faci cu cap wink

7

Re: Andouinella si codoiul :)

Adrian_ , daca pesti  sunt compatibili cu creveti , cumpara Amano si vei dormii linistit .Eu am 1 1/2 bule/sec pentru un volum de 105 litri (curat) si nu am alge

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !