1.121

Re: Acvariul meu

Frumos si eu de cate ori m-am chinuit cu didiplisul si fara nici un rezultat mereu sa topit smile am lasato balta

1.122

Re: Acvariul meu

asa de jos tunzi?!avand in vedere inaltimea de 20 ma gandesc ca au ramas pana in 4-5cm de planta,asa-i?!
interesanta povestea ta,si eu am trecut prin d-astea(de fapt cred ca toti am trecut),dar eu am fost mai tare decat tine,am spalat pietrisu inainte,dar dupa o juma de ora cand am vazut cum e apa l-am si aruncat lol  lol  lol

1.123 Editat de MariusMinu (2014-01-28 14:58)

Re: Acvariul meu

ciuaua A scris:

Frumos si eu de cate ori m-am chinuit cu didiplisul si fara nici un rezultat mereu sa topit smile am lasato balta

Mersi! Cred ca din cauza duritatii cam mari pe care o ai in bazin... In rest nu e chiar asa pretentioasa.

octavian A scris:

asa de jos tunzi?!avand in vedere inaltimea de 20 ma gandesc ca au ramas pana in 4-5cm de planta,asa-i?!
interesanta povestea ta,si eu am trecut prin d-astea(de fapt cred ca toti am trecut),dar eu am fost mai tare decat tine,am spalat pietrisu inainte,dar dupa o juma de ora cand am vazut cum e apa l-am si aruncat lol  lol  lol

In spate vreo 6 cm, iar in fata 4 cm. Am taiat-o un pic inclinat sa para mai bogata big_smile Nu e jos deloc, pentru ca la urmatorul trimming o tai la 10 cm in partea din spate...

1.124

Re: Acvariul meu

Doi dintre puii de "arici" au inceput sa creasca... de al treilea nu prea imi place ...nu vrea sa manance sad

1.125

Re: Acvariul meu

...de cate ori intreba cati de "i" sau de "a" sunt, la revedere poza,,,

1.126

Re: Acvariul meu

Am bagat foarfeca in UG... big_smile

1.127

Re: Acvariul meu

Unde ???  lol

marian37

1.128

Re: Acvariul meu

In tentativa de gazon lol ...utricularia graminifolia (UG) a facut cunostinta cu talentul meu de frizer  hmm a iesit cam sifonta, tunsa in scari lol

1.129

Re: Acvariul meu

Sa inteleg ca nu ai curaj sa te risti cu o poza  lol

1.130

Re: Acvariul meu

Da da....asteptam  :-  :-  :-

1.131

Re: Acvariul meu

De poze ziceam si eu...  neutral

marian37

1.132 Editat de MariusMinu (2014-02-02 23:37)

Re: Acvariul meu

Din pacate am probleme grave cu alga bba sad asta e singura alga de care inca imi este frica...Trebuie sa-mi infrang frica...deocamdata alga ma bate mar lol. Si ca sa fie treaba clara am ramas si fara easycarbo lol

1.133

Re: Acvariul meu

Daca taceai,filozof ramaneai  lol
Cum ce bunatati ai ademenit BBA-ul ???
Fenteaz-o si tu din photoshop  lol

marian37

1.134

Re: Acvariul meu

si eu am ceva probleme cu bba-u',aveam putin dar de cand am scazut fertilizare la jumate plantele merg bine(cred ca am si un boboc de blixa,ca nu prea seamana a frunza) dar bba-u' s-a dublat(daca nu mai mult).
ce merge foarte bine la alga asta este (supra)dozarea de EC direct pe ea cu filtrele si pompele oprite si lasat putin asa si dupa doua sedinte deja se albeste.am incercat eu :sok
bafta

1.135 Editat de MariusMinu (2014-02-03 00:36)

Re: Acvariul meu

floreamarian37 A scris:

Daca taceai,filozof ramaneai  lol
Cum ce bunatati ai ademenit BBA-ul ???
Fenteaz-o si tu din photoshop  lol

Photoshopu' inca nu l-am descarcat smile bunatati gaseste ea si in bazine fara fertilizare dar la mine lol

octavian A scris:

si eu am ceva probleme cu bba-u',aveam putin dar de cand am scazut fertilizare la jumate plantele merg bine(cred ca am si un boboc de blixa,ca nu prea seamana a frunza) dar bba-u' s-a dublat(daca nu mai mult).
ce merge foarte bine la alga asta este (supra)dozarea de EC direct pe ea cu filtrele si pompele oprite si lasat putin asa si dupa doua sedinte deja se albeste.am incercat eu :sok
bafta

Stiu de metoda cu supradoza de easycarbo dar momentan am ramas fara...eu puneam doar 2 ml zilnic. Nu prea am avut probleme cu alga asta in trecut (doar de vreo doua ori) si acum m-a cam luat pe nepregatite. Dar ma pregatesc eu, nu-i bai wink Multumesc!

1.136 Editat de MariusMinu (2014-02-05 13:41)

Re: Acvariul meu

Varfurile de didiplis la 10 zile de la trimming...deja sunt in 4-6 frunze...Am scos pietrele pentru ca le suspectez de aparitia bba, ceva probleme intre silicati si fertilizantul macro, in special cu nitratii. Am citit undeva, dar nu mai retin unde sad 
Este a nu stiu cata oara cand patesc treaba asta... si mereu coincide cu perioada cand am bagat pietrele alea in acvariu mad  mad  mad
M-am lamurit...imi trebuie ceva pietre dedicate.

1.137

Re: Acvariul meu

imi trebuie ceva pietre dedicate

ne uimesti cu ceva?! big_smile
cum ziceia ca se numesc pestisorii aia ai tai,ca tare frumusei mai sunt?!cat de mari cresc?!

1.138

Re: Acvariul meu

Prima grija este sa schimb neoanele. smile Pestii se numesc tetra amandae, cresc la 2 cm sau cam asa.

1.139

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:
elis A scris:

:apl Frumos ! Creste UG tare, de la ultima poza. Pietrele le-ai colorat ? lol

Multumesc! Este din setarile aparatului foto...
http://i39.tinypic.com/25ew5xd.jpg
http://i40.tinypic.com/243oqvk.jpg

Doamne ce bine arata! Bravo!

1.140 Editat de elis (2014-02-06 04:56)

Re: Acvariul meu

:apl Marius ,acvariul tau arata foarte bine si fara pietre ...cand ma uit didiplis, la culoarea macandrei, nici ca ma mai intereseaza pietrele .

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale