Re: Un inceput prostesc

Eu am incercat si cu sac de cartofi smile) si a mers ok, pana a trebuit sa o tund si am avut acvariul plin. Daca "zboara" o bucatica din ea in moss sau printre plante sau in gazon, ajunge sa se inmulteasca. Metoda mea de tundere era in timpul schimbului de apa cu furtunul pus pe ricia sa traga ramurile taiate si tot degeaba.
Off: Remusica, eu zic sa nu te intinzi prea mult ca poate te rupi. Dl Radu are pesti mai batrani ca tine in acvariu  lol si nu ar fi rau sa ii urmezi sfatul, si anume sa te bagi intr-o discutie nu doar de dragul de a da iar cu batul in balta. Diseara sa nu uiti sa speli cizmulitele sa primesti maine cadou wink.

62

Re: Un inceput prostesc

lol  lol  lol  ok domnule mircea big_smile

63

Re: Un inceput prostesc

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Am prin riccia cu o esarfa de piatra. Am si gaurit`o si astept sa vad rezultatele.  :sbr

tel: 0720.421.625

64

Re: Un inceput prostesc

mirceajifcu A scris:

Eu am incercat si cu sac de cartofi smile) si a mers ok, pana a trebuit sa o tund si am avut acvariul plin. Daca "zboara" o bucatica din ea in moss sau printre plante sau in gazon, ajunge sa se inmulteasca. Metoda mea de tundere era in timpul schimbului de apa cu furtunul pus pe ricia sa traga ramurile taiate si tot degeaba.
Off: Remusica, eu zic sa nu te intinzi prea mult ca poate te rupi. Dl Radu are pesti mai batrani ca tine in acvariu  lol si nu ar fi rau sa ii urmezi sfatul, si anume sa te bagi intr-o discutie nu doar de dragul de a da iar cu batul in balta. Diseara sa nu uiti sa speli cizmulitele sa primesti maine cadou wink.

Mircea, norocul lui ca nu sunt eu Mos Niculaie, i-as fi adus un mare ciomag, cu instructiuni de folosire: sa-si dea peste degete, de cite ori este tentat sa scrie panserurile lui adinci! lol  Multa rabdare trebuie sa avem cu copiii astia! :stupid

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

65 Editat de samydeus (2011-12-06 12:49)

Re: Un inceput prostesc

Încearcă să prinzi riccia cu plasă de la caserolele de kiwi are o culoare verzuie şi într-o săptămânu nu se mai vede deloc, o altă variantă este plasa de la portocale, singurul inconvenient este că e roşie şi se vede mai mult timp până se acoperă. Eu am covor de riccia, singura problemă este să nu o laşi să crească prea mult deoarece planta care este sub plasă şi care ţine şi riccia prinsă de piatră moare datorită lipsei luminii. Eu nu o tai când o răresc ci pur şi simplu din când în când scot cu penseta firele care sunt mai înalte, astfel nu fac nici dezastru în acvariu.
Dcaă vrei să-ţi faci o idee : http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/6443/samydeus-din-constanta/page/2/

66

Re: Un inceput prostesc

Salutare colegi de forum. Azi am primit 2 Corydoras Albino de 4 cm. Sunt vioi, dar am inteles ca ar fi indicat sa mai cumpar inca 4....Voi ce parere aveti? :noroc

tel: 0720.421.625

67

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Salutare colegi de forum. Azi am primit 2 Corydoras Albino de 4 cm. Sunt vioi, dar am inteles ca ar fi indicat sa mai cumpar inca 4....Voi ce parere aveti? :noroc

   Cel putin raportul la depunere este de 3 masculi la 1 femela... tu ce zici? big_smile

68

Re: Un inceput prostesc

lol ...nu stiu...Am inteles ca trebuie sa renunt la botia sau la ancistrusi in favoarea corydoras`lor...Gresit, corect, nu stiu.

tel: 0720.421.625

69

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Am inteles ca trebuie sa renunt la botia sau la ancistrusi in favoarea corydoras`lor...Gresit, corect, nu stiu.

