Re: acvariu pe bar

uitete la mine la acvariu.am manado pur

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

42

Re: acvariu pe bar

Manado pur arata ff bine ^:)^  :fok  se observa o diferenta intre al tau care este un maro-caramiziu  :fok  si al lui vyermisor care este un rosu  :fmad ,acum repet fiecare cu gusturile lui, mie unul personal, manado imi place ff mult ^:)^  ^:)^  dar acel rosu nu :fmad  :fmad ..........................

Re: acvariu pe bar

multumesc pentru sfaturi , eu unul am ales acest rosu/portocaliu ce culoare o fi din cauza ca am peretii portocalii in casa smile si in pluss imi si place  :pp

0769713874

44 Editat de vyermishor (2012-01-18 01:41)

Re: acvariu pe bar

ce plante imi recomandati sa mai adaug ? de preferat easy ptr ca aditi co2 am
numai din easy carbo

0769713874

Re: acvariu pe bar

da, si eu as merge tot pe manado pur.dar ai dreptate e vb de gusturi!pai ca plante.....ai destul sa alegi.parerea mea mergi pe ceva cunoscut...niste cryptocorine,echinodorus,anubias, si la fel multe modele.Eu unu tot ce am avut planta .le-am sustinut si le sustin doar cu easy carbo,dar mai bine sa ceri pareri mai multor acvaristi.Ai si valisnerii,sagitarii..plus ca eu am o nebunie....nu retin numele plantelor nici sa ma bati.Iti zic cam totsi pestii posibili dar plante ciuciu.Si am avut detoate,dar nu le retin.Impare rau prostia mea.:) dar...as merge pe sagitarii,valisnerii,hydrocotile,,echinodorusi,poate si niste gigantea....ai de unde alege.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariu pe bar

Multumesc pentru sfat , m-am documentat si urmeaza sa caut sa-mi procur cabomba ,echinodorus , Elodea densa , egeria , valisneria , anubias ,
Rotala Rotundifolia , Eusteralis Stelata , ce parere aveti ....? din cate am citit toate s-ar incadra la categoria easy, numai sa nu fie prea multe sa fac aici o mica ungla smile).
P.s. daca are cineva ceva din ce am enumerat mai sus dati un pm.

0769713874

Re: acvariu pe bar

La plantele alese de tine cu o fertilizare potrivita si cu easy carbo nu ar trebui sa ai probleme. In curand nu va mai observa nimeni barul, doar acvariul  lol .

Re: acvariu pe bar

Asta speram si eu sa nu mai raman fara bautura din cauza prietenilor , asa o sa ramana cu ochii in acvariu .....:))

0769713874

49 Editat de vyermishor (2012-01-19 23:44)

Re: acvariu pe bar

Am mai adugat cateva plantute , urmeaza sa schimb autocolantul , si o sa mai bag plante si sa mai creasca astea existente

0769713874

Re: acvariu pe bar

noul si imbunatatitul

0769713874

51

Re: acvariu pe bar

Felicitari pentru imbunatatiri! Se vad foarte bine!
Eu in locul tau as mai pune o nuca de cocos (trebuie tratata inainte) si/sau inca o buturuga mica, dar bineinteles asta tine de preferintele fiecaruia.
In rest chiar imi place. E diferenta mare fata de acvariul aproape gol de la inceput.

Re: acvariu pe bar

multumesc ptr aprecieri

0769713874

53 Editat de vyermishor (2012-02-01 21:00)

Re: acvariu pe bar

de azi am bagat si co2 de la bomba cu difuzor ceramic , am citit undeva pe acest forum ca trebuie o bula/sec eu am mai mult ... big_smile e daunator ... ? Ca si fertilizant foloses ferropol .... ce parere aveti ... ? e bun ...?

0769713874

54

Re: acvariu pe bar

Nu exista un dozaj exact pt co2 nu scrie nicaieri ca trebuie numai 1 bula pe secunda  lol  la acvariul tau este destul 1-2 bule pe secunda,legat de fertilizanti citeste pe forum despe micro si macro  :sok

Re: acvariu pe bar

Nu asa se face calculul...vad la ochi cate bule pe secunde bag si cate plante am si estimezi dupa cine stie ce calcule.
Depinde foarte mult si de difuzorul pe care il folosesti.
Ca sa stii exact cat trebuie sa bagi iti trebuie un test permanent de co2/ph.

56 Editat de danielt (2012-02-02 02:28)

Re: acvariu pe bar

Pestii iti vor spune cand bagi prea mult CO2. Vor avea un comportament letargic si vor sta la suprafata incercand sa obtina oxigen atmosferic.

Din cate am aflat pana acum CO2 in exces afecteaza doar vietatilor, plantele pot fi afectate dar mult mai putin de scaderea pH-ului.

Ca si plante easy eu iti propun:

- Staurogyne repens
- Pogostenom erectus
- Didiplis diandra
- Rotala rotundifolia
- Eleocharis acicularis sau parvula

Ar trebui sa specifici ce fel de plante. Eu ti-am zis si plante mici si plante mari.

Aceste plante cresc la mine cu lumina putina, easycarbo, ferropol24 si PPS-Pro.

Am si bomba CO2 dar e pauza deocamdata. Plantele enumerate se descurca ok.

Re: acvariu pe bar

ok ms , plantele care le am sunt tot easy , de cand am aditie de co2 unele si perleaza .... multumesc pentru informatii....

0769713874