601

Re: Acvariul meu

L-am spalat acum doua saptamani, urmatoarea spalare peste 6 luni (sau mai mult). Dupa spalare culoarea nu s-a modificat semnificativ. Este drept ca a iesit ceva mizerie din el...

602

Re: Acvariul meu

Salut Marius! imi spui te rog cum ai procedat cu spalatul fara sa pierzi bacteriile din manado? mersi frumos!

603 Editat de MariusMinu (2013-04-26 10:42)

Re: Acvariul meu

Salut. Substratul l-am spalat in 3-4 ape cu apa direct de la robinet cred ca o parte din bacteriile din substrat s-au dus...dar au ramas cele din filtru. Inca ceva, manado este poros asa ca o parte din bacterii ( cele care nu s-au dus big_smile) au fost in zone mai ferite (mici fisuri, gauri) si au ramas acolo in timpul spalarii. Cantitatea de clor in apa este foarte mica la noi in comparatie cu Bucuresti.
Manado fiind usor l-am tras o data cu apa (la 60 litri de apa am scos si apox. 30 litri de manado). In timpul acesta am bagat si un filtru eheim intern plin cu perlon. Apa nu a avut tenta albicioasa cum ma asteptam, pestii nu au avut de suferit, la o saptamana am bagat creveti in bazin si daca era deciclat sigur aveam probleme cu ei ca sunt sensibili la amoniac...dar nu e deciclat. Schimb de apa 50% in ziua in care am spalat substratul, fara sa spal filtrul extern bineinteles.
Asta cu spalatul nu-i nimic...la un moment dat am schimbat tot substratul (am inlocuit pietrisul de rau cu manado) si nu s-a deciclat bazinul, aveam teste no2-0, no3-20... atunci  am avut apa mai albicioasa cateva zile din cauza migrarii bacteriilor din filtru catre noul substrat. Toata treaba este sa nu speli filtrul.

604

Re: Acvariul meu

Am scos radacina din acvariu...trebuie sa se usuce mai bine, am pus-o la soare, intre timp poate se intinde si gazonul. Cateva poze cu locatarii si plantele in starea actuala.

605

Re: Acvariul meu

Oare cu o iluminare mai buna si o usoara suplimetare a fertilizarii gazonul nu o va lua din loc ?
In rest, imi place, desi acvariul tau imi pare aproape intotdeauna crud.

606

Re: Acvariul meu

Asta incerc si eu, am pus 4 neoane si rotundifolia crestea prea inclinata, la fel si HM, asa ca am revenit la 3 neoane. Fertilizez cu doza recomandata de PPS si aproape dublul doza de trace-mix dar azi mi-a iesit din fire si am pus si 15 ppm de K sa vad ce se intampla. La plante nu prea am umblat...doar am mai replantat ceva varfuri. Incerc sa-l tin mai crud pana se formeaza gazonul si apoi il las sa-si faca de cap pentru poza finala.

607

Re: Acvariul meu

Un acvariu foarte frumos si ingrijit......dai "tare" cu lumina si cu fertilizarea sa se faca si gazonul....felicitari  :apl  :apl  :apl

608

Re: Acvariul meu

Foarte fain bazinul.Stauroginele cum se comporta?
Vreau si eu sa achizitionez cateva plantute si as vrea sa stiu  cam ce le-ar face fericite si in ce cantitati?

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

609

Re: Acvariul meu

petre79 A scris:

Un acvariu foarte frumos si ingrijit......dai "tare" cu lumina si cu fertilizarea sa se faca si gazonul....felicitari  :apl  :apl  :apl

Multumesc Petre! O sa apas un pic pe acceleratie, poate mai prind trenul spre IAPLC.


gogosanuc A scris:

Foarte fain bazinul.Stauroginele cum se comporta?
Vreau si eu sa achizitionez cateva plantute si as vrea sa stiu  cam ce le-ar face fericite si in ce cantitati?

Mersi de apreciere! Staurogine a mers bine si in apa dura (GH 20) si in apa moale (GH 5) dar cam facea gsa pe frunzele vechi, am marit doza de po4 si vad ca a lasat alga in urma...no3 de la 10 la 20, nu conteaza daca este in limita asta e OK, la fel si fierul de la 0,2 la 0,4... Lumina intre 0,5-0,7 w/l dar cred ca nu se supara nici la lumina mai intensa (max. 1 w/l). Cred ca ar merge bine la tine in bazin, o consider planta usoara.  :fok

610

Re: Acvariul meu

Marius, parca incepe sa miste in directia dorita de tine, nu?
Iti aduci aminte ce suparat erai in urma cu ceva timp?  big_smile
Frumos, dai bataie ca incepe sa prinda forma.  :fok

611

Re: Acvariul meu

Incepe sa miste treaba si la mine in bazin, dupa ce m-am luptat 3 luni de zile cu o alga nesuferita care imi acoperea substratul si hc la fiecare doua saptamani :stupid. Eram suparat ca nu gaseam cauza, nu stiam de ce se inmultea asa repede alga. Mergem inainte si cu bune si cu rele  :acv
Multumesc pentru incurajari!

