1.161

Re: Acvariul meu

elis A scris:

Te urmaresc ....profesore, nu imi scapa nimic !

lol Inca sunt elev smile

1.162

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Acum vreo 2 luni am pus 4 litri de ADA aqua soil, nu am facut prea mare tam-tam ca nu-mi plac substraturile fertile...

   ADA Aqua Soil nu este un substrat fertil, contine doar acizi humici si unele mici "nebunii" pentru fixarea radacinilor plantelor, dar, daca il vrei "fertil", trebuie combinat cu ADA Power Sand.

1.163 Editat de MariusMinu (2014-02-12 15:18)

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:

ADA Aqua Soil nu este un substrat fertil, contine doar acizi humici si unele mici "nebunii" pentru fixarea radacinilor plantelor, dar, daca il vrei "fertil", trebuie combinat cu ADA Power Sand.

Ia uite ce am gasit pe site-ul oficial adana (producatorul ADA aqua soil) big_smile Se potriveste la fix cu ce se intampla la mine in bazin...am tot redus doza de PPS pro in ultimele doua luni (in total am pus vreo 30 ml in doua luni) dintre care 10 ml i-am pus o data si deja a doua zi macrandra acuza exces de NO3. Si testul se mentine pe 15-20 ppm de NO3, am zis ca nu-i bun testul si de aia am pus atunci 10  ml...in rest doar 3 ml de PPS  dupa schimbul de apa. Inainte sa bag AS in bazin puneam 3 ml zilnic de PPS. In mod clar AS este substrat fertil, are in special nitrati, dar si alti nutrienti...cel putin asa spune producatorul...
Trebuie intr-adevar combinat cu power sand pentru rezultate maxime, dar si el contine ceva nutrienti (nitrati in special), deci este substrat fertil.

1.164

Re: Acvariul meu

Banuiesc ca ai citit si continuarile la ce ai subliniat! Oricum, discutia din poza 2 este ca substratul negru ar contine si elemente macro.

PS: Intrebare: Power Sand de ce se mai vinde? smile

1.165

Re: Acvariul meu

Trebuie intr-adevar combinat cu power sand pentru rezultate maxime, dar si el (AS) contine ceva nutrienti (nitrati in special), deci este substrat fertil.

1.166

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:

Banuiesc ca ai citit si continuarile la ce ai subliniat!

Legat de folosirea nutrientilor din AS de catre plante pentru cresterea radacinilor(banuiesc ca la asta te-ai referit cand ai spus : daca am citit si in continuare la ce am subliniat) pentru nutrietii din masa apei este un castig foarte mare, altfel ar fi fost nevoie sa se consume din acestia pentru cresterea radacinilor. Indiferent ca-i creste varful sau ca-i cresc radacinile planta are nevoie de nutrienti. Daca pentru cresterea radacinilor sunt folositi (si) nutrienti din AS inseamna ca acesta este substrat fertil.

1.167

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Legat de folosirea nutrientilor din AS de catre plante

   "AS" exista in mai multe variante, banuiesc, din nou, ca te referi la Amazonia smile

PS: Nu ti-am atacat titlul de "profesor", stai linistit lol

1.168 Editat de MariusMinu (2014-02-12 16:25)

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:

"AS" exista in mai multe variante, banuiesc, din nou, ca te referi la Amazonia smile

Este Amazonia.

Ancistrus A scris:

PS: Nu ti-am atacat titlul de "profesor", stai linistit lol

lol Ma speriasem lol

1.169

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:
MariusMinu A scris:

Acum vreo 2 luni am pus 4 litri de ADA aqua soil, nu am facut prea mare tam-tam ca nu-mi plac substraturile fertile...

   ADA Aqua Soil nu este un substrat fertil, contine doar acizi humici si unele mici "nebunii" pentru fixarea radacinilor plantelor, dar, daca il vrei "fertil", trebuie combinat cu ADA Power Sand.

exact :apl

1.170

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:
MariusMinu A scris:

Acum vreo 2 luni am pus 4 litri de ADA aqua soil, nu am facut prea mare tam-tam ca nu-mi plac substraturile fertile...

