Re: acvariu pe bar

:fbr in seara asta am facut upgrade

0769713874

Re: acvariu pe bar

:sok poze , astept sugestii , pestisori sunt in alt acvariu pana se cicleaza asta

0769713874

23

Re: acvariu pe bar

Personal mi se pare prea rosu substratul iar mopanul ala sa-l pui culcat, si pozitionat ori in dreapta ori in stanga, central asa arata ca un bibelou smile

24

Re: acvariu pe bar

Eu cred ca o sa ai probleme cu mobilierul. Daca nu i-ai facut intarituri acelei comode, cred ca se va barcui; pana la urma sunt 80l + greutatea sticlei + nisip = pe putin 100Kg. Nu va tine pe palul acela; oricum, primul semn va fi ca nu se vor mai inchide usile.

Re: acvariu pe bar

Dupa "multa truda" iata la ce s-a ajuns , ashhtept sfaturi big_smile

0769713874

26

Re: acvariu pe bar

Poi mai ai foarte mult de lucrat la acest acvariu................pune alt fundal de preferabil intr-o culoare,arata mult mai bine decat acesta cu plante,pune si alt pietris,sincer dar acesta este ffffff rosu si nu prea arata deloc bine,grupeaza plantele pe grupuri cat mai asimietric,ce iluminat ai acum la acvariu ?:smoke ,si buturuga aceea mut-o din mijloc ori in stanga ori in drapta :sok ,bafta

Re: acvariu pe bar

Acvariul arata destul de bine , si un mic sfat : fa pozele fara blitz .Bafta .

28

Re: acvariu pe bar

Buna
incearca sa plantezi cat de mult
mascheaza aparatura
daca vei avea plante mai multe opreste aerarea de la filtru
succes

Re: acvariu pe bar

multumesc pentru sfaturi asa o sa fac

0769713874

Re: acvariu pe bar

iluminat : 2 neoane 18w jbl solar tropic 4000k

0769713874

31

Re: acvariu pe bar

Cam putina lumina ai la 80l...................... big_smile

Re: acvariu pe bar

nu mai am loc in capac .... din pacate

0769713874

Re: acvariu pe bar

La cate plante are, e lumina suficienta. Poate suplimenta cu niste reflectoare.

Re: acvariu pe bar

:- Am ascultat sfaturile si am reorganizat , am mai adaugat si 2 becuri eco : 20 w 6400k si respectiv 11 w 2700k . O sa mai achizitionnez si plante ca dupa grupare am constatat ca sunt cam putine , fundalul o sa-l schimb cand o sa mai iau plante , pana atunci ajuta sa nu se vada acvariu 'golas' .
P.s. Pozele le fac cu un tel. la care blitzul e automat sad

0769713874

Re: acvariu pe bar

salut!frumos bravo.Mai ai de lucru la el,esact ce ai zis tu.plante si fundal.felicitari inca o data

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

36

Re: acvariu pe bar

Nu inteleg de ce zici ,,felicitari,, :omfg are un nisip rosu nu observi,acum nu ca vreau sa fiu rautacios sau mno,dar.................. :noroc

Re: acvariu pe bar

la nisip nici eu nu comentez,ca nu imi dau seama daca e jbl ,sau e jbl amestecat,sau e chiar rosu rosu cum zici tu.Dar i-am transmis felicitari pentru ca avand in vedere ca e incepator:
1.a preferat sa nu puna nimic in acvariu la inceput si sa asculte si sa urmze sfaturi
2.nu a venit cu nimic calcaros in acvariu ,ursi sau etc.
3.a luat o buturauga destul de ok,ceva plante (sagitaria,care e destul de ok pt inceput).
4.il citez "Am ascultat sfaturile si am reorganizat , am mai adaugat si 2 becuri eco : 20 w 6400k si respectiv 11 w 2700k . O sa mai achizitionnez si plante ca dupa grupare am constatat ca sunt cam putine , fundalul o sa-l schimb cand o sa mai iau plante , pana atunci ajuta sa nu se vada acvariu 'golas' ."
5.nu are specii chiar atat de prost alese in acvariu...gen scalari -carasi-neoni-tetrazoni.Sunt cat de cat ok pentru orice incepator.
:noroc
Deci pentru inceput , sincere felicitari.Dar ma rog ,asta e parerea mea si poate ma insel sau supraapreciez. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariu pe bar

nu stiu de ce va legati de substrat , eu unul consider ca e vb de gust nu ca ar fi vreo mare greseala , substratul este unul de la jbl portocaliu (nici macar nu-i "rosu" ) combinat cu mando care este maro

0769713874

39

Re: acvariu pe bar

Manado este de culoare maro-caramiziu tongue , si al tau este nisip rosu 70-80% cu manado 20-30% dupa cum se vede in poza,credema ca ar arata mult mai bine manado 100% sau nisip natural,quartz,negru,etc,acum fiecare cu gusturile lui ^:)^  wink  big_smile

Re: acvariu pe bar

remus are dreptate.Eu nu ma bag ca nu imi dau seama din poza,dar si eu tind sa cred ca nu e manado pur.iar manado 100 pur e tare rau.sau negru complet,parerea mea.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista