101

Re: My small island

Uitasem de floarea de cabomba,cum a spus si colegul samydeus au iesit toti boboci dupa care s-a ofilit sad  acum astept sa vad ce ferilizanti sa pun, astept putin sa isi revina plantele si postez niste poze :sok  smile

102

Re: My small island

pacat ca nu am apucat si noi sa vedem floarea de cabomba sad

103

Re: My small island

Data viitoare,asta este adica nu a inflorit a ramas asa cum vedeti in poza cu bobocul de pe pagina 5 al acestui topic, s-a ofilit bobocul si atat neutral  smile , astept raspuns daca se poate va rog: ce fertilizanti mi-ati mai recomanda :smoke  :smoke

104

Re: My small island

Pop Remus A scris:

Data viitoare,asta este adica nu a inflorit a ramas asa cum vedeti in poza cu bobocul de pe pagina 5 al acestui topic, s-a ofilit bobocul si atat neutral  smile , astept raspuns daca se poate va rog: ce fertilizanti mi-ati mai recomanda :smoke  :smoke

   Mai Remus, ne pui intr-o mare incurcatura. Citi dintre noi se pot lauda cu rezultatele tale in cresterea plantelor si tot noua ne ceri sfaturi pentru fertilizare? Mergi pe aceeasi fertilizanti care ti-au facut plantele sa perleze si sa infloreasca! Faptul ca nu ai decit 13 ani si nu poti ridica pachete de la posta nu te impiedica sa apelezi la o persoana matura, sa te ajute. Intereseaza-te, poate iti ajunge certificatul de nastere.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

105

Re: My small island

Ok ok am sa ma interesez  :stupid voi merge cred ca azi sau maine la pet-shop si o sa mai vad eu ce o sa imi cumpar :acv, apropo domule baracuda va dau un pm sa vb ceva cu dvs. smile

106

Re: My small island

Ca sa ma intelegi mai bine: tu ai obtinut niste rezultate demne de toata lauda, cu un sistem de fertilizare. De ce trebuie sa-l modifici sau mai rau sa-l schimbi, unde vrei sa ajungi cu plantele acelea? Gindeste-te ca marea majoritate a celor de pe acest forum, doar viseaza la pearling si plante inflorite, performanta la care tu ai ajuns deja!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

107

Re: My small island

Pop Remus A scris:

Stiu ca cele de la Cristi Ionescu sunt foarte bune dar este distanta mare pana la Baia Mare,stiu ca trimite prin posta, dar cum nu am inca buletin decat la anul..........................., deci alti fertilizanti de firma ce mi-ati recomanda micro+macro  :smoke  :smoke

pai ia si tu pe numele unui vecin, ceva. Sau le dai muzica tare si nu te inghit? smile)

108

Re: My small island

lol  lol Ba da ma inghit, o sa ma mai gandesc si o sa mai citesc, sa vad ce fertilizanti sa iau smile  :acv

109

Re: My small island

Salut . Adancimea reprezinta distanta de la sticla din fata pana la sticla din spate ,de pilda acvariul tau are 32 cm . Am scris aici ca sa nu fac off - topic pe pagina de vanzari . :noroc

110

Re: My small island

Mersi Marius,adica latimea smile

111

Re: My small island

Deci pana la urma mi-am cumparat JBL ferropol24 si JBL ferropol,Easy carbo,cu ce ar mai trebui sa fertilizez??? smile

112

Re: My small island

Cu macro! Fertilizantii aia nu contin macro nutrienti in proportiile necesare.

Potasiu vad ca exista de la easy life si fosfat. Fosfatul vandut de ei este pentru a corecta raportul nitrati/fosfati nu pentru fertilizare macro.

Ai mai sus substantele considerate macro-nutrienti. Cauta fertilizanti cu ele in compozitie.