   ADA Aqua Soil nu este un substrat fertil, contine doar acizi humici si unele mici "nebunii" pentru fixarea radacinilor plantelor, dar, daca il vrei "fertil", trebuie combinat cu ADA Power Sand.

exact :apl

1.171

Re: Acvariul meu

Imi cer scuze ca nu am observat mica modificare majora asupra substratului... ^:)^
Ramasesem setat pe manado,asta stiam ca il ai,mai ales ca mi-ai spus ca ai mai luat o punga....
In cazul asta,lucrurile sunt clare si sunt depasit de posibilitatile acestui substrat minune (AS)  lol
Nu ma bag ca-mi prind urechile !!!
Spor in continuare si promit ca te voi urmari mai atent,profesore  :apl

marian37

1.172

Re: Acvariul meu

mariuspopa69 A scris:
Ancistrus A scris:
MariusMinu A scris:

Acum vreo 2 luni am pus 4 litri de ADA aqua soil, nu am facut prea mare tam-tam ca nu-mi plac substraturile fertile...

   ADA Aqua Soil nu este un substrat fertil, contine doar acizi humici si unele mici "nebunii" pentru fixarea radacinilor plantelor, dar, daca il vrei "fertil", trebuie combinat cu ADA Power Sand.

exact :apl

Pentru obtinerea unor rezultate maxime trebuie folosit impreuna cu power sand dar si AS amazonia contine azot si alte substante folosite de catre plante, deci cred ca este fertil.  Am trimis un mail catre producator in care am cerut mai multe detalii legate de acest substrat. Astept raspunsul oficial, pana atunci crede fiecare ce vrea :-

floreamarian37 A scris:

In cazul asta,lucrurile sunt clare si sunt depasit de posibilitatile acestui substrat minune (AS)  lol

Astept sa vad rezultatele dupa folosirea acestui substrat...Inca nu mi-am facut o parere despre el...

1.173

Re: Acvariul meu

Nu eu am postat de doua ori, aceiasi problema cu caţi de iiiiiiiiiiiiiiii.......inebunesc!!!!!!!!!
in fine.... eu am vrut sa mi cumpar asa ceva stii foarte bine, insa cineva de la nevertebrate mi a spus clar ca : se sfarama dupa un timp, nu contine absolut nimic in el si e vrajeala....bla, bla. Omul a fost sincer cu mine si mi a spus ca fara power sand nu merge si ca nu aduc din cauza pretului, asa ca....

1.174 Editat de floreamarian37 (2014-02-13 17:44)

Re: Acvariul meu

De faramitat se va faramita dupa o perioada,nu este un substrat de cursa lunga,faci scape-ul,il mentii o perioada,dupa care treci la altul....
As putea spune ca este un sol de concurs,ceva de genul:dai si fugi  lol
Si nu cred ca este asa chior !!! Ceva are in el,dar pentru rezultate maxime trebuie sustinut de PowerSand.
Oare de ce Amano realizeaza scape-ul din prima,urmand ca pe parcurs doar sa-l intretina ??? Pentru ca nu este conceput pentru o durata lunga cu plantari peste plantari si replantari.....
  Mentionez ca este o parere personala,nu am folosit acest substrat (desi as vrea),deci nu sariti !!!  lol
Si inca o chestie:poti creste plante doar cu pietris,dar parca e mai bine cand ai ceva fertil sub el....

marian37

1.175

Re: Acvariul meu

Sa inteleg ca si Sumida Aquarium din video urmator, tot asa este gandit? "dai si fugi"? Si tine doar cateva luni? Nu ma pricep, intreb poate stie careva smile
  De la minutul 3:15 se poate vedea ce substrat foloseste, si in ce combinatie:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FQIPYkQD_Hs[/youtube]

1.176

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:

Si tine doar cateva luni? Nu ma pricep, intreb poate stie careva smile

In Romania sunt putini cei care au lucrat cu acest substrat. Eu dupa cate am citit pe afara se pare ca isi pierde proprietatile si trebuie inlocuit dupa aprox 1 an si ceva...prea multe nu stiu acum...dar o sa vad pe viu.  lol

1.177 Editat de MariusMinu (2014-02-17 12:31)

Re: Acvariul meu

Puii de arici astazi...
http://i62.tinypic.com/v8o2t3.jpg

1.178 Editat de elis (2014-02-17 12:48)

Re: Acvariul meu

:apl  :apl frumos !

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

1.179

Re: Acvariul meu

Multumesc! ^:)^

1.180

Re: Acvariul meu

Iu..hu !!!!  :apl  :apl  :apl ......foarte frumosi si sanatosi  :sok  :sok