Re: Wild Angels !

Frumos acvariul Bogdane ! :fok Daca iti merge treaba cu gazonul o sa arate si mai si  :fok

82

Re: Wild Angels !

Merci Marius, e un acvariu modest.Sper si eu sa mearga gazonul desi am doua probleme lipsa de co2 (inca nu am reusit sa-mi incarc butelia) si scalarii care sper sa se obisnuiasca odata si sa nu le mai tot scoata din substrat.  :pls

Re: Wild Angels !

Pai ai doua probleme care se rezolva mai usor decat cea pe care o am eu, ca nici acum n-am scapat de apa aia verde. :fmad incepe sa ma scoata din sarite :stupid

84

Re: Wild Angels !

Marius sincer nici odata nu m-am lovit de aceasta problema, cred ca ai citit si tu tot ce se putea gasi si ai incercat cu crenugute de salcie etc...ca idee ar trebuie sa cercetezi sa vezi exact care e cauza, apoi poate o sa gasesti si un tratament cu care sa obtii si rezultate, eu iti tin pumnii mai mult nu stiu daca te pot sustine.   :smoke

85

Re: Wild Angels !

@bogdivaio: scuze ca iti poluez topicul (pe al lui MariusMinu nu il mai gasesc dupa "reorganizare")

@MariusMinu: o parere de incepator - am observat si eu fenomenul in momentul in care am adaugat un neon cu lumina calda.  Aveam un noen de 11W 6500/7000k si am adaugat unul de 18W de 2500/3000k. Programul era de 10 ore pe zi ambele. Am scapat de "apa verde" reducand programul neonului de 18 la 4-5 ore pe zi si schimburi mai dese de apa(20% la 2 zile).

Stima

Re: Wild Angels !

Va multumesc la amandoi pentru incurajari si sfaturi ^:)^

87

Re: Wild Angels !

bogdivaio A scris:

Salutare,
am reusit sa surprind doi "vampiri" la lucru  lol ,

Vampirasii astia nu papa si plantele?

P.S.
Frumos acvariul...................... :apl

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

88

Re: Wild Angels !

Multumesc Bogdan, neritinele nu au nici o treba cu plantele ba mai mult sunt printre cei mai buni mancatori de alge, deci ajuta plantele  big_smile

89

Re: Wild Angels !

Pai bine mai Bogdane tu la experienta ta inca mai ai probleme cu algele?  tongue

90

Re: Wild Angels !

Cornel eu chiar nu am probleme cu algele, pentru ca nu am  lol ...a bine cateva green spot pe geam se fac la oricine, dar se i-au usor la curatenie.  lol

91

Re: Wild Angels !

Nici nu ma asteptam sa ai asemenea probleme, incercam si eu sa te sicanez un pic  big_smile  ... mai ales ca de vreo 3 zile m-am pricopsit cu o apa cam tulburica (daca pot spune asa) dar o rezolv eu  cool
Bafta in continuare Bogdan  :fok

P.S. dragut acvariul tau  :pp

92

Re: Wild Angels !

Multam Cornel, asa o sa si ramana dragut  :pp   , vreau sa ma apuc de altceva putin mai sarat , sper cat de curand  :pls
Ca sfat draga Cornel iti zic filtrarea biologica buna te scoate din belele, apropo vezi ca astia de la Seachem au oferta buna pentru seachem matrix la vrac parca 1l era la 40 de  lei.
Bafta cu tulburelul!   :stupid

93

Re: Wild Angels !

Bravo Bogdan, era si timpul sa incerci si ceva mai sarat.  :fok
Bafta si asteptam detalii mai multe la timpul potrivit, sper nu prea tarziu  tongue