101

Re: Un inceput prostesc

Salut .Variatiile de ph produc alge , ca de altfel orice dezechilibru , exista un anumit echilibru: lumina,ph ,co2,filtrare, nutrienti pe care nu il poti copia de la un acvariu la altul .

102

Re: Un inceput prostesc

Am revenit cu poze si o filmare.
La ora 7 am dat drum la co2 si ies cateva bule pe secunda.
Astept critici big_smile

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=F05VpuSAgHk&context=C3934fadADOEgsToPDskLlAJQCEtoEDmcJtY9Ktmjq[/youtube]

tel: 0720.421.625

103

Re: Un inceput prostesc

Asta este si parerea mea , cel mai important parametru al apei este ph-ul pentru ca este produsul final dintre kh si co2 . :noroc

104

Re: Un inceput prostesc

Pietrisul are 0.4-0.6mm si mi s`a parut a fi ok pentru plante si ca aspect

tel: 0720.421.625

105

Re: Un inceput prostesc

salut istry
Tu nu poti spune ca introduci co2 acum pentru ca nu ai difuzor.
Bulele snt prea mari si nu se dizolva in apa. Vezi ca aici pe forum gasesti multe discutii despre difuzoare.

106

Re: Un inceput prostesc

Eu cand am inceput sa plantez acvariul nu aveam internet ,am fost la biblioteca si am gasit o carte in care scria ca pietrisul in acvariile plantate trebuie sa fie 2-4mm , vad ca si acum aceasta idee persista .De ce oare ?

107

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Pietrisul are 0.4-0.6mm si mi s`a parut a fi ok pentru plante si ca aspect

   Iar pietrisul din cate se vede din poze este 4-6 mm, fara "0."  big_smile

108

Re: Un inceput prostesc

Pentru ca daca este prea mic, la granulatie ma refer se sufoca radacinile si se ofileste planta

109

Re: Un inceput prostesc

Stiu ca are granulatie mult prea mare ideala,dar eu i-am raspuns la intrebarea lui marius(de exemplu pietrsisul din acvariul meu are 2-3mm smile )
PS: incerc sa pun pozele dar nu reusesc,intrati pe topicul meu si sfatuitima va rog frumos(scuze de offtopic) smile  big_smile  smile

110

Re: Un inceput prostesc

Intrebarea era retorica in caz ca nu v-ati prins .Sau v-ati prins ? Remus acum cred ca ne pregateste ceva .

111

Re: Un inceput prostesc

un clip cu difuzorul co2
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9urZJQi_-5U[/youtube]

tel: 0720.421.625

112

Re: Un inceput prostesc

Pozitioneaza-l in asa fel incat curentul de apa de la filtru sa il puna in miscare , sa nu se ridice brusc .

113

Re: Un inceput prostesc

Lasati domne copilu in pace, are difuzor!

Of, echilibrele astea. Inca nu s-a gasit nimeni sa explice relatia pH - alge. Ok, am inteles partea cu dezechilibrul desi si aia e o zona gri ca nu am ajuns la un consens ce inseamna un echilibru.

Algele de ce cresc in functie de pH oameni buni ca sunt capsoman si nu intra tongue

114

Re: Un inceput prostesc

Am citit ceva de genul "algele se dezvolta mai putin la ph si kh scazut "avand in vedere ca cel care scria asta era un chinez cu vreo 3-4 acvarii , unul mai tare ca altul , am luat-o ca atare , nu de alta dar la chimie aveam numai doi si trei .Poate cineva care se pricepe la chimie sau ceva de genu sa ne explice si noua .

115

Re: Un inceput prostesc

Singura referinta care ar face legatura dintre alge si pH ar fi ca pH-ul influenteaza transportul fosfatilor in apa. Acum, eu am citit argumente si pro si contra afirmatiei ca fosfatii produc inflorescenta, sa-i zic, de alge. Pe site-ul lui Tom Barr zice ca in afara de amoniac nu exista substanta care in exces cauzeaza o abundenta de alge. Eu acum vorbesc din ce citesc. Nu am o experienta si nici nu am facut experimente ca sa pot sa confirm sau sa infirm una din variante.

Totusi raman la parerea ca un acvariu moderat plantat va preveni o invazie de alge cat timp nu se dozeaza fertilizanti in exces si e surplus de nutrienti in apa.

116

Re: Un inceput prostesc

bitanu A scris:

Hopa, a aparut reactorul!

danielt@:  :fmad  Eeei, in cazul tau iti recomand: lectura placuta!!!

Deja aici miroase a OFF TOPIC si nu este bine.

Am inteles, o sa caut raspunsul la nelamurirea mea cum am facut si pana acum. Imi cer scuze pentru off-topic.

117

Re: Un inceput prostesc

Azi am primit cateva plante. Spre rusinea mea nu stiu ce plante sunt...
Am sa atasez cateva poze big_smile

tel: 0720.421.625

118

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Azi am primit cateva plante. Spre rusinea mea nu stiu ce plante sunt...
Am sa atasez cateva poze big_smile

   1. Limnophila aquatica
   2. Limnobium laevigatum
   3. Microsorum pteropus (nu se sadeste in substrat)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

119

Re: Un inceput prostesc

Va multumesc ^:)^

tel: 0720.421.625

120

Re: Un inceput prostesc

Astazi am achizitionat20 de creveti rcs. Doua familii de endleri(de la domnul insomnia).
Acum astept sa dau si cele 10 molly black ce mi`au mai ramas ca sa pot lua alti creveti sau eventual endleri.

tel: 0720.421.625