641

Re: Acvariul meu

Complicat pentru majoritatea dintre noi...  smile

642

Re: Acvariul meu

Marius, m-ai dat pe spate  big_smile

643

Re: Acvariul meu

Nu-i coplicat deloc. In afara de asta ajuns la un moment cand m-am saturat de intrebari fara raspuns. Vreau raspunsuri! Deja o parte din parametrii ii stiu. Latul se strange in jurul potasiului, mai prost este ca nu exista test pentru apa dulce in Romania. Asa ca ma vad nevoit sa pun 10 ppm dupa schimbul de apa mergand pe urmatoarele variante
===varianta 1 : daca am 30 ppm K in bazin (valoare recomandata) si fac schimb 1/3 cu apa in care majoritatea este de osmoza (deci are potasiu aproape zero) valoarea din bazin scade la 20 ppm.
===varianta 2 : posibil ca in bazin sa fie undeva la 5-10 ppm K si dupa schimbul de apa scade sub 5 ppm asa ca ii face numai bine adaosul suplimentar.
Potasiul nu rezulta din deseurile pestilor si totusi valoarea trebuia sa fie f mare 25-30 ppm K in bazin...de unde ? pentru ca din pps-pro se adauga doar 2-3 ppm max pe zi.

644 Editat de MariusMinu (2013-06-10 22:12)

Re: Acvariul meu

Technics A scris:

Marius, m-ai dat pe spate  big_smile

Cineva trebuie sa ia taurul de coarne...

645

Re: Acvariul meu

Marius, asta ma face sa cred ca pui pasiune in cea ce faci.
Stiu ca nu este deloc complicat, doar ca eu nu am in primul rand nici timpul dar nici rabdarea necesara.
Spor la treaba si sincer chiar astept rezultate din partea ta!

646

Re: Acvariul meu

Toata stima lui Marius........sunt putini care pun atata pasiune in ceea ce fac...
Cum se comporta utricularia?......a mai crescut?(sa inmultit?).....te intreb ca ma tot bate gandul sa-mi iau si eu cateva poturi
Succes in continuare si asteptam poze!

647

Re: Acvariul meu

Multumesc pentru sustinere ^:)^
Utricularia merge foarte greu, firele vechi s-au topit dar au aparut fire noi, putine si cu crestere lenta. Cred ca lumina slaba (0,5 W/l) a fost de vina pentru slaba dezvoltare. Asta a fost si motivul pentru care am facut modificari la mediul de filtrare biologica, in felul asta pot mari lumina (deja am 0,75W/l) Nu bag nici easy carbo...ma bazez doar pe co2 deocamdata.
Poti sa iei cateva poturi ca ai conditii mai bune decat mine. Daca nu merge nici la tine e grav...Eu am doar firele din poza. Ma gandeam si eu la vreo doua poturi.

648

Re: Acvariul meu

Cateva poze cu starea actuala a bazinului. Am renuntat la bacopa caroliniana, crestea bine dar nu se mai incadra in peisaj. Urmeaza si alternanthera sa iasa din decor...Am mai scapat de melcii maidanezi, crevetii vad ca se inmultesc si in apa asta mai moale. Otto au ramas 3 din 4, sunt multumit mai ales ca-s tinerei pe jumatatea celui care il aveam deja in acvariu si mancaciosi pe deasupra. Au intrat prin staurogine de ziceai ca sunt mig-uri nu alta lol

649

Re: Acvariul meu

Hai ca postez eu si aici...numerele astea... hmm

650 Editat de MariusMinu (2013-06-13 10:57)

Re: Acvariul meu

Toata lumea fuge de ala...hai ca scapai. Scuze de dublu-triplu post. ^:)^.

Re: Acvariul meu

:apl  frumos mariuse

652

Re: Acvariul meu

Multumesc Tiberius ^:)^

653

Re: Acvariul meu

Radacini de staurogine si pogostemon helferi la 3-4 saptamani. Manado poarta si el o parte din vina wink

654

Re: Acvariul meu

Arata bine, dar cu UG-ul cum stai?al meu aproape ca l-am pirdut, ce e drept nici nu prea m-am mai ocupat de acvariu un ultimele 3 sapt.

655

Re: Acvariul meu

Mersi! Utricularia are frunze noi dar inca este sub supraveghere...nu pot sa stiu  daca va merge bine. Imi pare rau sa aflu ca aproape ai pierdut-o....

656

Re: Acvariul meu

Ma bucur sa aud asta. Sper sa ai mai mult noroc decat mine. Ce e drept, cum am spus nici nu mai m-am ocupat  mult de acvariu. Oricum vreau sa trec la alt setup. Ai zis ca ai avut microrasbora, poti sa imi zici te rog cu ce alte specii sunt compatibili. Merci si muuuuulta bafta

657 Editat de MariusMinu (2013-06-18 11:31)

Re: Acvariul meu

Microrasbora galaxy i-am avut in acelasi bazin cu rasbora arlechin, neoni tetra, sae si rcs. Cu crevetii nu prea se intelegeau...crevetii mancau icrele pestilor, femela de MG vana puietul de creveti, un fel de razboi intre specii. Am inteles ca o mana de moss in acvariu mai domoleste ostilitatile.
Cat despre graminifolia ma abtin de la vreun pronostic, au scos-o pestii (otto cred) de cateva ori din substrat, are radacini cam firave...
Oricum am intentia sa cumpar cateva poturi, acum am doar cateva fire ratacite printr-o alta comanda de plante.

dany112004 A scris:

Merci si muuuuulta bafta

Multumesc!

658

Re: Acvariul meu

Cum am ai zis , vreau o schimbare. Acum caut sa vad ce si cum. Ma gandeam la ceva cu Pagoda Stone si doar plante de mijloc cu un covorr de UG? Dar sa vad. Merci de informatie.

659

Re: Acvariul meu

Pai ceva de genul asta caut sa fac si eu dupa ce termin cu actuala setare doar ca vreau sa pun seiryu stone si plante: staurogine, blyxa, pogostemon helferi si gazon care o merge hc sau graminifolia...Probabil nu o sa rezist sa pun si didilpis sau rotala rotundifolia...dar putine...in spatele pietrelor.

660

Re: Acvariul meu

Sunt frumoase si astea, arata chiar bine. Eu pe aici nu am vazut. Si plante trebuie sa vad pe unde gasesc, sau sa le comand din germania. E un proiect pe care il vreau de mai mult timp, dar astept finante. Daca poti sa imi dai ceva sfaturi pentru plante de mijloc sa nu creasca foarte mult, sunt bine venite. Mai discutam pe tema asta.