21 Editat de mirceajifcu (2011-12-18 19:39)

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Salut Dane! Frumos acvariul si ma bucur sa vad alt pasionat de "river monsters", dar vorbeai de de acei pacu care se fac de cateva kile. Sper ca ai citit despre piranha si stii ce te asteapta da? 80l minim / peste la maturitate. Cresc intr-un ritm alert pana la aprox 15cm si apoi o iau mai domol , dar 10 (sa presupunem ca raman atatia big_smile) in 200 de litri ... e cam micut.
Pana apuci sa completezi si sa termini biotopul, va trebui sa faci altul big_smile.

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

sal Mircea ,nu cred ca mai completez nimic momentan ca deja,au cam luato in latime smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Eu azi m-am pus sa modific sanatos acvariul, vreau sa il fac bw si monstruletii mi-au distrus doua plase si pe langa asta m-a prins de deget un rafael. Te-ai hotarat cu privire la viitorul pestilor? Ii tii sau cand vor umple acvariul la propriu schimbi specia?

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

sal mircea.Momentan au crescut dar 9 am din 10.unu a mierlit atat.par ok...daca o sa creasca mult,si depinde si de cati raman...ii pastrez sau ii dau.depinde de situatie.nu cresc foarte repede oricum.Ideea e ca le-am dat un scalar sa il pape acum o sapt...ii ramase cuiva unu suspect de boala.....si este si acum cu ei in acvariu.Nu l-au mancat.si iam tinut 2-3 zile nemancati poate poate.nimic frate.si sa vezi scalaru cum manaca si el carne cand ii hranesc pe astia mici.dar ce plase ziceai ca ti-au distrus?momentan nu am avut incidente cu ei.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

25 Editat de mirceajifcu (2012-01-17 18:07)

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Am schimbat setupul si am incercat sa ii prind sa ii mut in alt acvariu. Mi-au ros doua plase pana sa apuc sa ii adun pe toti si ma tot gandesc cu ce castron sa ii print sa ii mut inapoi  lol . Am primit un acvariu de 250l cu tot cu pesti cadou  lol si tipul nu stia ce am eu acasa si in doua zile salbaticii mei si-au facut loc in acvariul nr2. Numai capete si cozi am adunat, si din cardul de neoni si arlechini au ramas 2 (din 20). Acum imi astept ceva nisip sa il pun pe fundul acvariului si sa ii mut inapoi. Nu stiu cum nu cresc la tine, ca ai mei ii am din august / sept numai stiu exact si sunt deja peste 10 cm toti.

PS: Ai mei mananca / distrug  lol crapi koi de marimea palmei. Neonii si tetrazoanele sunt ca un fel de aperitiv, dispar pur si simplu.

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

S-au marit si la mine.tu ii ai din sept august..eu din decembrie.Mananca carasei dar nu de tot.La carne la fel...ataca orice..dar nah...s-au imprietenit ei cu el,ce sa le fac ( cu scalarul).Acum l-am scos de acolo ca strica pesiajul.Tu de cate ori ii hranesti pe zii?eu o data.Dar am observat ca daca le las halca de carne acolo...si doar o schimb din cand in cand...nu mai sunt asa agresivi intre ei.ca si-au mai ros putin cozile intre ei.Dar nu mult.Deci ideea e ca daca ar fii permanent satui...sa lase restul animalelor in pace?IN rest cresc dar dureaza.Tot 9 am.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

cam asa au evoluat ei daca iti poti da seama.Sa imi mai dai si mie o poza doua cu acvariul tau ca si eu vreau sai schimb nitel setupul dar am ramas fara idei.In afara de inima de vita,eu le mai dau carne de pui (chiar le place la dracusori,cate un carasel dar rar ca nu are continut proteic mare),nu refuza nici o bucatica de cremvusti de pui , manzat(nu are grasime) si cam atat.Astept idei si opinii.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

28

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Foarte frumos acvariul :apl
   Incearca sa faci ceva cu backgroundul ala, in rest arata bine... ce ar mai merge ceva negru big_smile 
   Ce burti mari au :omfg

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Am si negru Cristi.Dar il schimb asa...la ceva timp.Mersi mult.Da,au burtile umplute cu curcan.Taman ce mancasera piept. :hug

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Arata foarte bine acvariul ! Este natural si bine intretinut ,felicitarile mele ! :apl

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

mersi  mult!o sa postez niste poze noi cu setupul si cum a evoluat el!

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Frumos, frumos  :apl ! Astept sa vad cum iti evolueaza si vietatile  :sok .

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Asa cum am spus ,am umbalt nitel la set up!am incercat eu sa le fac mai mult spatiu si sa metin efectul de blackwater.Detaliile custii le stiti.
200l ,filtru extern JBL,bomba co2 ,lumina redusa la doar 24w ,morena,blackwater jbl,easy carbo

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

34

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

:apl  Vad ca ai schimbat substratul JBL manado cu unul alb cum de  :fbr  :fbr ,in rest frumos  :sok

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

am dat din greseala "trimiteti" :)deci continuam
si cu celalat acvariu 80l
neon 40w,filtru intern heiem ,bomba co2 ,easy life,plantamin,easy carby,echinodorusi ,sagitarii,valisneria,anubias ,lotus,20 neoni rosii,10 negri ,si destui red schrimps

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

da remus,lam pus peste.parerea mea....mi-am dat cu stangu in dreptu ca tampitu!sincer am vrut sa iasa ceva si a iesit altceva.Avand in vedere ca e un monster tank...astept macar o luna sil schimb,ca am doar o specie in el,si sigur o sa mai vreau sa fac ceva modificari,si deabia atunci o sa pun nisip normal.M-am grabity sa schimb setupul ,nu am gasit ce vroiam si am pus din asta. ^:)^

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k0GvMmYrgss&feature=g-upl&context=G2b142f4AUAAAAAAABAA[/youtube]

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_cllUPUaBG0&feature=g-upl&context=G2a4ea54AUAAAAAAAAAA[/youtube]

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Dane, inspirata denumirea filmului, hranire piranha smile) ca doar la sfarsit unu doi iau cate o gura. Ti-ai dat seama si singur, dar am zis hai sa mai arunc si eu sare pe rana, ai cam gafat-o cu pietrisul ala alb.

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

noroc mircea!eram sigur ca nu iti place,nici mie.da,nu i-am prins cand erau flamanzi.cat de pietris....stiu frate.deja am rezolvat,iti dai seama ,nu am avut rabdare si am pus pietris nisip alb normal.am rezolvat greseala.o sa postez azi noi poze . :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista