1

Subiect: salut

Am achizitionat primul meu acvariu de 54 litri
substart -TETRAplant complete substrat
plante- Anubia barteri var nana
         -Vallisneria gigantea
         -Marsilea drummondii
         - Lilaeopsis Novea Zeelandea
         -Egeria densa
Filtru interior-Optimus OP200 cu carbune
Apa din acvariu o am la ciclare de o saptamana ,azi am inlocuit 13 litrii din ea
, am scos  carbunele din buretele filtrului si am inceput sa pun putina mancare de pesti in apa  la indrumarea dupa forum .
Apa inca nu e limpede mai am de asteptat inca 2-3 sapt. dupa cate am citit pe forum pana ce pot popula cu pesti ,astept sfaturi de la voi si jos palaria in fata acestui forum Multumesc

2

Re: salut

am uitat de iluminare  un neon de 15w

Re: salut

salut si bine ai venit. arata frumos acvariul tau. suntem cu totii curiosi sa aflam parametrii apei din madrid: GH, KH.

Pescar hoinar

4

Re: salut

Salut si bine ai venit ! Ape limpezi .

Doua culori ce le ador

5

Re: salut

poti sa bagi si 2 melci pomaceea ajuta la ciclare

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

6

Re: salut

multumesc sa vad unde gasesc prin madrid

Re: salut

15W sunt foarte putini daca vrei sa tii un acvariu plantat. mai pune un neon de 15W si dupa o luna incearca sa ajungi la 40-50W

Pescar hoinar

8

Re: salut

:apl  ti-a fost greu???
Ma bucur ca ai ascultat sfatul meu.Aici pe forum o sa ai parte de foarte multe sfaturi bune,de la niste oameni cu experienta in domeniu.


PS:Ai gasit piatra?

9

Re: salut

Anubias nu se ingroapa in substrat pentru ca se sufoca. Trebuie sa il legi de o piatra sau lemn ceva

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

10

Re: salut

Bun venit!

11 Editat de tabaks (2011-10-13 00:09)

Re: salut

liloss A scris:

Anubias nu se ingroapa in substrat pentru ca se sufoca. Trebuie sa il legi de o piatra sau lemn ceva

O legi cu fir de pescuit de lemn,piatra.Daca o legi cu ata,ea poate putrezii. :sok

12

Re: salut

multumesc ptr sfaturi chiar am nevoie de ele ptr k am o vechime in acvaristica de 1 sapt, deja am inceput sa le pun in aplicare ms ink odata si astept sugestii in continuare

13

Re: salut

Salut, bine ai venit, esti la munca in Spania sau esti... bastinas? smile  Scuze pentru indiscretie, dar daca esti la munca, nu stiu cit timp vei putea aloca ingrijirii acvariului, mai ales acum, la inceput, cind este mare nevoie.
   Pune un autocolant pe spatele acvariului si rearanjeaza plantele, sint prea imprastiate si simetric plantate! Aranjeaza-le pe grupe/specii si urmareste sa dai impresia de natural.
   Termometrul digital trebuie lipit pe unul din geamurile laterale, strica imaginea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: salut

Sunt stabilit in Spania de ceva ani si timpul ingrijiriii nu este o problema lucrez normal 8 ore pe zi mai grav este k nu stiu mai nimik de acvaristica .Toate notiunile mele le stiu de 1 saptamana de cand am cumparat  acavariu . Norocul meu au fost indicatiile  prietenului meu Tabaks si postarile de pe acest forum .Acavaristica dupa prima sapt. chiar mi se pare interesanta si fascinanta , acu nu stiu daca trebuie sa cumpar test,instalatie CO2 aparat de aerare asta de inceput pe urma adica peste 2 sapt o sa va intreb ce pesti trebuiesc introdusi prima data k sunt afon scz dar asta e adevarul .....ms si un saludo

15

Re: salut

autocolantul sa fie peisaj sau pur si simplu albastru sau negru?

16

Re: salut

Negru.Obligatoriu.

17

Re: salut

veterin A scris:

Sunt stabilit in Spania de ceva ani si timpul ingrijiriii nu este o problema lucrez normal 8 ore pe zi mai grav este k nu stiu mai nimik de acvaristica .Toate notiunile mele le stiu de 1 saptamana de cand am cumparat  acavariu . Norocul meu au fost indicatiile  prietenului meu Tabaks si postarile de pe acest forum .Acavaristica dupa prima sapt. chiar mi se pare interesanta si fascinanta , acu nu stiu daca trebuie sa cumpar test,instalatie CO2 aparat de aerare asta de inceput pe urma adica peste 2 sapt o sa va intreb ce pesti trebuiesc introdusi prima data k sunt afon scz dar asta e adevarul .....ms si un saludo

   Norocosule! lol
   Faptul ca nu stii mare lucru despre acvaristica nu este grav, tu sa fii sanatos citi acvaristi de pe acest forum, dupa luni de zile de prezenta, inca nu au curaj sa... treaca strada pe verde! lol
   Autocolantul este bine sa fie inchis la culoare, nu neaparat negru (este o moda cu aceasta culoare), poate fi bleumarin inchis, maron inchis, etc.
   Dupa parerea mea ai inceput oarecum invers, intii trebuie sa stii ce pesti vei creste si apoi sa le construiesti un set-up, cit de cit dedicat. Hasta la vista! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!