Dar cum zicea Baracuda mai sus. Nu te lega la cap daca nu doare. Ai un echilibru de substante si totul merge ok? Lasa-l asa wink

Odata cu fertilizantii provoci dezechilibru, te poti umple de alge. Asta ca reactie imediata daca ai surplus de nutrienti care nu sunt folositi de plante.

113

Re: My small island

Daniel, smecherul asta de Remusica se alinta "ca cioara in par", ne verifica noua cunostintele, de fapt. lol Plantele ii perleaza, ii infloresc si el nu mai stie dintr-o data, cu ce sa fertilizeze. Bandit mare! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

114

Re: My small island

Ba da, stiu cu ce sa ferilizez dar pana acum nu am avut macro de aceea am vrut sa intreb de care sa imi cumpar, pana acum am avut asa:JBL ferropol24,JBL ferropol,Jbl ferrotabs,Esy carbo,si toate acestea sunt micro dar ceva macro gata facut de o anumita firma este in magazin?daca da ce sa cumpar sa fie macro? smile

115

Re: My small island

Pai ai primit raspuns si la asta dar ai asteptat mai multe pareri big_smile

Nu exista macro gata preparat in magazin cel putin nu atat de complet ca formula PPS-Pro.

Ori iti faci rost de PPS-Pro, ori iei reteta si-ti faci singur daca ai acces la ingrediente de o puritate mare.

Cum am zis mai sus, Potasiu gasesti de la easy life (Kalium - Potassium). Poti sa pui din ala desi nu este de ajuns doar el, ajuta. In plus de asta, este si destul de sigur pentru ca nu are efecte secundare grave daca supradozezi.

@Baracuda

Am vazut ca-i place sa se repete in intrebari, cam zapacit tineretul din ziua de azi smile)

116

Re: My small island

Scuze daca am repetat intrebarile smile am fost pana in petshop si mi-am mai cumparat o sticla de 250ml de kalium-potassium,ar mai fi necesar si nitro sau fosfo?Pe sticla de  kalium-potassium,nitro si fosfo scrie jos macro plant fertilizer smile

117 Editat de MariusMinu (2012-01-06 01:24)

Re: My small island

Cei de la Easy life vand si macro .Acestea sunt in sticle separate N (azot) , P (fosfor) , K (potasiu),ceilalti macro Ca(calciu) ,Mg(magneziu)sunt prezenti in duritatea apei ( optim la un gh intre 5 si 15 ) , S (sulful) se gaseste in ferropol .Aceste substante se pun separat in acvariu in functie de ce indica testele pentru ca numai asa poti pastra raportul dintre fosfor si azot .Asta presupune teste separate , pe cand la pps pro raportul este facut deja si este suficient doar testul de azot , dar daca iti place sa te complici ...  de ce nu ?

118

Re: My small island

Poi nu ca imi place sa ma complic dar PPS-PRO este in bucuresti big_smile ,stiu ca poate si trimite dar mno mai complic nu am buletin acum decat anul viitor....... :stupid
Deci pe langa easy carbo si kalium-postssium ce ar mai trebui sa cumpar :stupid  :smoke

119

Re: My small island

Ia-ti NO3-ul si PO4-ul tot de la easy life. Daca n-ai teste pui in doze de doua ori mai mici decat scrie pe cutie. Cresti doza NUMAI DACA NU OBSERVI SCHIMBARI timp de o saptamana cu doza intiala.

PO4 il pui jumate fata de NO3 chiar daca ajungi la doza maxima. Asta e o estimare grosiera nu o parere de expert!

Sau de om care stie ce spune  :stupid

120

Re: My small island

Mersi,chiar m-am gandit sa le cumpar si pe acestea doua, dar kalium-potassium scrie la instructiuni 10ml/100l apa acvariu,acesta il adaug saptamanal nu zilnic ca easy carbo si la 60l pot adauga 8ml in loc de 6 ml  :smoke ,si easy profito este tot micro? merita sa il cumpar sa nu prea smile