612

Re: Acvariul meu

In sfarsit ieri am reusit sa montez un filtru de apa inainte de osmoza, in felul asta vad cand se murdareste... sper eu sa protejez in felul asta filtrele de la osmoza ca sunt mai scumpe. Rezerva filtrului pus de mine e 5 lei si imi permit sa o schimb cand se imbacseste. Am pus ochii si pe test de calciu de la salifert (merge si in apa dulce) am gasit si o formula prin care aflu valoarea magneziului daca am valoarea calciului si GH. Teste de magneziu pentru apa dulce inca nu am gasit...Saptamana asta o sa bag separat si cate 10 ppm de K o data la doua zile dupa ce l-am incarcat saptamana trecuta cu 15 ppm. Am saltat un pic si duritatea ca sa fiu sigur ca nu lipseste calciul din apa... Stiu ca un exces de K poate interactiona cu calciul asa ca urmaresc varfurile plantelor cu crestere rapida. Nu va sfatuiesc sa mariti doza de K, daca o faceti este pe riscul vostru  tongue (asa cum o fac eu acum pe riscul meu). Cel mai bine este sa faceti teste inainte. Daca gasiti teste de K apa dulce sa-mi spuneti si mie   :noroc

613

Re: Acvariul meu

Cred ca marti ajunge testul de calciu, tocmai la fix pentru ca in acvariu si-a facut aparitia utricularia graminifolia. A venit randul meu sa-mi incerc norocul cu planta asta. Ii cam nastrusnica din cate am inteles. lol

614

Re: Acvariul meu

Hopa......mi-ai luato inainte....cu acea planta  wink  wink  wink
Succes in continuare

615

Re: Acvariul meu

Multumesc Petre! Sunt 3 pasi de urmat cu planta asta:
1 Trebuie gasita/ cumparata (foarte rara )
2 Mentinerea in viata.
3 Inmultirea... aici incep rateurile. lol  Daca dau rateu mai incerc...nu am mari pretentii sa-i mearga bine fara substrat fertil...eu incerc smile

616

Re: Acvariul meu

A venit testul de calciu si am asa :
Ca aprox. 40, GH 5 si conform formulei rezulta Mg 0. Ceva nu-i bine... ori formula e gresita, ori toata duritatea e data doar de calciu in zona asta.

Formula: [(GH x 17,9) - (2,5 x Ca)] / 4,1.

Intre timp o sa fac ceva teste separate pe ape din comert care au trecuta valoarea calciului si magneziului pe eticheta. In felul asta verific daca-i buna formula... Magneziu separat am, nu e problema... doar sa stiu cat trebuie pus, ce sa fac cu el daca tot l-am luat lol . O sa fac si un schimb numai cu apa de osmoza sa cobor GH la 4 .

617

Re: Acvariul meu

Wow, Marius, cata chimie  roll
Multi dintre noi ne vom simti speriati de toate astea. Denota insa pasiunea pe care o ai pentru acest hobby si nivelul la care esti. Felicitari, domnule !

618 Editat de MariusMinu (2013-05-21 23:59)

Re: Acvariul meu

Multam fain George.  ^:)^ Ce sa zic ...incerc sa ma apropii de performantele voastre (bucurestenii), care beneficiati de o apa numai buna pentru acvaristica. Am mai spus-o si cu alte ocazii, va invidiez....
Tocmai ce m-am intors cu cateva sticlute de apa plata si ma apuc de teste. Are cineva un halat alb ? lol Revin cu informatii imediat ce termin.
Intr-un fel ma revansez pentru anii de liceu unde mai toti baietii din clasa eram elemente negative (la mate) si primeam numai lebede si scaune adica nota 2 si 4 (la chimie )  sad

ps: Testul de calciu salifert precizie destul de buna desi are toleranta 5 ppm cateva valori :
masurata de mine = 15 mg/l : buletinul de analiza pe pe eticheta = 17 mg/l
masurata de mine = 55 mg/l  : buletinul de analiza pe pe eticheta =52 mg/l. sunt mai multe dar nu am timp acum...

Si formula este ok, valori destul de stranse la magneziu : 4,1mg/l dedus din formula si 3,8 mg/l valoarea trecuta pe eticheta...
Am coborat KH si GH la 4 in acvariu, nivelul de calciu masurat aprox 30 mg/l deci magneziul este aproape zero. Adaug acum 5 mg/l ...sunt si cu ochii pe plante  :omfg
Lumina trebuie lasata stinsa noaptea?  lol

619

Re: Acvariul meu

Am revenit la doua neoane ca apa devenise albicioasa...in cateva zile de cand am oprit al treilea neon s-a facut clara. Am doua variante: ori pun in filtru ceva marfa mai de calitate (medii pentru filtrare biologica)...ori las lumina asa. Ma mai gandesc. Plantele cresc binisor cu exceptia gazonului...mai rau este ca vine caldura si nu stiu ce mai ramane din hc la 30 de grade in bazin.

620

Re: Acvariul meu

De ce sa ajungi la 30 de grade? Nu folosesti nimic pentru scaderea temperaturii apei? Adica un cooler ceva?