441

Re: o incercare

bafta multa in viitorul proiect,abia astept sa te vad la treaba :sok

442

Re: o incercare

Foarte frumoase pozele  :apl pacat ca vrei sa renunti la plantat.
Succes cu noul proiect ! :noroc

Re: o incercare

pana la urma m-am razgandit si cu acvariul marin.... vroiam sa va intreb daca pot tine discusi intr-un acvariu de 125 net 145 brut si cam cati as putea?

444

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

vroiam sa va intreb daca pot tine discusi intr-un acvariu de 125 net 145 brut si cam cati as putea?

   Sigur poti, depinde de numarul si marimea pestilor :fok

PS: Banuiesc ca singurul inconvenient in achizionarea acestor pesti este dimensiunea acvariului... in rest stii destule despre ei, nu?

445 Editat de dinescu tiberius (2012-06-02 19:03)

Re: o incercare

ancistrus tu sigur te pricepi mai bine ca mine la discusi.. am vazut ca ai avut si tu intr-un timp... ce imi recomanzi? 2 perechi mature sau 6-7 -8 sau cati pui de 5-6 cm pot sa bag?
mi-as dori un acvariu semiplantat .. adica doar cateva plante..si o buturuga nimic mai mult ...daca iau puii sigur nu pot sa bag nimic doar acvaiul steril.....
la capitolul filtrare stau f bine.. am 2 filtre externe... un jbl e901, un hydor prime 10 si un filtru intern aquael fan 3
acum vreau sa va intreb in legatura cu apa... daca u am apa de osmoza pot sa  folosesc la schimburile de apa 50% apa de la robinet+50% apa plata?

446

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

2 perechi mature sau 6-7 -8 sau cati pui de 5-6 cm pot sa bag?

   2 perechi mature se vor ciondani sigur in acvariul de care spui iar 8-10 pui de 5-6 cm ii poti tine doar temporar. Parerea mea este ca un acvariu de discusi trebuie sa poata tine 8-10 exemplare avand in vedere ca sunt pesti de grup wink Deci undeva la 300-400 litri :fok
   Despre calitatea/parametrii apei din Constanta prefer sa nu comentez :fok

447 Editat de dinescu tiberius (2012-06-02 21:11)

Re: o incercare

inteleg.... dar chiar daca as aveaosmoza.. tot trebuie sa o combin cu apa de la robinet.. deci daca chiar nu pot sa cresc ma razgandesc... eu vreau sa cresc pesti in conditii optime nu vreau sa-i chinui....si acvariu mai mare nu mai vreau.. ocupa prea mult loc smile

448

Re: o incercare

Pai ori indoi apa de retea cu osmozata, ori pui doar osmozata + saruri remineralizante.

Re: o incercare

partea cu sarurile necesita timp ..... dar vroiam sa te intreb daca pot sa pun apa plata combinata  cu apa din reteaua locala pana cumpar un osmozator

450

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

partea cu sarurile necesita timp ...

    :omfg adica?

dinescu tiberius A scris:

intreb daca pot sa pun apa plata combinata  cu apa din reteaua locala pana cumpar un osmozator

   Apa plata inseamna "fara bule" dar tot minerala este lol Deci nu are nici o treaba cu apa filtrata prin osmoza wink

Re: o incercare

ahaa... nu stiam ms!

Re: o incercare

deci am ajuns la concluzia ca nu pot sa cresc discusi in constanta fara osmozor ... trist smile

Re: o incercare

am gasit asa ceva ce parere aveti?
http://www.wts-online.ro/magazin/filtru … p-435.html

Re: o incercare

ancistrus eu am un filtru purificator de apa crezi ca ar ajuta cu ceva ?

455

Re: o incercare

Ceva noutati ???  big_smile

456 Editat de dinescu tiberius (2013-02-01 20:09)

Re: o incercare

mariuse astept sa primesc reductorul/electrovalva de la colegul nostru "lupul moralist" / ph controller-ul de pe ocazii l-am luat/substratul volcanit+ substrat fertil de la tropica

salutare tuturor am lipsit o perioada de timp, nu am avut timp de acvariu si chiar nu mai "rezist" asa ca voi face un acvariu mic sa zicem nano de 60l pe care l-am pimit cadou

deci acvariul va si de 60l
filtrare jbl e901 /2 l siporax
substrat : volcanit+ substrat fertil tropica
iluminat inca nu stiu exact ce neoane o sa cumpar oricum vor fi 2 de 24w t5
co2: butelie 3l/reductor.electrovalva,ph coltroller
fertilizare: gama easy life+ micro /macro
plante : hc cuba/parvula/moss
daca vor mai aparea ceva noutati o sa va tin la curent.

457

Re: o incercare

Este interesant proiectul, abia astept sa-l vad in functiune :fok