   Din punct de vedere geografic nu sunt din aceeasi zona cory & ancistrusii si botia (chiar continente diferite)... nu stiu ce ai inteles, sau ce ti-a spus si cine wink

70

Re: Un inceput prostesc

Colegul ddmickey mi`a recomandat sa renunt la ancistrusi si botia urmand sa cresc doar cory

tel: 0720.421.625

71 Editat de Ancistrus (2011-12-07 01:55)

Re: Un inceput prostesc

Toate cele trei speciile sunt compatibile din punct de vedere al chimismului apei, deci posibil ca @ddmickey ne va spune aici care este punctul lui de vedere conform sfatului dat... adica respect faptul ca ti-a dat un sfat, dar daca este un sfat bun nu este normal sa-l spuna aici, la vedere, ca sa beneficieze si alti colegi de forum de pe urma lui?

72

Re: Un inceput prostesc

Am primit acest sfat acum cateva zile cand m`am intalnit cu dansul...nici decum pe forum...

tel: 0720.421.625

73 Editat de ddmickey (2011-12-07 06:35)

Re: Un inceput prostesc

eu i-am spus ca nu sunt compatibili ancistrusi si botia cu molly,dar daca vrea sa tina molly si ceva sanitari sunt mai recomandati cory......
P.S. la mine cory se inteleg f. bine cu vivipari din ''timpuri stravechi'' asa ca este doar parerea mea.dealtfel am incercat sa-i explic ca nu e bine sa faca ''ciorba'' de peste in acvariu si l-am ''pus '' sa citeasca'',din ce am citit si am si experimentat putin,asta e  varianta cea mai putin compromitatoare cory+vivipari.....acum depinde doar de el cat de mult isi doreste sa aiba un ecosistem cat mai aproape de realitate sau......nu ma ingrijoreaza pe mine cum isi decoreaza el casa,camera acvariul...
@ancistrus-daca as fi considerat ca este important as fi intervenit de la inceput in post,dar inca consider ca nu e cazul.....pana cand nu ''investeste ceva timp in citit'' si pana cand nu face primi pasi in acvaristica....ca multi alti,printre care si eu ,a inceput exact de unde nu trebuie,de la strangerea pestilor....asa ca ...no coment

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

74

Re: Un inceput prostesc

ddmickey A scris:

eu i-am spus ca nu sunt compatibili ancistrusi si botia cu molly,dar daca vrea sa tina molly si ceva sanitari sunt mai recomandati cory......
P.S. la mine cory se inteleg f. bine cu vivipari din ''timpuri stravechi'' asa ca este doar parerea mea.dealtfel am incercat sa-i explic ca nu e bine sa faca ''ciorba'' de peste in acvariu si l-am ''pus '' sa citeasca'',din ce am citit si am si experimentat putin,asta e  varianta cea mai putin compromitatoare cory+vivipari.....

   Deci spui ca Ancistrus si Botia nu sunt compatibili cu molly, el spunea altceva... deci clar ca nu a inteles ce trebuie. Dar eu spun ca nu sunt compatibili cory cu viviparii, avand in vedere ca viviparilor le trebguie un adaos de sare in apa, sare care la pestii cory este nerecomandata, si daca nu mor de la sare... sigur le scurtezi viata wink

ddmickey A scris:

@ancistrus-daca as fi considerat ca este important as fi intervenit de la inceput in post,dar inca consider ca nu e cazul.....pana cand nu ''investeste ceva timp in citit'' si pana cand nu face primi pasi in acvaristica....ca multi alti,printre care si eu ,a inceput exact de unde nu trebuie,de la strangerea pestilor....asa ca ...no coment

   In mare parte ai dreptate, dar acel "no comment" la cine se refera?

75

Re: Un inceput prostesc

no coment este pt istry,care pune intrebarile ca si cand acvariul ar fi deja stabil si singura lui problema ar fi riccia.dar:
1. ai mai adugat substrat colegu' istry?
2.ai schimbat filtrul?sau ai mai adaugat unul?
3.ai inlocuit becul de 60w cu un sistem de iluminare?
pt @ANCISTRUS: de fapt,sfatul meu era sa dea ancistrusi si botia,deoarece el nu facuse ciclarea acvariului si ''ma durut sufletul'' sa vad ca face asta cu acei pesti.iar in ce priveste longevitatea corydorasilor intr-un acvariu cu vivipari,depinde f.mult de cantitatea de sare pe care o adaugi in apa,cum spuneam si mai sus eu am 8 buc care traiesc de vreo 5-6 ani in acvariul cu vivipari si se prezinta in conditii ok.
P.S. sper colegul nostru sa puna mana si sa citeasca .in primul rand,despre ciclare si in al doilea despre compatibilitatea pestilor

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

76

Re: Un inceput prostesc

In asocierea Corydoras-ilor cu viviparii se apeleaza extrem de des la un compromis mai mult sau mai putin constient. Se mizeaza pe faptul ca viviparii pot trai destul de confortabil fara adaos de sare in apa, pe cind Corydoras nu pot trai intr-o apa cu continut de sare. Sa nu vorbim despre cantitatea de sare care nu deranjeaza Corydoras-ii, o astfel de cantitate este absolut ineficienta si pentru vivipari, asa ca... mai bine lipsa decit o concentratie inutila!
   99% dintre incepatori habar nu au au despre necesarul de sare in apa viviparilor, asa ca le "iese" combinatia Cory+vivipari, fara probleme.
   Cred ca exista acvarii in care convietuiesc Cory cu vivipari dar numai in conditiile in care nu se adauga sare in apa, intr-o concentratie utila viviparilor, altfel sint doar afirmatii fara acoperire.
   Toleranta la sarea de bucatarie Clorura de Sodiu (NaCl):
   - Cory - 500 mg/litru (concentratie maxima)
   - Vivipari - 1,5 g/litru (concentratie benefica)
   - Plante - 1000 mg/litru (concentratie maxima)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

77

Re: Un inceput prostesc

Imi pare rau pentru ca v`am suparat. Am citit cate ceva despre vivipari. Eu am inceput dintr`o prostie pe care vreau sa o indrept. Dar procesul de indreptare al raului ce l`am produs este lent din cauza fondurilor. Mi`am dat toata silinta sa citesc cat mai mult si in continuare ascult sfaturile celor mai experimentati. Nu vreau sa va faceti o prarere gresita despre mine, dar pe langa acvariu am foarte multe probleme si cu facutatea care`mi ocupa mult timp....Eu am dorit sa intru in aceasta comunitate pentru a primi un sprijin cat de mic. Si vreau sa subliniez ca nu chinui pestisori si celelalte vietati din acvariu. Daca este necesar, astazi ii donez pe toti unui om care sa aiba grija de ei si sa le ofere un mediu mai prielnic decat le ofer eu....Imi pare rau ca v`am suparat sad

tel: 0720.421.625

78

Re: Un inceput prostesc

Cred ca ai interpretat gresit, singurii pe care-i poti supara sunt pestii tai, noi aici discutam despre si pentru perfectionarea acestui hobby big_smile.

79

Re: Un inceput prostesc

Pestisorii mei sunt activi, nu stau blegi. Nu cred ca nu le prieste mediul. Mai ales ca s`au si inmultit intre timp...

tel: 0720.421.625

80 Editat de ddmickey (2011-12-07 20:44)

Re: Un inceput prostesc

multumesc pt precizari lui baracuda,da intr-adevar in acvariul unde convietuiesc cory si vivipari adaosul de sare este infim,tocmai pentru a nu dauna coridorasilor,iar lipsa adaosului de sare afecteaza doar calitatea reproduceri viviparilor,in rest acestia fiind fericiti si intr-o apa mai putin salmastra.si ca sa exemplific aceasta afirmatie :in acvariul unde adaosul este mai mic aproape neglijabil femelele de vivipari ''nasc'' intre 20 si 30 de alevini,iar in cele unde concentratia de sare este aproape de max admis pontele ajung si la 150 de alevini.
P.S. Nu s-a suparat nimeni ,atata timp cat discutia are un rol constructiv,si atat  tu,cat  si ceilalti useri puteti trage concluzii care pe viitor vor duce la evitarea greselilor ,pe care eu unul le-am facut la inceput.
P.S 2. pestisori nu s-au inmultit la tine in acvariu,ci doar au continuat ceea ce incepusera in acvariul de unde provin initial,si asta ca sa fii lamurit perioada de gestatie la molly tine intre 6-8 saptamani,in functie de conditiile pe care le au si functie de subspecia carora apartin,acelasi lucru pot sa ti-l spun si despre plante care au incorporat substante nutritive din acvariul de unde le-ai primit(procurat) si care se consuma in timp(cam o saptamana).
Acum nu ramane decat sa faci tot posibilul sa le oferi conditii optime si peste vreo 2 luni sa ne incanti cu '' o productie proprie'' de molly si plante

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)