41 Editat de MariusMinu (2012-01-04 00:43)

Re: Wild Angels !

Pai bagi micro ,de care ? Eu de pilda bag 4ml trace mix zilnic si dupa schimbul de apa bag la fel si am cam 0,2 (jbl test fe) .

42

Re: Wild Angels !

Tropica Plant Nutrition+ liquid asta folosesc eu in mare parte si pe langa mai bagam si PPS pro ca nebunu deasta am macro la greu smile)

TNP+:
W/W% (Gew./Gew.%, P/P%):
N 1.34%, P 0.10%, K 1.03%, Mg 0,39%, S 0.91%, B 0.004%,
Cu 0.006%, Fe 0.07%, Mn 0.04%, Mo 0.002%, Zn 0.002%.
HEEDTA, DTPA, E123.

Re: Wild Angels !

Raportul intre elemente este bun in teorie ,in practica mai apar si N , P produs de mancarea pentru pesti si alte resturi din acvariu inclusiv plante in descompunere deci este posibil ca in anumite perioade sa nu fie nevoie decat de micro ,asta ma face sa cred ca este mai bine sa le ai separate , in situatia de care vorbesti nu prea poti fertiliza cu acel produs .

44

Re: Wild Angels !

Ok se poate ca in anumite perioade sa ai nevoie doar de micro,ca macro este destul...ideea e ca valorile alea le am pentru ca pe langa tropica bagam si pps pro...deci pot sa folosesc tropica + linistit, daca ar fi fost sa fie ceva aveam alege de nu ma vedeam...tropica recomanda sa folosesti acest fertilizant la un acvariu bine plantat in raport cu numarul de pesti..in fine  n-are rost sa facem aici teoria relativitatii  lol

Presupuneri am tot facut si se fac, dar ce se inatmpla cu adevarat acolo inac nu am reusit sa ne dam seama si aici e "buba"
Deocamdata am schimbat programul de iluminare si nu mai fertilizez cu pps pro o perioada sa vedem ce se intampla, deocamadata osmoza nu este in calcul big_smile

Re: Wild Angels !

Ai mai avut in trecut problema asta ?

46

Re: Wild Angels !

Nu, n-am mai avut-o.  :smoke

Re: Wild Angels !

Toate simptomele pe care le descrii arata deficit de micro ,apoi vine si testul care arata 0 ppm fe ,daca problema a aparut de cand fertilizezi cu tropica ajung la concluzia dureroasa ca ori fertilizantul nu e tocmai ce scrie pe sticla ori doza pe care o pui este mult prea mica .

48

Re: Wild Angels !

Si eu asaam crezut ca e deficit de micro dar nu e asa...testul de la jbl de fier nu e as relevant, un priten fertilza cu ada si la testul de la jbl arata ca are zero fier  lol ...oricum testele au fost facute dimineata inainte de a fertiliza si a se aprinde lumina.
Nu am cum sa fertlizez prea putin pentru ca deja dozez dublu fata de ce recomanda cei de la Tropica, si acuma sa mergem pe teoria ca nu e tocami ce sustin ei ca este,  ar fi aberant zic eu, totusi vorbim de Tropica nu de un noname. big_smile

49 Editat de MariusMinu (2012-01-04 21:35)

Re: Wild Angels !

Mie testul jbl imi indica 0,2 la orice ora cu mici variatiuni de culoare.Ceva trebuie sa fie in neregula daca nu iti merg bine plantele . Ma refer ca firmele cel mai bine vandute sunt si cel mai des piratate , poate chiar testul nu era bun nu stiu ce sa mai zic .

50

Re: Wild Angels !

Acuma ce sa zic Marius, nu ma pot baga in ele.Produsele sunt luate de la nevertebrate.ro in care am incredre pentru ca in mare stiu ce e pe acolo.
Ceva in neregula sigur este dar inca nu stiu exact ce!
Am facut cateva mici schimbari la programul de iluminare si la fertlizare, renunt si la algexit sa-l mai pun saptamanal si vedem.
Daca nu incercam altceva si tot asa, sper doar sa-i dau de cap ca altfel ma apuc de ciclide  lol

Re: Wild Angels !

Pai sa stii ca s-ar putea chiar asta sa fie problema(algexit) ,toate chimicalele astea trebuiesc folosite doar in ultima instanta si au repercursiuni si asupra plantelor ,normal ca producatorul " mai uita "sa scrie asta pe prospect . :sok

52

Re: Wild Angels !

Se poate Marius, o sa vedem ce si cum. big_smile

Re: Wild Angels !

Ok ,iti urez mult succes si sper sa ramai la plantate .Ape limpezi !

54

Re: Wild Angels !

Si ceva poze mai recente cu evolutia acvariului... big_smile  :noroc  smile

55

Re: Wild Angels !

Salutare la toata lumea!  :noroc
Am lipsit cam mult de pe meleagurile forumului pentru ca in ultima perioada am lasat-o mai moale cu acvaristica din lipsa de timp.
Acvariul se prezinta astfel in conditiile in care nu mai are CO2 de cel putin 2 luni de zile si fertilizare mai precara:

http://img13.imageshack.us/img13/5967/img0401tr.jpg

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uLsmh-NzWXg[/youtube]

Sunt deschis sugestiilor.  wink

56

Re: Wild Angels !

Arata bine,vad ca au aparut si scalari si nu mai ai asa de multe plante in jona din spate dreapta red chery nu mai ai asai big_smile

57

Re: Wild Angels !

In zona din spate dreapta astept sa se dezvolte putin plantutele sau eventual o sa pun un Echinodorus.
Culmea e ca mai am si creveti prin acvariu,ce-i drept i vad mai rar din cauza ca-i sperie scalarii  lol ...ce pot sa spun e ,ca de fiecare data cand aspir gazonul ma trezesc in galeata cu pui de creveti...concluzie!, in acvariu se aplica legea junglei  lol

58

Re: Wild Angels !

plantele alea multe din mijloc sunt criptocoryne?!

59

Re: Wild Angels !

Da sunt ceva criptokoryne asa zic eu  smile

60

Re: Wild Angels !

Da da, sunt cryptocoryne wendtii brown   wink